איריס קול

"חיות האדם לא מבחינים בין ימין לשמאל"

השחקן שכולנו גדלנו עליו טל מוסרי נושא בעול ומשמח את חיילי צה"ל וכוחות הביטחון הנלחמים בדרום • "הילדים שגדלו עלי לובשים מדים ונמצאים בחזית"


שחקן תיאטרון 'הבימה' טל מוסרי נותן את תרומתו למצב הקשה במדינה, זאת כאשר הוא מופיע בפני חיילים ואנשי כוחות הביטחון במטרה להעלות את המורל בעת הלחימה. בשיחה עם איריס קול ב־103fm שיתף בתחושותיו נוכח המצב.

"קיבלנו תזכורת כואבת כדי שנדע אולי את המובן מאליו - שאנחנו עם אחד. החיות אדם האלה לא יודעים להבדיל בין ימין, שמאל, קשישים, ילדים, נשים, גברים, ואנחנו התעסקנו כנראה יותר מדי זמן במפריד בנינו. עכשיו קיבלנו תזכורת הכי קשה והכי כואבת", אמר מוסרי, והוסיף: "כולנו בתוך איזה ענן שחור כבד, כמו שכתבה שמר ב'לו יהי', אנחנו עוד לא רואים את סירת המפרץ הלבנה, את האופק. אנחנו בתוך מצב מלחמה. גם איבדתי תחושת זמן".

עוד שיתף כי "הסתובבתי בתוך העם המדהים הזה שנקרא עם ישראל ובתוך כמות ההתנדבות הבלתי נתפסת של אזרחים ואזרחיות שרוצים רק לתת, ובאהבה, ורק לעזור. אומנים ואנשים שמבשלים, אנשים שמקפלים בגדים, כל דבר. זה פשוט מדהים. אחרי ההלם הראשוני, בגלל שאני מופיע לילדים וגם בגלל שהלוחמים עכשיו הם עדיין ילדים מבחינתי, הם ילדים שגדלו עליי, שעד לפני רגע צפו בערוץ הילדים ופתאום הם לובשים מדים, פתאום הם בחזית. הייתה קריאה מאוד נרגשת של החיילים האלה דווקא לבוא ולתת להם חיבוק. אני מבין שהם באמת ילדים, וזה כואב, ובוודאי הסיפורים של הילדים".

"החיילים בחזית הם הילדים שצפו בי בערוץ הילדים"

"פתאום אני מבינה שאתם, שמגיעים להופיע מול החיילים, אתם לגמרי הנציגים שלנו", ציינה איריס קול, ומוסרי חיזק את דבריה: "אני תמיד אומר, לא רק במצבי חירום ומלחמה, אני תמיד אומר תודה על הזכות הזו שלהיות דווקא אמן של ילדים. ההתגייסות כאן וההתנדבות, הרוח המדהימה, היא בכל הארץ, בכל המגזרים ובכל המקצועות, אבל כשאתה אמן ילדים אתה כנראה משאיר משהו בילד הזה שצפה בך, ראה אותך בטלוויזיה או בהופעה, אתה משאיר אצלו משהו לכל החיים. החיילים האלה שנמצאים בחזית הם הילדים שצפו בי בערוץ הילדים, והם עכשיו הגיבורים - הם מגנים עלינו במלחמת הקיום שלנו כאן".

בנוסף, טען מוסרי כי "אני רק יכול לחבק, להופיע, זה הצו 8 שלי. קיבלתי צו 8 לצאת מהבית, ללבוש מדים, מדים של הופעה. לא רבים יודעים אבל קרה דבר, אנחנו גם עושים לייבים לקהל של 'הבימה', תמיד אני אומר, פגשנו את זה בקורונה, אבל הגעגוע למפגש עם הקהל בתיאטרון, אנחנו עושים כמעט כל יום כמה שעות ביום לייב עם הקהל, אבל היינו בהצגה שהייתה צריכה לעלות במוצאי שבת, אותם מוצאי שבת של השבת השחורה, על מלחמת יום הכיפורים והמחדל הנורא".

"בכל התקופה הזו של השבוע המשכנו את החזרות כדי לסיים בעצם את היצירה ואנחנו מקפיאים אותה עד שהקהל יוכל לחזור ועד שהאטמוספירה החברתית תוכל לראות את ההצגה. אנחנו כבר היום ממש סיימנו לעבוד על ההצגה בלי קהל. המשפטים שנאמרים על הבמה, המחדל הנוראי הזה, הטראומה שלנו כאומה, הייתה לפני חמישים שנה ופתאום הטקסטים האלה רלוונטים יותר מתמיד לישראל של 2023. כמה נורא שזה קרה שוב", אמר לסיום.

עריכה: שני רומנו

18/10/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


טל מוסרי
טל מוסרי  |  צילום עצמי
Paris