בן כספית ואריה אלדד

"צה"ל אוחז היטב בצפון - ערוך לכל תרחיש שם"

מפקד חטיבת שריון וראש מטה אוגדה בפיקוד צפון אל"מ (מיל') רונן איציק על ההתחממות בזירה הצפונית: "הם לא יכולים לעשות בצפון את מה שעשו בדרום"


חרף ריכוז הלחימה ביישובי עוטף עזה ודרום הארץ, זה היום ה־11, אתמול והיום נרשם ירי טילי נ"ט על חיילים ואזרחים מכיוון הצפון ע"י חיזבאללה. האם אנחנו קרובים לפתיחת חזית צפונית? אל"מ (מיל') רונן איציק, מפקד חטיבת שריון וראש מטה אוגדה בפיקוד צפון, התייחס לדברים.

"אנחנו נמצאים במערכה אזורית, ויש בכל זירה מצב אחר", טען. "בדרום אנחנו נערכים למתקפה, בצפון אנחנו נמצאים במגננה, וכשאני אומר צפון זה לבנון וסוריה כי שתי הזירות הללו משולבות יחד ולא מאתמול. הדרג המדיני צריך לקבל החלטה איפה הוא מרכז מאמץ למתקפה, כרגע זה מסתמן ברצועת עזה. זה אומר שמבחינת השמיכה שנקראת צה"ל, צריך להחליט איפה אתה מגן ואיפה תוקף. סדר הכוחות בצפון הוא אדיר, במובנים מסוימים חסר תקדים, הם לא יכולים לעשות בצפון את מה שהם עשו בדרום, זה כבר לא יכול לקרות. למדנו שאי אפשר להיות במאה אחוז. מבלי לנקוב במספרים, אנחנו ערוכים עם עשרות אלפי חיילים בגבול הצפוני וגם בעומק הגבול, ויש גם כוחות ברזרבה. גבול הצפון נמצא בהגנה מאוד צפופה של צה"ל, זה לא אומר שהם יכולים להביך אותנו בנקודה כזו או אחרת". 

בהמשך, הוסיף: "מי שיחליט אם לירות טיל או לא זה האויב, אנו כן יכולים להתנהג בהתנהגות מבצעית נכונה, לעלות לעמדות בצורה שאינה חושפת את הכוח לפגיעה, לא להניע כוחות רכים במקומות מאוימים ולהשתמש באמצעים משבשים ירי נ"ט באזורים הללו. אני חושב שחזית הצפון ערוכה טוב מאוד, קיבלו החלטה נכונה לצמצם את האזרחים עד 2 ק"מ, וכרגע כמו שאני רואה מאז שהמערכה נפתחה, צה"ל אוחז היטב בצפון וערוך לכל תרחיש שם. כשהדרג המדיני החליט לרכז את המערך ההתקפי דרומה, זה גוזר משמעויות על חיל האוויר, והוא מחזיק בידיו גם את מערך ההגנה האווירית. ככל שנכניס את התמרון מעזה, ואש הרקטות תלך ותצטמצם, הוא יוכל לשחרר את היכולות האוויריות שלנו לזירות אחרות. אני מקווה שלא נידרש. אם הזירה הצפונית תלך ותתחמם, נוכל לשחרר את גמישות חיל האוויר לעבודה שם". 

על הסיוע האמריקני, אמר איציק: "אנחנו חוזים באירוע היסטורי. לא היה עוד דבר כזה שמדינת ישראל מצויה במערכה וארה"ב מביאה לפה עוצמות צבאיות ויכולות מאוד משמעותיות. אני לא יודע מה הם יעשו איתן, אבל אין ספק שהן מקרינות באופן מיידי. זו מערכה שהאיראנים מתזמנים, מממנים ומתפעלים וזה לא החל ב־7 באוקטובר. באיראן מבינים שאם הם ייצרו מערכה אזורית, זה אומר שהם מכניסים את עצמם באופן ישיר למצב סכנה, אני לא בטוח שהם רוצים זאת". 

עריכה: מיכל קדוש  

17/10/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


גבול לבנון
גבול לבנון  |  צילום: אייל מרגולין/פלאש90
Paris