איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"יש כתובת לכל בעיה"

על רקע המלחמה שבעיצומה ומצוקתם של אזרחים רבים במדינה, בנק ישראל פרסם מתווה הקלות • טל הראל, ראש מטה המפקח על הבנקים, הסבירה


על רקע המלחמה שבעיצומה ומצוקתם של אזרחים רבים במדינה, בנק ישראל פרסם אמש (א') מתווה הקלות שכולל דחיית משכנתאות ללא ריבית, פטור מעמלות ואף הגדלת הפטור מריבית על המינוס לתושבי הדרום ולמשפחות הנרצחים. ענת דוידוב דנה על כך ב־103fm עם טל הראל, ראש מטה המפקח על הבנקים, אשר שיתפה בפרטים. 

תחילה, הסבירה: "המתווה הזה שפורסם אתמול בלילה נועד לתת מענה לאוכלוסייה מאוד רחבה שצריכה אוויר לנשימה וסיוע גם בתחום האשראי וגם בתחום העמלות, ולכן יצרנו פה מתווה עם שני מעגלים. המעגל הראשון זה מעגל של אוכלוסייה שיש בה ארבע קבוצות ותקבל את ההטבות המורחבות, היא כוללת את האוכלוסייה שמתגוררת במרחק של עד שלושים קילומטר מרצועת עזה. זו שפונתה על ידי גורם רשמי בביתה, את כל האוכלוסייה שהיא קרבה ראשונה להרוגי המלחמה, חטופים ונעדרים וגם את אוכלוסיית משרתי המילואים ומגוייסיי צו 8".

היא הסבירה: "היא נותנת להם הקלות באופן הבא, כל מי שיש לו משכנתה או אשראי צרכני מצטבר בסכום של עד מאה אלף שקל או אשראי עסקי עד שני מיליון שקל, דחיית התשלומים לתקופה של שלושה חודשים שאחריה נבחן את הצורך בעוד תקופה. אבל לא דחייה באופן שהיה במתווה הקורונה, אלא בצורה הרבה יותר רחבה - ללא כל עלות של ריבית או עמלות".

לדוגמה, אמרה: "אם התשלום החודשי הוא 3,000 שקלים ולקוח צריך לשלם בשלושה חודשים 9,000 שקלים, אז הוא ישלם את הסכום הזה בהמשך ללא כל ריבית או במהלך תקופת המשכנתה, אבל לא תתווסף לזה שום עלות נוספת. לקוחות שמבקשים דחייה יכולים להצטרף, כרגע עד סוף השנה. יכולים להגיש את הבקשה באמצעות הבנקים, יש גם מוקדי חירום שהוקמו. הבנקים גם אישרו ללקוחות שיש להם את הכתובות שלהם. כלומר, יודעים מי האוכלוסייה המפונה, הם ישלחו SMS ויזמינו אותם, במידה והם רוצים לדחות תשלומים. זה לא שהבנקים מנסים עכשיו לתת עוד הלוואות, זה אמצעי לתשלום הדחייה כך שהם לא ישלמו עוד כסף. אם לקוחות יקבלו SMS כזה והם צריכים את זה, אז זה עומד לרשותם. האוכלוסייה הזו, מעבר לזה, זכאית גם לכל ניהול החשבון שלו שיהיה עכשיו ללא כל עמלות, הם לא צריכים לשלם שום דבר. במידה והם נמצאים לקראת חובה אז הבנקים יספגו את הריבית עד סכום של 10 אלף שקל, זאת אומרת יש פה סל הטבות שבאמת עוזר להם" .

"התוכנית עוזרת גם לאנשים באזור גיאוגרפי מסוים וגם לאנשים עם מאפיינים מסוימים"

בהמשך, ענת דוידוב תהתה: "ומה לגבי שאר האוכלוסייה? למה לא לעשות לכולם הקלות?", והראל השיבה: "כלל האוכלוסייה גם היא זכאית להטבות, היא זכאית להטבות גם של דחיית תשלומים בריבית ההסכמית ללא עמלה. זה לא שהם נשכחו. הם מקבלים הטבות. אבל אם אנחנו רוצים לעזור קודם כל למי שצריך את העזרה ולשפר קודם כל את ההצעות אז אנחנו רוצים להתמקד בהם. זה לא אומר שזונחים את האחרים. גם במסגרת המתווה יש מענה וגם מחוץ למתווה. הבנקים קשובים. אני בטוחה שראיתם את הפרסומים שהם עושים בהגדלת מסגרות אשראי, בדחיית תשלומים, בהלוואות ללא ריבית. יש הטבות. מה שחשוב לדעת בעיקר זה שיש גם כתובת לכל בעיה שיש. יש גם פיקוח על הבנקים. את היחידה לפניות הציבור שעובדת מעבר לשעות הרגילות".

לבסוף, סיכמה: "התוכנית עוזרת גם לאנשים באזור גיאוגרפי מסוים וגם לאנשים עם מאפיינים מסוימים, וגם יש קו חירום לבנקים שיכולים לסייע. וגם כמו שאמרתי ליחידה לפניות הציבור ביחידה לפיקוח על הבנקים שזמינה לכל שאלה לא משנה איפה הבן אדם גר ומה שהוא צריך".

עריכה: נויה חסון

16/10/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


בנק ישראל - צילום ארכיון
בנק ישראל - צילום ארכיון  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris