בן כספית ואריה אלדד

"דובר צה"ל חייב להיות אמין"

כך לדבריו של תא"ל (מיל') אבי בניהו, דו"צ לשעבר, על הפיצוץ בביה"ח בעזה • יוסף חדאד ('ערבים זה לזה'): "העולם עם נרטיב חמאס שקבע שישראל הפציצה"


הפיצוץ רחב המימדים בבית החולים בעזה אתמול (ג') השאיר אחריו קורבנות פלסטינים רבים, כך על פי דיווחים פלסטיניים, שגם האשימו את ישראל. היום דובר צה"ל חשף כי מדובר היה בשיגור שגוי של הג'יהאד האסלאמי שפגע בבית החולים. יוסף חדאד ('ערבים זה לזה') שמסביר את ישראל בעולם, הביע את עמדתו הנחרצת. 

חדאד ביקש להסביר בלהט מדוע מוכח כי ישראל אינה אשמה בפיצוץ ואמר: "בשעה שבע, אלג'זירה שידרה בשידור חי את הרקטות ואת הנפילה עצמה. בשעה 19:10 ערוצי טלגרם הודיעו 'כוחות הכיבוש הפציצו בית חולים בעזה'. על פי טענת הפלסטינים בית החולים נפגע בכלל בשעה 19:50. זאת אומרת ארבעים דקות אחרי שהוציאו הודעות על הפצצת צה"ל ואחרי שההפצצה קרתה".

"כל מי שמבין טיפה לא יכול להחליט מי האחראי לפיצוץ הזה אחרי חמש דקות, והעולם עם נרטיב של חמאס שקבע שמדינת ישראל הפציצה בעזה", הוסיף בכעס. 

אל השיחה הצטרף תא"ל (מיל') אבי בניהו, לשעבר דובר צה"ל, שביקש להתייחס להתנהלות דובר צה"ל באירוע: "דובר צה"ל חייב להיות אמין. בימים האלה עיני הציבור נשואות רק אליו. הוא הדובר היחידי, הוא סמכות במדים. יש לו הרבה מכשירים בארגז הכלים, הם לא שווים כלום בלי הכלי שנקרא 'אמינות'. הוא לא יכול להגיד 'זה לא אנחנו', משהו שהוא לא יודע והוא לא בטוח בו, ואז יתברר אחרי דקה שזה כן אנחנו. בניגוד לפוליטיקאים לו אסור לשקר".

הוא הסביר: "דובר צה"ל מרים שני דגלים - המהירות והאמינות, הדגל של האמינות בחצי סנטימטר יותר גבוה. אני הייתי הדובר בעופרת יצוקה, אתה מגיב לדבר הזה, אתה עושה בדיקה - כל הצבא מאחוריך בדבר הזה, כל השב"כ מאחוריך, חיל האוויר מאחוריך, יחידות ההאזנה והתצפית מאחוריך, לשקר לוקח דקה ולהכחיש לוקח יותר. טוב עשה דובר צה"ל שאמר 'אני בודק', וטוב שהוא עשה הכי מהר שהוא יכול. הדבר השני שעשו פה זה גייסו את העולם, אין יותר טבו מנשיא ארצות הברית של אמריקה".

לבסוף, בניהו סיכם: "ההבדל בין יוסף חדאד, שהוא מכונת הסברה ועושה עבודה חשובה והמועמד שלי להיות סגן שר ההסברה, הוא יכול לשבת על היציע למתוח ביקורת, הוא לא היה שם בפנים ולא מוטלת עליו האחריות. אף אחד לא מצפה ממנו לומר את האמת 24/7 והוא לא על מדים. לדובר צה"ל יש אחריות, אני הייתי שם בחדר והתמודדתי עם הדילמות האלה. המשימה שלו עכשיו היא לתחזק את החוסן והלכידות במקלטים. יש לו יכולת להשפיע על זה, מיליונים של אנשים שנמצאים בחדרי הביטחון הם אלה שיקבעו את תוצאות המלחמה הזו, והם צריכים להפגין חוסן, ולאמירות של צה"ל יש השפעה גדולה יותר על הממשלה".

18/10/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


דובר צה"ל
דובר צה"ל  |  צילום מסך 'חדשות 12'
Paris