איפה הכסף
עם ענת דוידוב

ישראל בלחימה: היום החמישי

טל לב רם ('מעריב' ו־103fm) על יומה החמישי של הלחימה הקשה מול כוחות חמאס בעזה • וגם: על החשש מפתיחת חזית צפונית


ישראל נלחמת: היום (ד') נפתח יומה החמישי של המלחמה הקשה מול עזה, ונכון לשעה זו, מניין הנרצחים הגיע ל־1,200 איש לפחות, ועל פי ההערכות כ־3,000 בני אדם נפצעו לאחר חדירת מחבלי חמאס לשטחי עוטף עזה.

הכתב והפרשן הצבאי ושדרן 103fm טל לב רם ('מעריב') הביא פרטים נוספים על התקדמות הלחימה. "צריך לתאר את היממה הזאת בקווים כללים כשאנחנו מסתכלים קודם כל על הדרום", אמר, והסביר: "אנחנו רואים שיש היום כבר פחות היתקלויות - אם אתמול היה סדר גודל של חמישה-שישה מפגשים עם האויב, היום המספרים הללו כבר ירדו בצורה משמעותית. זה לא אומר שלא יהיו אירועים מהסוג הזה או עוד ניסיונות חדירה, לדוגמא מהים, שנבלמו טוב על ידי כוחות חיל הים במהלך המבצע. אבל בסך הכל בדבר הזה כשאתה מסתכל על הפרצות שיש בגדר, אל מול התייצבו טנקים כוחות חיל רגלים וחיל אוויר, אז קו ההגנה הוא תחת שליטה, היישובים לגמרי תחת שליטה ולכן מה שאנחנו רואים בשלב הזה, זה לכאורה מה שאנחנו רואים בכל סבב אבל לא ממש. תקיפות מאוד אגרסיביות של חיל האוויר, סדר גודל אחר. והחמאס פעם ראשונה מאיים על אשקלון, 'אנחנו נראה שגם על אשקלון אנחנו נעשה על כמו שאתם עושים לשכונות שלנו'".

עוד ציין כי "זה יכול לקחת עוד כמה ימים סביב הדבר הזה ולמעשה צה"ל נערך לאותה פעולה קרקעית שאמרנו שעד שהוא לא ירגיש שהוא מוכן, שהוא יכול לייצר גם אלמנט של הפתעה בדרך כזו או אחרת, הדבר הזה יכול לקחת ימים ארוכים. אבל נדמה שלי כמעט בוודאות שהדבר עומד על הפרק".

בהמשך, הוא התייחס גם לירי מגבול לבנון: "נשים לב למה שקורה בצפון, כל הזמן דיברנו על זה. לאחר בדיקה היה ירי נ"ט, זה אירוע משמעותי, זה קורה לעבר עמדה. זה חיזבאללה. היה עוד דיווח פצמ"רים שלכאורה היה, זה לא היה מלבנון, זה היה הירי שלנו חזרה ללבנון. אבל מה שבאמת חשוב זה לא אירוע נקודתי. אנחנו רואים שחיזבאללה משמר כל פעם איזה אירוע על הגדר. וצריך לשים לב שהוא אמר 'אנחנו נמצא את הדרך שלנו להגיב במשוואות המוכרות'. הוא אמר 'אני אפעל גם לפגוע בחיילים'".

ולבסוף, סיכם: "הייתי באיזור הזה שבין הנסיעה דרומה, איזור אופקים בעיקר. הכול נראה כמו מלחמה. אופקים ספגה הרבה. שיחות מרתקות עם אנשים שניצלו וסיפורים יוצאי דופן. אבל עכשיו המבט חייב להיות קדימה. בכל זאת אני רוצה לציין משהו קצת יותר עם אופטימיות. לעבור דרך החמ"ל של בית קמה של אחים לנשק ולראות איך אנשים מגיעים לדלפק מקבלים משימה והולכים. להיכנס לכל המקומות סביב העוטף, להביא אוכל, להביא דברים, מה שצריך. מה שמדהים בסיפור הזה זה שזו אופרציה מאוד מאוד מאורגנת".

עריכה: נויה חסון 

11/10/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


טל לב רם
טל לב רם  |  צילום: 103fm
Paris