איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"הממשלה נותנת רישיון הרג ורצח לארגוני הפשיעה"

חמישה בני אדם ביישוב בסמת טבעון נרצחו ביריות מתוך חצר ביתם • ח"כ עאידה תומא סלימאן הגיבה למקרים: "אני לא רואה שאף אחד מזדעק"


האלימות בחברה הערבית נמשכת: הבוקר נרצח אדם בצרורות ירי בחיפה לעיני הנהגים בכביש ראשי בדרך אל מרכז העיר. אחר הצהריים (ד') נרצחו ביריות בביתם חמישה אנשים, שלושה גברים ושתי נשים ככל הנראה כפעולת נקם על הרצח שאירע בשעות הבוקר. סביב המקרים הקשים והאלימות הקשה במגזר הערבי שמשתוללת שוחחה ענת דוידוב עם ח"כ עאידה תומא סלימאן (חד"ש-תע"ל) הגיבה לדברים. 

תחילה, שיתפה בתחושות: "לפעמים אין לי מה להגיד יותר. אני חושבת שהגיע הזמן להגיד את זה בצורה הכי ברורה -  כספי ציבור ותקציבים, חשובים לממשלה הזו כנראה הרבה יותר מהחיים של האזרחים הערבים. כאשר יש חשש שארגוני הפשיעה יחדרו לרשויות המקומיות הערביות וינצלו תקציבי ציבור, הממשלה מונעת תקציבים, מקימה מנגנון בקרה. ממש שר האוצר נכנס למצב של חירום, מעכב תקציבים ובונה מנגנון בקרה. אבל כשנרצחים 5 אנשים בתוך ביתם ולפני זה 4 ביפיע וכל יום עוד ועוד רציחות, אני לא רואה שאף אחד מזנק, אני לא רואה שהממשלה קמה על הרגליים שלה. כי את יודעת מה? בעיניי מה שהממשלה עושה זה נותנת רישיון הרג ורצח ואור ירוק לארגוני הפשיעה, בעצם העובדה שהיא לא מכה בהם, בעצם העובדה שאיפה אפשר לתאר מצב כזה בכלל?  אם היו חס וחלילה חמישה אזרחים יהודים נרצחים במדינה הזו זה היה עובר ככה?"

בהמשך, הפצירה ח"כ תומא סלימאן בראש הממשלה לפעול: "או שנתניהו קם ומכריז על זה שלא רק שהממשלה לא מתפקדת תחתיו אלא המדינה נחלשת ומתפרקת, ראו מה שקורה בעניין הפשיעה, או שהוא מכנס עכשיו - עכשיו ישיבת חירום של הממשלה ומכריז באופן ברור ביותר מה התוכניות שלו להיאבק בפשיעה. אם צריך, שישלח את השר הפשיסט הזה (בן גביר) שלא מוכן לעשות כלום חוץ מלהתגרות באזרחים, הביתה. כלומר אי אפשר להפקיד את הביטחון שלנו בידיים של הבן אדם שבעיניי מתענג על מה שקורה". 

לאחר מכן, ענת השיבה: "איתמר בן גביר הוא השר, אתם לא משתפים איתו פעולה - ביבי לא יחליף אותו", וחברת הכנסת מיד תקפה: "מה, אני צריכה לשתף איתו פעולה? זה לא מעניין אותנו. מבחינתנו ראש הממשלה הוא האחראי. את באמת רוצה שאני או מישהו מאיתנו ישתף פעולה עם בן גביר? עם הפשיסט הזה? עם הטרוריסט הזה? עם המחבל שהורשע בבית משפט? ושלא נוקט אצבע על הרציחות האלה? מה יש לי לשתף פעולה איתו? מה חבר כנסת צריך בכלל לשתף פעולה עם שר כדי שהוא יעשה את עבודתו? איזה שיתוף פעולה? מה, אני צריכה להגיד לו איפה הרוצחים מתחבאים או מה בדיוק? מה זאת אומרת 'לא משתפים איתו פעולה'? ממתי התפקיד של חברי כנסת הוא לשתף פעולה?" 

"מה שקרה בוועדת הכספים היה עוד עדות לגזענות של הממשלה הזאת"

ח״כ עאידה תומא סלימאן עוד ציינה כי מאז הדיון שהתקיים לפני כמה חודשים עם ראש הממשלה, הם לא קיבלו שום עדכון או הזמנה לדיון חוזר. "אנחנו ניזונים מהתקשורת", אמרה. "אנחנו יודעים שיש ועדה ושהוא כינס אותה - אבל מה קורה, מה התוכניות, מה בדיוק נעשה עם הביצוע? איך הוא עושה בקרה בכלל? אנחנו יודעים שסך הכול התחילו בבקרה על הרשויות המקומיות. במקום שיעשו בקרה על איך המשטרה מתנהלת או לא מתנהלת או משתפת פעולה עם ארגוני הפשיעה, הם עושים בקרה על ראשי רשויות שהם בעצמם מאוימים מארגוני הפשיעה".

לקראת סיום השיחה, ענת שיתפה את עאידה: "אתמול צפיתי בך בועדת הכספים. אותם כספים שכל כך חשובים לרשויות בינתיים תקועים במשרד הפנים - מה אפשר לעשות עם הכסף הזה שלא נעשה בינתיים? הוא תקוע".

חברת הכנסת השיבה: "מה שקרה אתמול זה היה עוד עדות לגזענות של הממשלה הזאת, ברגע שהם עיכבו תקציבים לכלל הרשויות המקומיות שסובלות מאותן תופעות פשיעה. אתמול הם החליטו שלא מעבירים לרשויות הערביות את התקציב, אלא מעבירים אותו למשרד הפנים עד שמשרד האוצר והפנים יפתחו מנגנון בקרה על השימוש בכספים האלה. כששאלנו אם המנגנון הזה יפעל לכלל הרשויות המקומיות? אמרו כן, אבל אנחנו יודעים שהם מחפשים דרך לעכב את התקציבים ולמותת את השלטון המקומי. אני משדרת מסר לשר משה ארבל, 'תהיה הקול השפוי בתוך הממשלה ההזויה הזו. תעביר את הכסף לרשויות המקומיות לפני שהן מתמוטטות'". 

 

עריכה נויה חסון

27/09/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ח"כ עאידה תומא סלימאן
ח"כ עאידה תומא סלימאן  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris