אודי סגל וענת דוידוב

"הפעם הראשונה שארה"ב מוכנה לשים איום צבאי מול איראן"

יקי דיין, לשעבר הקונסול הכללי בלוס אנג'לס, על ביקורו של נשיא ארה"ב בישראל ועל תמיכתו: "הנשיא מביע סולידריות יוצאת דופן - זה לא קרה מעולם"


היום (ד') נשיא ארה"ב ג'ו ביידן ינחת בישראל, זאת כחלק מהתמיכה הרבה בישראל במלחמה מול החמאס. כמו כן, ביקורו של ביידן מקבל משמעות נוספת, זו כתוצאה מכך שאמש פורסם על ידי ארגוני הטרור ברצועה כי ישראל תקפה בית חולים והביאה למותם של מאות פלסטינים, מה שהתברר לבסוף כשיגור כושל של הג'יהאד. ענת דוידוב, אודי סגל וטל לב רם שוחחו ב־103fm עם יקי דיין, לשעבר הקונסול הכללי של ישראל בלוס אנג'לס, אשר התייחס לדברים.

בפתח השיחה ביקשו פאנל המגישים לדעת עד כמה פיצוץ בית החולים נחשב לגיים צ'יינג'ר במלחמה מול החמאס, ודיין השיב: "תלוי איפה. ביחס ארה"ב ישראל אני מניח שאחד הדברים הראשונים שיעשו זה להראות לביידן תמונות, הקלטות וכו', כדי להראות לו שמה שקרה זה טיל של הג'יהאד ולא הפצצה של ישראל. ישקיעו בזה הרבה מאמץ כי אין ספק שזה חשוב מאוד כדי לשמר את הנחישות של הנשיא, וזה יבוא לידי ביטוי בהצהרות שלו. אני מקווה מאוד".

"לאמריקנים וגם לביקור עצמו יש כמה מטרות", ציין דיין, ופירט: "קודם כל, מעל הכול, להביע סולידריות של ביידן. אסור לזלזל בזה, זה ממש בוער בו, זה אישי אצלו. המטרה השנייה זה כמובן הזירה בצפונית, האמריקנים לא רוצים לראות כניסה לזירה הזו והם יעשו הכול גם כדי להביע את זה ולהראות את זה, מנושאת המטוסים והחיילים. הם מאוד לא רוצים את הזירה הצפונית. הם חוששים מאוד שבכניסה הקרקעית הזירה הצפונית תפתח".

לדבריו, "המטרה השלישית זו אולי המחלוקת הקיימת היום בין ישראל לארה"ב וזה הסיוע ההומניטרי. האמריקנים רוצים לראות כמה שיותר, ישראל פחות אוהבת את העניין הזה, אבל ארה"ב צריכה את זה כדי לשמר את התמיכה הבינלאומית. זה כלי משמעותי בארסנל של ארה"ב".

"החיבוק של ארה"ב - יכול להיות שיהיו לו מחירים" 

כמו כן, כאשר נשאל מי מנהל את המלחמה, ישראל או ארה"ב, הבהיר: "אנחנו לגמרי. אסור לטעות, אני מסכים שהחיבוק של ארה"ב יכול להיות שיהיו לו מחירים, אבל התועלת שלו עצומה. זו הפגנת כוח אדירה. כשדיברו על ברית הגנה בינינו לבין ארה"ב, והיו כאלה שפחות אהבו את זה בהקשר הסעודי, הנה ברית ההגנה קורית בפועל. יהיו לזה אולי מחירים מסוימים אבל התועלת היא הרבה יותר גדולה, היא עצומה. רק כלי הנשק שאנחנו מקבלים עכשיו מארה"ב, חלק שלא קיבלנו בעבר, 10 מיליארד דולר שתלוי בקונגרס האמריקני לאישור שאני מניח שגם הוא יאושר, זה דברים שאסור להקל בהם ראש".

"כל הזמן באנו בטענות לארה"ב שהיא לא מוכנה לשים איום צבאי אמין מול איראן, זו הייתה הבעיה העיקרית שלנו מול ארה"ב. זו פעם ראשונה שארה"ב מוכנה לשים איום צבאי אמין מול איראן, הוא לא רק מול חיזבאללה, וזה דבר יוצא דופן. עוד מטרה לביקור, מבחינת ביידן זה נושא מאוד קריטי - החטופים. יש לא מעט קולות בארה"ב שקוראים לכוחות המיוחדים האמריקנים להתערב בנושא הזה של החטופים ולשחרר אותם", הסביר.

עוד טען כי "הנושא הזה הוא נושא פנים אמריקני מאוד משמעותי, ואנחנו שומעים את זה גם מהצד של הרפובליקנים. המכלול הוא מכלול שלגמרי משדר עוצמה והעובדה שביידן נוחת פה, גם אחרי אירוע כזה של בית החולים, באמת מביע סולידריות יוצאת דופן וזה לא קרה מעולם".

לסיום, התייחס דיין לאפשרות כי ארה"ב תיכנס למערכה צבאית בזירה הצפונית. "אני כן רואה את האמריקנים עושים את זה. יש לזה בעיות משפטיות לא קלות לאמריקנים, כל החלטה צריכה לעבור בקונגרס, ואני מניח שגם ביידן יעבור, צריכה להיות התקפה על אמריקה כדי שאמריקה תיכנס לקרב. אני כן רואה מעורבות אמריקנית, כל הכוחות האלה נועדו להרתעה, אין ספק. אבל אם ירגישו שיש כאן מעבר לעימות זירתי בין ישראל והחמאס, אלא משהו יותר רחב שמתפתח, אני כן רואה את האמריקנים. זה חלק מהעוצמה שארה"ב משדרת כלפי ישראל".

"דעת הקהל היא לא פשוטה ויחד עם זאת אני חושב שאנחנו נמצאים בזירה הבינלאומית כרגע במקום אחר ממה שהיינו במלחמות אחרות מבחינתנו", סיכם.

עריכה: שני רומנו

18/10/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


נשיא ארה"ב ג'ו ביידן
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן  |  צילום: BRENDAN SMIALOWSKI/AFP via Getty Images
Paris