אודי סגל וענת דוידוב

"אי אפשר תמיד להפיל את מעשי הרצח על כתפיה הצרות של המשטרה"

ניצב משנה אלי לוי, דובר משטרת ישראל, התייחס לביקורת נגד הארגון, נוכח מספר הנרצחים המדאיג בחברה הערבית • על המאבק בפשיעה: "משימה לאומית"


193 נרצחים מתחילת 2023: המציאות המדממת בחברה הערבית נמשכת, ועמה המאבק באלימות ובפשיעה. ענת דוידוב ואודי סגל דנו ב־103fm עם ניצב משנה אלי לוי, דובר משטרת ישראל, אשר התייחס לתחושת חוסר הביטחון השוררת ברחובות.

"עד כמה זה מתסכל שמצד אחד פועלים ומצד שני התוצאות מראות שבכל רגע יש פה ירי ופיצוצים?", תהה סגל בפתח השיחה, ולוי השיב: "אתה צודק. הרשימה הארוכה של מניין הנרצחים מדאיגה גם אותנו. זה מתסכל מאוד כי מצד אחד אם מסתכלים על עמודת הפעילות של המשטרה, ורק אתמול הוצאנו סיכום שבועי של הפעילות, אתה רואה עלייה משמעותית ביחס ל־2022 בתפיסות נשק, מעצרים, תפיסות רכוש וכלי רכב של עבריניים. ומצד שני זה מתסכל מאוד, כי אנחנו חוטפים הרבה מאוד ביקורת ציבורית על רצף האירועים הפליליים ומעשי הרצח שעלו באחוזים גבוהים".

עוד הבהיר כי "אנחנו עושים הכול כדי לעצור אותם. למעלה משבעים אחוזים מהנרצחים במגזר הערבי קשורים לסכסוכים המדממים. אני אומר לכם באחריות, ואתם רואים את הפעילות האינטנסיבית של המשטרה וכל היחידות, אנחנו כמשטרה מגויסים, ממפכ"ל המשטרה עד השוטר הצעיר, כולם מגויסים למשימה הזו - מבחינתנו זו משימה לאומית".

"יורם סופר, כל הניצבים, המפכ"ל, הקצינים, כולם מגויסים למשימה הלאומית הזו. כן זה מתסכל שרשימת הנרצחים כזו ארוכה", הדגיש, והוסיף: "מהניתוח שלנו סביב שבעים אחוזים קשורים לסכסוכים אבל בשנה האחרונה יש פגיעה בחפים מפשע. אנחנו רואים מעשי רצח ורוצחים ילדים, קטינים, נערים, נשים, ואפילו גברים שחלקם לא קשורים לעולם הפשע אלא פוגעים בהם כדי לפגוע".

בהמשך, הסביר דובר משטרת ישראל כי "אנחנו כמשטרה רואים חובה ציבורית לעמוד מול הציבור גם בימים שסביב הארגון שלנו השיח לא תמיד חיובי. למה? כי יש לנו אחריות ציבורית, אבל מצד שני המשימה הזו היא משימה לאומית. אי אפשר תמיד להפיל את מעשי הרצח על כתפיה הצרות של המשטרה".

המאבק באלימות בספורט: "כולנו מגוייסים לזה"

כמו כן, כאשר התבקש להתייחס לאלימות בעולם הספורט, ובפרט למשחק בין בית"ר ירושלים להפועל שעבר באופן מפתיע בשקט, אמר: "היו מעט התפרעויות. אתמול, וגם בשני המשחקים שהגיעו לקדמת הליינאפ, הדרבי התל אביבי, הייתה הכנה מצוינת. אנחנו מיד אחרי החג מקיימים דיון חירום בהובלת שני השרים זוהר ובן גביר. אנחנו שותפים לאירוע הזה. אני מאמין כמי שרואה מקרוב העבודה, כולם מגויסים לזה".

"אנחנו במטרה אחת - גם אותי מדאיג כשאני רואה את התמונות האלה, זה מדאיג מאוד. משטרת ישראל משקיעה המון משאבים. אנחנו מעבים את כוח האדם", סיכם את הנושא.

עריכה: שני רומנו

03/10/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אלי לוי
אלי לוי  |  צילום: דוברות משטרת ישראל
Paris