ינון מגל ובן כספית

"נפל לאמריקנים האסימון סוף סוף"

תא"ל (מיל') יוסי קופרווסר על הסיוע האמריקני במלחמת 'חרבות ברזל': "הם נאלצים להתגייס למערכה הזו בעצמם - אי אפשר להשאיר את זה רק לידי ישראל"


תא"ל (מיל') יוסי קופרווסר, לשעבר ראש חטיבת המחקר באמ"ן, קצין המודיעין של פיקוד מרכז ומנכ"ל המשרד לנושאים אסטרטגיים וכיום חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, שוחח עם ינון מגל ופרופ' עוזי רבי סביב הכשל המבצעי שהוביל למלחמת חרבות ברזל והתגייסות האמריקנים לצד ישראל.

"אנחנו עסוקים בשינוי התמונה האסטרטגית במזרח התיכון, וגם בתוכנו", הדגיש תא"ל (מיל') קופרווסר. "זה דבר שמתוך האיום הזה, זה כבר קרה מול עזה בעבר. מוכרחים למוטט את שלטון חמאס, אני לא חושב שיש אפשרות אחרת חוץ מאשר שלטון צבאי של ישראל בעזה. אני חושב שכל הניסיונות שעשינו במהלך עשרים השנה האחרונות למצוא חלופות לשלטון שלנו בעזה נכשלו כישלון חרוץ. אוסלו נכשל, ההתנתקות נכשלה, ולכן אין ברירה. זה ייקח שנים עד שנוכל להעביר את התשליטה בעזה עד שמישהו יצור מספיק ביטחון עבור תושבי עוטף עזה".

מגל ביקש לחדד את דבריו, ותהה האם ההתנהלות ביו"ש היא המינימום הנדרש גם ברצועת עזה. קופרווסר השיב בנחרצות: "זה המינימום. אודות לכוחותינו בשטח מסוגלים לטפל בטרור, לא בצורה מושלמת אבל בצורה יותר טובה". עוד התייחס לכשל בדרג הצבאי והמדיני כאחד סביב מתקפת הפתע של חמאס: "יש פה כשל, צריך לחכות ולראות כי כל יום יוצאות ידיעות נוספות לגבי מה באמת קרה. אני לא יודע בדיוק מה קרה. אני יכול לומר כך, ברור היה וכולם מודים בכך שהם טעו לגבי מה כוונותיו של חמאס".

"נכנסו לאיזו תפיסה שלפיה חמאס מורתע, איבד את יכולותיו האסטרטגיות במבצע שומר חומות ולכן הוא מתמקד בשיפור איכות החיים של תושבי הרצועה, רוצה כסף מקטאר. כיוון שלא היה להם מידע מספיק טוב לגבי תוכניות חמאס לפעול, תפיסה זו הלכה והתקבעה. זו אחת הבעיות במודיעין, בהתמודדות עם הפתעות, שעד שההפתעה מתרחשת התמונה שאתה מקביל מהאויב היא כזו התומכת בקונספציה שפיתחת", טען.

אירוע מול חיזבאללה ואיראן? "בסופו של דבר כן"

באשר לתמיכה האמריקנית, הבהיר כי "ארה"ב לא רק בשביל לתמוך ולהשגיח, אבל הדבר החשוב זה שנפל לאמריקנים האסימון סוף סוף. המערכה בין הציר האיראני המסוכן לסדר העולמי החובר עם סין ורוסיה, לבין הציר המערבי שרוצה לשמור על העולם חופשי, בטוח ומשגשג. אי אפשר להשאיר את זה רק בידי ישראל. אני חושב שאנחנו צריכים לקחת בחשבון את מה שארה"ב מבקשת מאיתנו, גיוס ארה"ב למערכה הרחבה יותר נגד הציר זה חשוב. הנה סוף סוף האמריקנים התגייסו, את זה אנחנו צריכים לשמר. לגבש חזית אחידה ונחושה מול איראן, תכליתה למנוע גם מאיראן גרעין".

"נכנסים לאירוע עם חיזבאללה ואיראן?", תהו צמד המגישים, וקופרווסר הסביר: "בסופו של דבר כן, לא בטוח שזה יקרה עכשיו כי האמריקנים מרתיעים אותם, ומצד שני הם מאוד לא רוצים לאבד את עזה. יכול להיות גם במיידי, האיראנים מאוד מודאגים מאובדן הנכס החשוב הזה שנקרא עזה. האיראנים, בעיקר יש להם את חיזבאללה, ומעבר לכך יש להם שלל יכולות משלהם. טילים ארוכי טווח, טילי שיוט, רחפנים. עיקר האיום שלהם מולנו זה חיזבאללה. כשמסתכלים אחורה ורואים כמה השקיעו בשיפור חיזבאללה, הם המשיכו לשלוח עוד ועוד, יש פה השקעה עצומה בבניין הכוח".

קופרווסר שב לכשל המודיעיני שלא התריע מפני המתקפה שהוביל ארגון הטרור מהרצועה, וחידד: "אמרתי, הייתה פה קונספציה, יש איזה עניין כזה של מקצועות במודיעין, אתה רוצה תמיד להימנע מלהתריע התרעת שווא, ולעומת זו יש את העיקרון החשוב שאם יש ספק אין ספק. בלילה שלפני לא פעלו לפי העיקרון אלא על פי העיקרון שלא לעשות הרתעת שווא. בדיעבד זה חבל נורא. החמור מכל זה העניין של אי ההבנה שכשאתה נוטל מחמאס כל מיני יכולות הוא לא ילך ויבכה בפינה של החדר ויהפוך לגוף מורתע, הוא יחפש וימצא את הדרכים לתקוף".

"מה לגבי לבנון?", תהה פרופ' רבי לסיום, וקופרווסר סיכם: "כל מה שאפשר באמצעות הרתעה והפגנת כוח עצומה בעזה ליצור הרתעה יותר טובה מלבנון, ניתן לקיים את המציאות הזו לפרק זמן מסויים. לבנון היא מדינה, אפשר להאיץ תהליכים של הכבדת לחצים. לדעתי לא יהיה מנוס מעימות עם חיזבאללה בלבנון. לא צריך כיבוש לבנון, ניתן למצוא גורמים לבנונים בינלאומיים. שום דבר לא פשוט פה".

עריכה: שני רומנו

17/10/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


נשיא ארה"ב ג'ו ביידן
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן  |  צילום: נעם רבקין פנטון/פלאש90
Paris