איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"אין ולא הייתה הנחיה לא להגיע לעבוד"

הבוקר נהרג פועל בניין ונפצעו עוד 4, מירי שהגיע מלבנון לעבר אתר בנייה במושב שתולה • חנוך כליל החורש: "רוב התושבים לא נמצאים כאן"


פועל אחד נהרג ו־4 פועלים נפצעו הבוקר (א') מירי לעבר אתר בנייה במושב שתולה שבצפון. חנוך כליל החורש, תושב מושב 'שתולה', שוחח עם ענת דוידוב ב־103fm על המיגון בשתולה ועל ענף הלול שניזוק כתוצאה מהלחימה.

"כרגע שקט אצלנו, עד כמה שאפשר להגיד שקט. היה לנו אירוע הבוקר שבוודאי שמעתם עליו", אמר כליל החורש, והוסיף: "צריך להבין שמושב שתולה, שיושב ממש על הגבול הצפון, חלקו פונה לכיוון לבנון, חשוף למעשה, וחלקו הדרומי פונה דרומה ופחות חשוף לעבר לבנון".

למה אתרי בנייה עובדים?
"אנחנו פועלים על פי הנחיות הצבא ופיקוד העורף. אין ולא הייתה הנחיה לא להגיע לעבוד. מהבחינה הזאת, בחלק מהמקומות המשיכה שגרת הפעילות".

בהמשך, ציין לגבי המיגון שנמצא במושב: "רק לפני חודש, נבנו כאן הרבה ממ"דים ובתים שהיו בהם רק חדרי ביטחון. הושלמה המשימה ולמעשה לבתים כאן יש מיגוניות תקניות. נכון לעכשיו, רוב התושבים לא נמצאים כאן. לא קיבלנו הוראה להתפנות, אלא התפנו מרצון. מעט התושבים שנשארו, רובם ככולם, אנשים שהם מכוחות הביטחון. יש להם את המיגון הנדרש, התקני".

במידה ועוזבים את היישוב לפחות להפוגה קצרה, איך תתפעלו את הלולים?
"אכן זו בעיה. הלולים כאן דורשים התערבות יומיומית של חקלאים לטיפול בעופות, הדבר הזה מתבצע בעזרת פועלים זרים שנמצאים ותושבי המושב. נכון לעכשיו יש מספר תושבים שנמצאים כאן ופועלים, כמובן תוך הקפדה על מילוי ההנחיות של הצבא ופיקוד העורף. אם נידרש להתפנות מכאן, הדבר הזה יהווה בהחלט בעיה".

לדבריו, "ברגע שנקבל הנחיה להתפנות מטעם המדינה, אנחנו כבר יודעים מהעבר שהמדינה תפצה את בעלי הלולים. פיצוי חלקי, אבל היא תפצה. אנחנו כרגע מטפלים. מה יהיה? אנחנו לא יודעים. אם נקבל הנחיה לעזוב ולא נוכל להישאר פה, לא יהיה מי שיטפל בעופות".

"רוב התושבים לא נמצאים פה. נשארו כאן מעט מאוד משפחות. אנחנו, לפחות כמטרה, צוות החירום היישובי פה ונותנים את המענה לחיילים. מה שהחיילים צריכים זה מישהו לדבר איתו, לשבת לסעודת שבת ולאכול אוכל חם. זה חשוב מאין כמוהו. זה חלק מהמאמץ המלחמתי", הדגיש.

15/10/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


גבול לבנון
גבול לבנון  |  צילום: אייל מרגולין/פלאש90
Paris