איריס קול

"סחבנו פצועים, אנשים שנשרפו בטנקים"

הבמאי והצלם עמוס גיתאי שיתף ברגעים הקשים ממלחמת יום הכיפורים, שמוצגים כעת בתערוכה שלו במוזיאון תל אביב: "הסורים ירו טיל למסוק שהייתי בתוכו"


50 שנים למלחמת יום הכיפורים: הבמאי והצלם עמוס גיתאי שוחח עם איריס קול ב־103fm על התערוכה שיצר, יחד עם מירה לפידות, ובה הוא משתף בסיפורו האישי על אותה מלחמה קשה שגבתה את חייהם של רבים.

"הייתי במלחמה, סחבנו פצועים, אנשים שנשרפו בטנקים. טסנו לתוך סוריה לנסות להציל טייסים שהפילו אותם, וביום החמישי של המלחמה הסורים ירו טיל למסוק שהייתי בתוכו וטייס המשנה שלנו נהרג מיד", סיפר. 

המשיך, ואמר: "אני אספתי את עצמי ותפקדתי. אני חושב שלא כולנו הלומי קרב, אבל זו כמובן חוויה מטלטלת. האירוע עצמו היה קצר, הוא היה בערך 3 דקות מהרגע שירו את הטיל ואחר כך אש נ"מ, אבל 3 הדקות האלה נחרטו בזיכרון, וזה בעצם הפרויקט שיחד עם מירה לפידות במוזיאון תל אביב החלטנו לעשות את התערוכה הזאת שמוצגת עכשיו".

בהמשך פירט על התערוכה שכוללת סרטים דוקומנטריים ואת סרטו העלילתי - 'כיפור': "יש גם רישומים שעשיתי כשיצאתי מאותו מסוק. זה החודש היחידי בחיים שלי שעשיתי רישומים. הם מוצגים פעם ראשונה. אחר כך יש את החלל המרכזי שהוא בעצם מאורעות המלחמה, שהוא שילוב של קטעים מהסרט 'כיפור' ועוד ציטוטים מסרטים אחרים".

27/09/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מלחמת יום הכיפורים
מלחמת יום הכיפורים  |  צילום: מנשה עזורי/לע"מ
Paris