סיון כהן

"אתיש את בג"ץ - שיבינו שאסור להם לטפל בזה"

בצל דיון הנבצרות בבג"ץ, הדגיש ח"כ צביקה פוגל: "כל פעם שיתערב בחוקי יסוד ויפסול אותם, נחוקק בדרך חדשה" • האלימות בחברה הערבית: "בעיה תרבותית"


על רקע קיום דיון תיקון חוק הנבצרות בבג"ץ בהרכב מורחב של 11 שופטים, גדעון אוקו שוחח ב־103fm עם חבר הכנסת צביקה פוגל, יו"ר הוועדה לביטחון לאומי מטעם מפלגת עוצמה יהודית, אשר הביע את עמדתו בנושא. בנוסף, התייחס חבר הכנסת לאלימות הגואה בחברה הערבית.

"רואה תרחיש שבו השופטים מבטלים את החוק?", התעניין אוקו, וח"כ פוגל השיב: "אני מקווה מאוד שלא. בסופו של דבר הייתי שותף לחלק מהדיונים בוועדת הכנסת, לקחו את חוק הנבצרות לנשיא ושמו אותו זהה לראש הממשלה. כולנו לא רוצים להגיע למצב, ולא חשוב מי זה ראש הממשלה, שפקיד יכול להחליט אם הוא יהיה שם או לא. הנבצרות חייבת להיות רפואית, כל שאר הנבצרויות אינן תקפות".

בנוסף, הדגיש ח"כ פוגל כי "אני ממליץ לבית המשפט העליון - אל תגעו בחוקי היסוד, זה יכניס אותנו לסחרחורת שאף אחד מאיתנו לא רוצה. אמרתי לכם שאני לא אקבל אם הם יפסלו, זה לא אומר שאפעל בניגוד, אבל אפעל שהחוק הזה יבוא בצורה אחרת. חוק הנבצרות יפסל ואני אחוקק את החוק הזה בצורה אחרת חדשה. אני אתיש את בג"ץ עד הרגע שהם יבינו שאסור להם לטפל בזה".

נוכח אמירותיו, ציין אוקו כי יש נימה מאיימת בדברים, וח"כ פוגל חידד: "לא, אני לא מאיים על אף אחד. אני בא ואומר 'יש לי את הכלים שלי כמחוקק, אפעל בכל הדברים החוקיים'. בית המשפט רוצה לפעול בניגוד לחוק? אין שום בעיה. הם רוצים שהחוק הטוב הזה יחול רק אחרי נתניהו, בית המשפט פוסק פרסונלית. אז זה כבר לא עילת הסבירות, זו עילת הצבעיות ואני לא מוכן להיות שותף לתהליך הזה. כל פעם שבית המשפט יתערב בחוקי יסוד ויפסול לנו אותם, נחוקק אותם בדרך חדשה".

"סגלוביץ לא רדף אחרי אף רוצח, לא עשה שום דבר חוץ משולחן עגול"

בהמשך, התייחס יו"ר הוועדה לביטחון לאומי מטעם מפלגת עוצמה יהודית לאלימות ומקרי הרצח בחברה הערבית, ובפרט לאמירתו של ח"כ מנסור עבאס כי הממשלה נכשלה בטיפול. "זה עיוות כל כך מכוער של המציאות. של חוסר היכולת להסתכל על המציאות כמו שהיא. השר בן גביר, אני יודע כמה הוא עובד, כמה הוא משקיע. אני את הפגרה הזו ניצלתי כמעט מדי יום כדי לבקר ביישובים ערביים ותחנות משטרה ערביות. מה השתנה חוץ מהממשלה? המשטרה השתנתה בשנתיים האחרונות? לא השתנתה. סגלוביץ לא רדף אחרי אף רוצח, הוא לא עשה שום דבר חוץ משולחן עגול. עזוב. אני בשטח כל יום, אני מדבר עם מפקדי התחנות, בן גביר בשטח".

"הוא לא טרח להיפגש עם אף נציג ציבור", חזר אוקו על תלונות נציגי המגזר הערבי, וח"כ פוגל הבהיר: "אני לא עולה אצלך לשידור כדי להגן על איתמר בן גביר, הוא לא צריך את זה. אני הייתי איתו בסיור בצפון, הוא נפגש עם כל האנשים שסובלים מפרוטקשן, ישב עם שוטרים ושמע מה המצוקות שלהם. הוא מציב להם סטנדרטים שלא הוצבו מעולם. בואו קודם כל נכיר במציאות, מה השתנה בשנתיים האחרונות? עשרות אלפי כלי נשק הגיעו למגזר. כשיש נשק בידי נערים וילדים אתה מאבד שליטה על מה שקורה ברחוב. המשטרה לא אמורה להגיע לכל בית של ילד ולבדוק אם יש לו נשק".

"אם מישהו חושב שאפשר לטפל בפתיל הקצר התרבותי שקיים אצל חלק מערביי ישראל - טועה"

כמו כן, כאשר נשאל האם מדובר באובדן שליטה או כישלון מהדהד, טען פוגל בנחרצות: "לא. אם מישהו חושב שאפשר לטפל בפתיל הקצר התרבותי שקיים אצל חלק מערביי ישראל שפותרים את הבעיה בנשק וברצח טועה. אני מבקר בהמון תחנות ובהמון יישובים ערביים, אני שומע את הסיפורים על ילד שבבוקר הלך לקנות פיתה, ירדו עליו המוכרים שהוא הסתפר לא נכון, הוא הולך הביתה, מביא אקדח ויורה באותם אלה. איך אתה יכול לעצור את זה? אתה לא יכול, רוב הרציחות הם כאלה".

"זה חלק מהתרבות?", ביקש אוקו להתעכב על אמירתו של חבר הכנסת, ופוגל הכריז: "כן. התשובה היא כן. זה בדיוק מה שאני אומר, לא באתי להגיד את הדברים הקלים - יש פה בעיה תרבותית שאיתה אני כשוטר לא יודע להתמודד. לכן המשימה שהמשטרה צריכה לעשות, וזה הדגשים שאיתמר נותן להם, זה להגיע לנשק, לכמויות האדירות שהגיעו למגזר, לטפל בארגוני הפשיעה ובסכסוכים החמולתיים. בכל הדברים האלה, עם כל הכבוד לסגלוביץ, לא נתנו לזה שום פתרון".

הוסיף ח"כ פוגל, ותקף: "הנשק שם בכמויות אדירות, תסתכל מה היה אתמול. איך אתה רוצה למנוע דבר כזה אם לא לטפל בארגוני הפשיעה? רצינו מעצרים מנהליים, היועמ"שית עד אתמול לא נתנה לנו, ביקשנו להשתמש ברוגלות, עד אתמול לא קיבלנו. אני שמח שקיבלנו אתמול, חבל שזה עלה ברצח של עוד חמישה אנשים".

לסיום, הביע חבר הכנסת את עמדתו בנוגע לתפילה אותה רצה לקיים יו"ר מפלגתו השר איתמר בן גביר כמחאה על שאירע במהלך יום הכיפורים בתל אביב. "איתמר משתף אותנו חברי הכנסת והשרים בהרבה מאוד מההחלטות. גם בזה הוא שאל את דעתנו, הוא שאל מה דעתנו על הדבר הזה. נדמה לי שכולנו אמרנו לו שאם הוא יחליט שזה מתקיים נהיה לידו. כל אחד אמר לו מה דעתו בשיחה אישית. זה בא להראות דבר אחד פשוט - את היהדות אי אפשר להוציא מעם ישראל".

"אני מבין את הקושי של חלק מהאנשים להודות שיש מנהיגים שאומרים 'הפעם אעשה דבר אחר', מיד יקראו לזה מתקפל. אחרים יקראו לזה הוקרה של מנהיגות יוצאת מן הכלל. אני אמשיך להסתכל על בן גביר כמנהיג. הוא שמע אותי, התייעץ עם קרוביו וקיבל את ההחלטה הנכונה - מה שצריך להישאר בזכרון הציבור זה הגועל נפש שקרה ביום כיפור. אני יודע להבדיל בין בקשה או רמז שמעביר ראש הממשלה לבין התנגחויות פנימיות עם סמוטריץ' וחבורתו. אני חושב שהוא החליט נכון ואם הוא היה מחליט כן לקיים את זה היית רואה את כולנו לידו", סיכם.

עריכה: שני רומנו

28/09/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


צביקה פוגל
צביקה פוגל  |  צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90
Paris