איריס קול

"הסרט גם בוחן את הנרמול של השקרים"

בסוף החודש יגיע סרטו החדש של אבי נשר 'גן קופים' לבתי הקולנוע • שיתף: "הסיפור מאוד מצחיק בגלל שהוא כל כך הזוי אבל אמיתי"


אבי נשר, התסריטאי והבמאי הישראלי המוערך, חובק בימים אלו את סרטו החדש 'גן קופים', אשר יגיע לבתי הקולנוע ב־28.09. בשיחה עם איריס קול, סיפר נשר על ההשראה מהחיים האמיתיים ועל הסרט שעתיד לכבוד את המסכים והקהל.

"בסרט יש כל כך הרבה טוויסטים שאם אני אגלה אני הורס את הצפייה המאוד מענגת", אמר נשר בפתח השיחה. "אבל כן, הסיפור ביסודו הוא אמיתי, זה נשמע מטורף לחלוטין כי יש שם יותר תפניות, אבל זה סיפור מאוד מאוד מצחיק בגלל שהוא כל כך הזוי אבל אמיתי, והדמויות, כולן אנשים אינטליגנטיים שעושים דברים קיצוניים לטובת מטרה כלשהי".

עוד שיתף כי "מדובר בשלושה חברי ילדות, ששנים מהם היו הכי לא מקובלים בכיתה ואחת שהייתה מלכת הכיתה, שניהם היו מאוהבים בה. ושלושים שנה מאוחר יותר הם עדיין מאוד קרובים אבל כל אחד מהם חי איזה שקר שמאפשר לו לשרוד את היום יום. אחד מהם, שאותו אדיר מילר מגלם, הולך צעד אחד רחוק מדי ומכניס בחורה צעירה לעינינים שהיתרון הכי גדול שלה שהיא השקרנית הכי גדולה שיש".

בנוסף, הודה נשר כי "הסרט גם בוחן את הנרמול של השקרים. אנחנו חיים בעולם של עובדות אלטרנטיביות. ההתחלה של 'גן קופים' הייתה מעניינת בגלל שהייתי עם סיפור אחר בפסטיבל טורונטו, אחד מהארבעה החשובים בעולם. הייתה הצלחה עצומה, ביקורות נפלאות ויצאתי במעין היי גדול כזה. נזכרתי בסיפור האמיתי וכבר בטיסה חשבתי שזה יהיה מעניין להשתמש באותו סיפור אמיתי וחבריו כמנגנון של התמודדות עם העולם של ימינו, שבו יש נרמול גדול של השקר".

"אני שייך לדור שזו בושה גדולה לשקר", טען, והוסיף: "ואנחנו חיים היום בעולם שבו פוליטיקאים אומרים דברים הזויים לחלוטין ואף אחד כבר לא מזדעזע. אני יושב לי במטוס ומתחיל לכתוב. חשבתי שזה יהיה מעניין להכניס לגוב האריות של אנשי 'ארץ נהדרת' ואדיר מילר מישהי לא ידועה, אבל כשאתה מתחיל לכתוב יש תפקידים שמצריכים שחקנים כל כך ספציפיים. חשבתי שהם יהיו קאסט נפלא".

בהמשך, חשף נשר כי "התסריט זכה בכל קרן אפשרית, ובחזרות האנרגיה הייתה כל כך מרתקת שתוך כדי החזרות שיכתבתי מלא. כשאתה כותב תסריט יש דמות אחת שאתה כותב ממש טוב, שזה מישהו שהוא דומה לך קצת, ואת השאר אתה כותב באופן משוער, ואז כשאני מלהק, אני מלהק שותפים ליצירה, שחקנים שבסוף היום יכירו את הדמויות שלהם טוב יותר ממני. אני לומד מהשחקנים שלי. היצירה היא תהליך נפלא של חודשים של חזרות, כל הדמויות נעשות מאוד אמיתיות".

"תהליך שיתוף הפעולה עם השחקנים, ואז באמת קורים רגעים קומיים מאוד. זה הכול בתהליך העבודה", סיכם, והתייחס לאמירות כי זהו סרטו האחרון: "אני לא הצהרתי, אני נשאלתי בריאיון האם אני עובד על סרט חדש ואמרתי שלא. אני בדרך כלל בעריכה של סרט שגמרתי אני כבר מתחיל לכתוב דברים חדשים והפעם זה לא קרה. התהליך על 'גן קופים' היה כל כך מענג שאתה אומר לעצמך 'למה לקלקל?', אבל הסיבה האמיתית היא שאנחנו חיים בתקופה כל כך קשה, כל בוקר אתה קם ואומר 'לא יכול להיות שזה קורה במדינה', והקולנוע זו אמנות איטית".

לסיום, הסביר הבמאי המוערך כי "מה שקורה היום מצריך מענה קצת מהיר יותר. אני כותב המון אבל בפורמטים שמאפשרים מענה יותר מהיר למה שקורה".

עריכה: שני רומנו

26/09/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


השחקנים אדיר מילר ויניב ביטון
השחקנים אדיר מילר ויניב ביטון  |  צילום מסך: מתוך הסרט 'גן קופים'
Paris