אודי סגל וענת דוידוב

"ראינו קומץ של אוהדים שבא להפר את הסדר"

דובר משטרת ישראל ניצב משנה אלי לוי על מעצר האוהדים לפני הדרבי התל אביבי • על התפילה שיקיים השר בן גביר בת"א: "האירוע מתקיים כרגיל"


עשרות בני אדם נעצרו אתמול (ג') בדרבי התל אביבי בין מכבי תל אביב להפועל תל אביב שתם בניצחון הראשונה בתוצאה 5:0, זאת לאחר עימותים בין כוחות המשטרה לאוהדי הפועל ואף פשיטה על מחסן של אוהדי האדומים, שהכיל מוטות ברזל, בקבוקי תבערה, אבוקות וזיקוקים. דובר משטרת ישראל ניצב משנה אלי לוי שוחח עם ענת דוידוב וגיא פלג והגיב על ההתרחשויות. 

בפתח השיחה פנה לוי לגיא פלג, וטען: "דווקא אתה שמכיר את הכדורגל כל כך טוב היית צריך לפתוח עם דברי שבח למשטרת מחוז תל אביב. אתם מביאים את הצד של אוהדים שטוענים וזה בסדר גמור, אני חייב להביא את עמדתה של משטרת ישראל והמציאות כמו שאנחנו ראינו אותה. הצפנו לכם סרטונים בהם רואים אוהדים זורקים אבנים, מקלות על שוטרים, שני שוטרים נפצעו, לא שמעתי אך אחד בתקשורת שמגנה פציעה של שוטרים. מרביתם של האוהדים הגיעו כדי להנות, לצערנו הרב היו כמה אוהדים שנהגו באלימות, שהפרו את הסדר".

"אנחנו ראינו אתמול לצערנו קומץ של אוהדים שבא להפר את הסדר, את הכמות האדירה של הפירוטכניקה. הפירוטכניקה הזו לא רק מסוכנת, היא גם מסרטנת. החומרים שיש בה גורמים למחלות מאוד קשות. הגיע הזמן שגם ההורים, אלו שמתלוננים אצלכם, ידעו שהפירוטכניקה הזו שנזרקת לדשא או ליציע היא גם מסרטנת. גם את זה צריך להגיד", תקף.

עוד ציין כי "המפכ"ל היום ייפגש עם שר התרבות והספורט מיקי זוהר, גם ידונו על אירועי הדרבי אתמול. מפכ"ל המשטרה משקיע חלק גדול מזמנו, משבוע העבודה שלו, בנושא הטיפול באלימות באירועי הספורט. המפכ"ל והשר ייפגשו היום, יש ביניהם ציר עבודה מאוד טוב משני הצדדים".

המשיך לוי, והדגיש: "אבל צריך לזכור, המפכ"ל ניסה כבר מיום כניסתו לתפקיד לעשות כמה מהלכים, כמו להביא למצב שיש שופט ספורט, שופט שתפקידו לטפל בהפרות הסדר, אנחנו פועלים בנושא הזה כדי שיהיה שופט ספורט. הובלנו כמה שינויי חקיקה משמעותיים, יש לנו נציג בוועדות הכנסת שעובד יום ולילה, הכנסנו את הרשתות, שלחנו צוות מיוחד".

"כשאנו נקראים לשמור על סדר ציבורי אנו לא מסתכלים מה זהות האנשים שם"

בהמשך, התייחס דובר המשטרה לתפילתו הצפויה של השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר בתל אביב, זאת כתגובה על מאורעות התפילות ביום כיפור בעיר. "אנחנו נערכים, היום המפכ"ל ייקדם דיון מיוחד לקראת אירוע התפילה בתל אביב. בדיון כמובן ישתתף מפקד מחוז תל אביב, מודיעין ועוד שורה של קצינים. אנחנו, כמובן המפכ"ל, יקבלו את תמונת המודיעין לקראת האירוע הזה מחר כדי להבין מה הצפי, כמה אנשים, מה צפי הביקורים של האחמ"ים, יש גם אחמ"ים שאנחנו צריכים לאבטח. נכון לרגע זה הוא מתקיים כרגיל, שאלו הרבה אנשים אם השר ביטל את הגעתו בעקבות הפרסומים שיש דרישה ממנו, אז נכון לרגע זה לא קיבלנו שום עדכון. אנחנו נערכים באותו מצב".

"נבין מה הולך להיות שם, נמשיך לעקוב, האירוע מתוכנן למחר בשעות האחר צהריים והערב. המפכ"ל יקיים היום דיון, גם מחר, כנראה גם היום בערב, אבל צריך לדעת - תפקידנו לשמור על הסדר הציבורי. כל נושא ההחלטות של העירייה בנושא הפרדה או לא, את זה העירייה אוכפת או לא אוכפת. זו החלטה של העירייה", הדגיש.

כמו כן, כאשר נשאל האם במידה ולא היה מדובר בשר בן גביר, האם היו מונעים את קיום התפילה, הבהיר לוי כי "כשאנחנו נקראים לשמור על סדר ציבורי ולאבטח אירוע - אנחנו לא מסתכלים מה זהות האנשים שם אלא בודקים רק מה רמת הנפיצות, ההערכות, אנחנו במדינה דמוקרטית, יש מאות אם לא יותר הפגנות מדי חודש. משטרת ישראל מחוץ לשיח הפוליטי בכל מחאה. אנחנו נמשיך להיות לטובת הציבור כדי לאבטח את הציבור, את המשתמשים בדרך, בכל מקום, בכל אירוע אנחנו נהיה שם - אנחנו לא מתערבים בוויכוח שהתעורר".

עריכה: שני רומנו

27/09/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אלי לוי
אלי לוי  |  צילום: דוברות משטרת ישראל
Paris