ניסים משעל וטל שלו

"לא רואה את האיראנים פותחים זירה מלאה"

אל"מ (מיל') קובי מרום, מומחה לביטחון לאומי ותושב נווה אטי"ב ברמת הגולן, על ההתחממות בצפון: "עדיין במסגרת ההזדהות עם חמאס"


במהלך הלילה צה"ל תקף מטרות של חיזבאללה כתגובה לירי הנ"ט אל עבר בסיסים בצפון, זאת במקביל ישובים שנמצאים שבעה קילומטר מקו הגבול פונו מתושבים בשל כך. ניסים משעל וטל שלו שוחחו ב־103fm עם אל"מ (מיל') קובי מרום, מומחה לביטחון לאומי ותושב אטי"ב שברמת הגולן, התייחס לנפיצות בגבול הצפוני.

תחילה הדגיש מרום כי "כמעט שבועיים ללחימה, יש לחימה לאורך גבול הצפון, אבל היא מתוחמת בקילומטרים ספורים לאורך הגבול. נכון עשה צה"ל שפינה את האזרחים ממרחב הלחימה הזה, זה גם מחייב את צה"ל למשמעת מבצעית שלא נאבד לוחמים שהם הופכים למטרות לחיזבאללה, או בשטחי כינוס או בעמדות. כל מה שראינו בשבועיים האלה הוא עדיין במסגרת ההזדהות והסיוע המינימלי לחמאס".

"האיראנים, שבהבנתי מנהלים את האירוע, אני לא רואה אותם כרגע מכמה סיבות פותחים זירה מלאה ומרחיבים", אמר, ופירט: "אני חושב שיש פה כמה וכמה דברים, האחד זה אלמנט ההפתעה שלא קיים. צה"ל הוא במוכנות מאוד גבוהה ביישובים ומחוצה להם, ואת זה הצד השני מאוד רואה. אין ספק שהמימד ההרתעתי של נוכחות אמריקאית מול חופי לבנון הוא לא פחות מדרמטי, כולל גיבוי ומחוייבות האמריקאים. כשנסראללה והאיראנים רואים את התמונות הקשות מעזה, הם מבינים שאם הם יפתחו במערכה ככה תראה לבנון בעוד כמה ימים".

בנוסף, ציין מרום כי "שמענו כבר קולות שקוראים לנסראללה 'אל תהרוס את לבנון'. יש לחיזבאללה ובעיקר לאיראנים נכסים אדירים בלנון, המערך האדיר הזה של 200 אלף רקטות וטילים הם בנו אותו במשך שנים, הוא תעודת הביטוח של המשטר. הוא מכוון ליום שישראל תחליט לתקוף את אתרי הגרעין. לכן, כרגע, התקריות האלה לאורך הגבול בהחלט יכולות להתדרדר, נכון לעכשיו בהבנתי האיראנים קיבלו החלטה לפתוח מלחמת התשה על הגבול אבל בשלב הזה לא מעבר לזה".

ההתחממות בצפון: "אין לישראל שום אינטרס לפתוח חזית"

"אין לישראל שום אינטרס לפתוח חזית", הכריז, וביקר: "אני רואה כל מיני אמירות חסרות אחריות 'בואו ננצל את המצב', ואני אומר, אני מציע שאת הטעויות הקשות שעשינו במשך עשור בגבול הצפון לא נתקן תוך כדי המלחמה וריכוז המאמץ מול חמאס. אני שמח שהתפקחנו מהמדיניות הבעייתית, ולא נכון לעשות את זה כשאנחנו מרוכזים כל כך במשימה החשובה הזו של מלחמה בחמאס".

בהמשך, התייחס אל"מ (מיל') קובי מרום לגזרה הדרומית, זאת לאור חיסולו של ראש הזרוע הצבאית של וועדות ההתנגדות העממית ברפיח. "זה ארגון שפועל בהשראת חיזבאללה ותחת הכנפיים של החמאס. למרות התקיפות האוויריות, התנועות של האזרחים והניסיונות של בכירים לנוע בהחלט השב"כ עולה עליהם. ישראל מצליחה תוך כדי לחימה לייצר מודיעין, כרגע בכירים ברמה בינונית אבל זה אומר שהמודיעין עובד. אנחנו נמצאים לקראת תפנית במערכה".

"יש סיכוי להגיע לסינוואר?", תהה משעל, ומרום השיב: "השאלה הזו ברורה מאליה. הקבינט הציב לצה"ל מטרות מבצע מאוד יומרניות. כדי לעמוד בהם, להשמיד את יכולות החמאס ולמוטט את השלטון השלו, אין מנוס מזה שתהיה בימים הקרובים מתקפה קרקעית עמוקה. זו תהיה משימה מאוד מאתגרת, זה ייקח שבועות ארוכים על מנת שצה"ל יוכל, אני מקווה שבצורה מקורית, מפתיע, להרוס את התשתיות האלה ולמוטט את שלטון החמאס".

עריכה: שני רומנו

19/10/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מלחמת חרבות ברזל - למצולמים אין קשר לנאמר
מלחמת חרבות ברזל - למצולמים אין קשר לנאמר  |  צילום: חיים גולדברג/פלאש90
Paris