סיון כהן

"אני בא לעשות את המשימות שלי כחלק מצוות"

סגן דורון לשם, מ"מ בחטיבה 188 שחיסל חוליית מחבלים עם אר פי ג'י שירו על טנק, שיתף ברגעי הלחימה והגבורה בשטח: "לא הרגשתי פחד או לחץ"


סגן דורון לשם, מ"מ בחטיבה 188, בשבת בבוקר, עם פרוץ המלחמה, הוקפץ מביתו לצאלים ומצאלים יצא יחד עם עוד שני טנקים לעוטף עזה. המשימה שקיבלו הייתה לחצוץ בין הגדר של עזה לבין היישובים ולהילחם במחבלים בישובים. דורון היה חלק מהכוח הראשון שהגיע לגזרה ובקרב בניר יצחק - חיסל חוליית מחבלים עם אר פי ג'י שירו על טנק. בשיחה עם סיון כהן ב־103fm, שיתף הלוחם ברגעי הגבורה בשטח. 

"שלושת הטנקים שבעצם יוצאים מצאלים, אני אחד מהם", שיתף, "אנחנו מגיעים לשם לאזור ניר יצחק ותוך פחות מעשר דקות הטנק הראשון מזהה חמישה מחבלים בתנועה מהירה לכיוון הגדר. אני נוסע מאחוריו בחיפוי, ובעצם שנינו פותחים באש ומחסלים אותם. מיד אחרי זה אנחנו ממשיכים תנועה והוא מדווח שהוא נפגע ממשהו, שהוא פתח באש ולא זיהה נפגעים. משהו כמו עשר שניות אחרי הדיווח אני מזהה מחבל ממרחק של כחמישים מטר ואנחנו משחררים עליו פגז".

עוד סיפר כי "הטנק השלישי שהיה איתנו מבצע ירי על שני מחבלים נוספים שהיו שם. אנחנו עושים בקרת נזקים, מבינים שבוצע ירי של RPG על הטנק הראשון, אני לא זיהיתי שום דבר על הטנק שנפגע, ואני חוזר לווידוא השמדה. איך שאני מגיע לשם, פחות או יותר עשרה מטרים מהגופות, זה היה בין העצים, אני מזהה מחבל שמתרומם עליי, אני לוקח את הנשק האישי ומוריד בו שלושה כדורים. מוודאים השמדה עם הטנק בדריסה ובעצם משם ממשיכים לעוד משימות".

"זה היה עיקר ההתקלות הראשונית, משם אנחנו ממשיכים לעוד יומיים שלפחות לי היו יומיים של לחימה כזו, מהתקלות להתקלות, משימות. בעצם המשימה שלנו היא לצוד מחבלים בטווח שבין היישובים לגדר, וכמובן לסייע לכוחות הרגליים בהתקלויות שבתוך היישובים ומחוץ ליישובים. ביצענו ירי לכיוון רפיח, היו יומיים אינטנסיביים מאוד מהבחינה הזו", הודה.

בהמשך, ציינה סיוון כי בקרב בניר יצחק הוא חיסל לפחות חמישה מחבלים, חולייה עם RPG, קטלנית. "אני מדברת עם לוחמים שנמצאים עכשיו, גיבורים כמוך, והם אומרים גם 'יש רגעים של פחד, אין שאלה. אנחנו נעשה הכול'", אמרה המגישה, וסגן לשם הוסיף לדבריה: "קודם כל מאחל החלמה מהירה לפצועים, גם אלה שכבר ידועים לנו, גם אלה שעכשיו ידועים לנו. יש מישהו שאמר את המשפט 'קשה באימונים קל בקרב', ותמיד מספרים לך שהקרב, שמנסים לדמות לך באימונים ולהעביר לך את ההרגשה, ואצלי המשפט הזה תפס מאוד - לא הרגשתי פחד, לא הרגשתי לחץ".

"הרגשתי שאני בא לעשות את העבודה שלי והמשימות שלי כחלק מצוות, שהצוות בסוף שהיה איתי שם הוא לא הצוות שלי. נכנסו איתי שני אנשי מילואים וטען סדיר שהוא לא שלי. הרגשתי שכל אחד נמצא שם לעשות את העבודה שלו, המקצוע שלו, ואתה בתפעול שוטף של הטנק. אתה מתמודד לפעמים עם תקלות, זה עניין שבשגרה", אמר לסיום.

עריכה: שני רומנו

12/10/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


חיילים במלחמת חרבות ברזל
חיילים במלחמת חרבות ברזל  |  צילום: אורן בן חקון/פלאש90
Paris