אודי סגל וענת דוידוב

"הדרג המדיני הוביל לכישלון, תוצאה של איוולת רה"מ"

מפקד אוגדת עזה לשעבר אלוף (מיל') גדי שמני על המציאות שקדמה למלחמה: "השלב הבא חייב להיות פירוז עזה" • טען: "מאמין שאנשים ישימו את המפתחות"


אתמול (ש') התייחס בקולו מפקד אוגדת עזה תת אלוף אבי רוזנפלד למתקפה הבלתי נתפסת של חמאס, והודה כי האירועים המזעזעים היו, לדבריו: "הפתעה גדולה מאוד להתקפה אכזרית ביותר של ארגון הטרור חמאס". אלוף (מיל') גדי שמני, לשעבר מפקד אוגדת עזה, הגיב לדברים. 

"אין ספק שהמלחמה הזו נפתחה עם כישלון לא פשוט לצבא, ושל הדרג המדיני שהוביל אותנו לכל הכישלון הזה במשך שנה שלמה, החליש את צה"ל, את ההרתעה של המדינה", טען. "עכשיו אי אפשר להתעסק בזה, צריך להתאחד מאחורי צה"ל וכוחות הביטחון. חטפנו מכה קשה ומחזירים מכה קשה. בסוף יהיה פה ניצחון, הוא יעלה במחיר לא פשוט, יכול להיות שיתפתחו זירות נוספות אבל חייבים לעשות את הדבר הזה, צריך שתהיה אסטרטגיה הרבה יותר ארוכת טווח. הממשלה ממש משותקת. מיטוט יכולותיו הצבאיות של חמאס זה רק השלב הראשון באסטרטגיה. כדי להשלים את מה שקוראים לו ניצחון, צריך להשלים אסטרטגיה שמשנה מיסודו את המצב בדרום, השלב הבא חייב להיות פירוז עזה באופן מוחלט - אין אפשרות להחזיק נשק, ייצור אמל"ח, אין כלום. בשלב הראשון אין ספק שצה"ל שולט ברצועה, כי לא יהיה שלטון חמאס". 

בהמשך, הבהיר: "מי שחושב שניתן לממש משימה כמו שלילת יכולות צבאיות של חמאס בשבועיים או חודש של התקפה קרקעית, פשוט לא מבין איך השטח פועל. המינימום שבמינימום הוא בין שישה לשמונה חודשים להצליח לעקור את היכולות של חמאס מתוך רצועת עזה. התשתיות של חמאס הם קודם כל אנשים שצריך לעצור, צריך להוציא משם את כל מוקדי הידע, הדבר הזה לוקח המון זמן. תראו כמה זמן לקח לנו בחומת מגן, שנתיים וחצי אחרי כל צה"ל פעל ביהודה ושומרון כדי להפסיק את פיגועי ההתאבדות. הכיבוש של עזה זה השלב הראשון".

"נתניהו ראה בחמאס בן ברית"

"אני חושב שיש מעורבות גדולה מאוד של האמריקנים למזלנו, יש נשיא שלא מחכה ופועל פרו אקטיבית", הבהיר שמני. "למרות אותם שרים מטופשים בממשלה שאומרים תתעסקו בעניינים שלכם.  אין ספק שהאמריקנים לא שולחים סתם את נושאות המטוסים, כנראה הם רואים מודיעין וגם צה"ל רואה את זה. צריך להתייחס לזה בשיא הרצינות. שלטון אחר בעזה, בשלב הראשון זה יהיה רק צה"ל אבל בשלב הבא צריך לראות מה יקום שם. זו הייתה המדיניות של נתניהו מאז 2009, לחזק את חמאס ולהחליש את הרשות, הוא ראה בחמאס בן ברית. פשוט עצרו אותנו במלחמה נגד חמאס. מאותו שלב הוא החל לטפח את חמאס כבן ברית, כי הוא האמין שהוא יכול לעשות ישות חמאסית בעזה ולספח את יהודה ושומרון. מה שקורה היום זו תוצאה של מדיניות קלוקלת, איוולת של נתניהו. אני מאמין שאנשים יבואו וישימו את המפתחות". 

משנשאל מפקד אוגדת עזה האם לדעתו גם הרמטכ"ל הרצי הלוי יהיה בין אלו שיתפטרו בתום המלחמה, השיב: "אני חושב שכן". 

עריכה: מיכל קדוש 

15/10/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


גדי שמני
גדי שמני  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90
Paris