ניסים משעל וטל שלו

הלילה: צה"ל ביצע פשיטה ממוקדת בעזה

טל לב רם ('מעריב' ו־103fm) על הפעולה שביצעו כוחות בפיקוד חטיבת גבעתי בשטחי צפון הרצועה: "אולי חלק מההכנה לפעולה הקרקעית הגדולה"


הבוקר (ה') נכנסה מדינת ישראל ליומה ה־20 של המלחמה, כאשר הלילה ביצעו כוחות צה"ל פשיטה ממוקדת באמצעות טנקים בשטח צפון רצועת עזה. האם הפעולה הקרקעית בעזה מתקרבת? הכתב והפרשן הצבאי ושדרן 103fm טל לב רם ('מעריב') הביא פרטים נוספים על הידיעה.

"בסופו של דבר, הפעם הזאת הכוח נכנס בצורה שהיא יותר משמעותית. פגעו במטרות שיש להן מראש עמדות של נ"ט נניח, חלק אולי מההכנה לקראת הפעולה הקרקעית הגדולה. אבל יותר מזה, גם רצון של לא להישאר יותר רק במקום. כלומר, אתה עושה פשיטה בסדר גודל של ק"מ, רואה מקרוב מה קורה, מבצע סוג של הגנה קדמית באותה פשיטה", הסביר.

לדבריו, "זה בא כדי לתת תחושת מסוגלות של הכוחות שלנו. זה בא גם מתוך אילוץ של לא להשאיר את הכוחות שלנו רק בקו הגנה אחורי, אלא להתקדם גם ולהראות קו הגנה קדמי".

בהמשך התייחס לאפשרות חילוץ חטופים במבצע צבאי, ואמר: "אני מניח שמי שעובד על הדבר הזה מעבר לצבא שזה גם ניצן אלון, אלוף במילואים שהוא בקיא במודיעין, סיירת מטכ"ל וכדומה, מנסים להגיע ליעדים הללו. כרגע המאמץ הוא של משא ומתן".

"בואו לא נשלה את עצמנו", הודה, "גם אם יחזרו חלק מהחטופים, לא כולם יחזרו. הסבירות הגבוהה היא שבמהלך המלחמה שתתפתח אז יהיו עדיין חטופים בשטח הרצועה, ואז האתגר המודיעיני אולי יהיה לנצל הזדמנויות במקומות כאלה ואחרים".

לטענתו, "אני חושב שלא נכון להשוות בין אירוע גלעד שליט, ששם זה היה בן אדם אחד ששמרו שם את הסוד ולישראל היה קושי להגיע אליו, לבין אירוע של 200, שאני כמעט בטוח שהם מפוצלים לאזורים שונים".

התקיפות אתמול היו שונות מהתקיפות של 19 הימים האחרונים?
"אני לא חושב שהן היו מאוד שונות. יש ניסיון לפגוע בתווך התת קרקעי, אני חושב שטענו לאורך כל הדרך שהייתה הערכת יתר של הצבא במבצע 'שומר החומות' שנתן לעצמו ציונים הרבה הרבה יותר מדי גבוהים, ממה שבפועל... אנחנו רואים שאחרי שנתיים וחצי חמאס התעצם מאותו מבצע, לא הלך לאחור מבחינה צבאית, הלך קדימה מבחינה צבאית, אפילו ברקטות ראינו את זה".

"חיזבאללה מרגיש לאורך זמן שהוא נתקע עם הראש בקיר"

במהלך השיחה, הביע את דעתו גם על הנעשה בגבול הצפון שמתחמם מבחינה ביטחונית. "כשחמאס הצליח לכבוש את קו המוצבים הראשון שלנו, יצא מסר ברור, אפילו באופן פומבי לאויבות שונות שלנו - 'חברים, זו ההזדמנות שלכם, אפשר להכריע את ישראל'", סיפר לב רם.

המשיך, ואמר: "חיזבאללה, ראינו, כרגע לא ממש הלך עד הסוף קדימה ואנחנו רואים שהיכולת של צה"ל זו לא יכולת שהוא פגש ב־2006. היכולת של צה"ל לסגור מעגלים של אש בתצפית על חוליות הנ"ט זה דבר שלפחות קו המגע שלו (של חיזבאללה) לא מיומן בזה, אפילו מחבלי החמאס יותר מיומנים ביכולת השרידות. התוצאה הסופית שאנחנו רואים כרגע, סדר גודל של 30 חוליות, זה לא מספר נמוך שנפגעו במהלך הלחימה".

"חיזבאללה מרגיש לאורך זמן שהוא נתקע עם הראש בקיר והוא סופג כל כך הרבה קורבנות, ואין ספק שבקרב הזה על קו המגע, כרגע היד של ישראל עליונה. הוא יחפש גם את הדרכים העוקפות ויכול גם להיווצר תסכול בקרב דרגי השטח להוציא פעולה יותר משמעותית, כנוכח הפגיעה הזאת החוזרית ונשנית והמוצלחת יש לומר, בהחלט הגנה שהתייצבה", סיכם.

26/10/2023

ישראל במלחמה - 103fm


טל לב רם
טל לב רם  |  צילום: 103fm
Paris