אודי סגל וענת דוידוב

"יהיה תמריץ לחמאס להוציא להורג חטופים כשנכנסים"

סגן ראש המל"ל לשעבר ערן עציון קרא לעסקת שבויים לפני מהלך קרקעי • מתח ביקורת על הממשלה: אין בה אמון - התהליך להחלפתה היה צריך להתחיל אתמול


לערן עציון, מי שכיהן בעבר כסגן ראש המועצה לביטחון לאומי, יש בטן מלאה על הממשלה הנוכחית. בריאיון לאודי סגל, ענת דוידוב וטל לב־רם ב־103fm, מתח ביקורת חריפה על הממשלה וקרא להחלפתה באופן מיידי. כמו כן, קרא לביצוע עסקת שבויים כואבת בטרם היציאה למהלך קרקעי נרחב ברצועת עזה.

לשחרור החטופים יש, לדבריו, חובה מוסרית, ותקדימים דוגמת מבצע אנטבה ועסקת גלעד שליט. "שבירה של האתוס של צה"ל דווקא עכשיו היא לא דבר חכם", אמר, "יכול להיות שאין מנוס - אבל כולם צריכים לדעת שהממשלה באמת עושה הכול־הכול־הכול. במקרה הזה אני מתרשם שמה שהממשלה מנסה לעשות זה 'ללכת עם ולהרגיש בלי'".

בניסיון לפשט את האתגר העומד בפני מקבלי ההחלטות, טען עציון כי פעולה קרקעית בעיתוי הזה עלולה להביא סיכון לא קטן, ובין השאר יכולה לתמרץ את חמאס להוציא להורג חטופים. "לצורך ההמחשה, יש לקבינט שתי אפשרויות: אפשרות אחת - לממש את התוכנית הקיימת ולצאת למהלך קרקעי כזה או אחר עכשיו, ולהמשיך במקביל את המאמץ לשחרור החטופים. אפשרות שנייה - לא לממש את המהלך עכשיו, להמתין, ולרכז את כל המאמצים בשחרור החטופים, כולל נכונות לתשלום מחירים מאוד כבדים - עד כדי שחרור של מספרים מאוד גדולים של אסירים שנמצאים בידינו תמורת המספרים המאוד גדולים של חטופים ונעדרים שנמצאים בידם. אני חושב שזה צריך להיות על השולחן, ואני לא יודע אם זה על השולחן. הממשלה כרגע פועלת ככל הנראה לפי הגיון הפוך".

לא שבועות, חודשים

לשאלת המגישים לגבי אורכו של מבצע צבאי ברצועה, השיב עציון תשובה חד־משמעית: "אני לא חושב שיש מהלך של שבועות שיביא הישג שכרגע מבטיחים, קרי מיטוט מלא של שלטון חמאס. אין מהלך כזה". הוא לא שלל מהלך ממושך של חודשים, אבל הדגיש כי עמדתו היא בעד שחרור של החטופים תחילה: "אם אנחנו יכולים להתחיל עכשיו (את המהלך הקרקעי) וזה ייקח כמה חודשים בלי לשחרר - או לחכות חודש ואז לעשות את אותו מהלך עם אותו פרק זמן אחרי ששחררנו - אז בעיני עדיפה האפשרות השנייה", הדגיש.

עם זה, הוא סייג: "ברור שיש פה מחירים מסוימים שנשלם בהיבטים של לגיטימציה בינלאומית או שחיקת הכוחות, אבל בעיני זה שיקול שהוא משני לשיקול הגדול של הצלת חיים ושל האתוס".

לחכות חודש, גם במחיר שחיקת הכוחות // צילום: משה גלעדי/פלאש90
לחכות חודש, גם במחיר שחיקת הכוחות // צילום: משה גלעדי/פלאש90
 

האמריקאים לא סומכים עלינו

בהמשך השיחה הפנה עציון את דבריו לביקורת קשה כלפי הנהגת המדינה, ובה גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו. "אני חושב שאנחנו נמצאים במצב שלא נמצאנו בו מעולם מבחינת השפל באמון הציבורי בממשלה הזו. הממשלה, למרבה הצער, גם מצדיקה את השפל הזה כמעט מדי יום, ולפעמים כמה פעמים ביום, עם מחדלים ופעולות מוזרות, תמוהות, ושנויות במחלוקת. פוליטיזציה של מהלכים גם במהלך המלחמה ברמות שלא ראינו", אמר.

לדבריו, "כרגע יש כמעט קונצנזוס, 80-70 אחוזים של האזרחים הישראלים, שאין להם אמון בממשלה. זה מצב מאוד־מאוד בעייתי להתחיל בו מלחמה בקנה מידה כזה. לכן, התהליך של החלפת בעלי התפקידים הכושלים היה צריך להתחיל כבר אתמול. זה נכון לשרים בממשלה, לראש הממשלה, וגם לבעלי תפקידים אחרים".

זה נכון עכשיו, כשאנחנו עוד רק בתחילת המלחמה?
"חד־משמעית, מכיוון שעם כל יום שעובר מתברר חוסר היכולת לקבל החלטות".

זה לא מחליש אותנו יותר מול העולם?
"לדעתי לא. אפילו הפוך, הייתי אומר. האמריקאים אומרים פחות או יותר בריש גלי שאין להם אמון בראש הממשלה הזה ובממשלה הזו. הם שולחים לפה בייביסיטרים בדיוק מהסיבה הזו. הם נכנסו לפוזיציה חסרת תקדים מבחינת המעורבות שלהם במלחמה גם כי כמובן יש להם אינטרסים כבדים, אבל הרבה בגלל שהם לא סומכים על שיקול הדעת".

ביידן בא לפה וישב עם נתניהו. הרי זו המערכת הדמוקרטית שלנו. איך תחליף עכשיו ראש ממשלה תוך כדי?
"מי שעוקב אחרי המסרים בתקשורת האמריקאית - הם אומרים את זה במפורש. הם חזרו מכאן מודאגים לא פחות ממה שהם באו. המהלך הזה, שפורסם בניו יורק טיימס, של ניסיון למכת מנע על חיזבאללה, היה בעיניהם מהלך הרפתקני שמעיד על בעייתיות בשיקול הדעת, וזה מה שהם אומרים. לגבי הדמוקרטיה, כן, אף אחד לא אומר שהממשלה לא נבחרה בצורה דמוקרטית, אבל אף אחד גם לא אומר שהיא כשלה בצורה כזו שחייבים להחליף אותה - אם מחר, מחרתיים או בעוד יומיים".

 
עריכה: יניב מורוזובסקי

22/10/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל במלחמה
ישראל במלחמה  |  צילום: חיים גולדברג/פלאש90
Paris