ניסים משעל וטל שלו

גם כעת: עדיין חסר ציוד בסיסי לרבש"צים

3 שבועות מאז תחילה המלחמה, רבש"צים טוענים על חוסר בציוד, דוגמת קסדות, ואפוד קרמי • יעל אילון, עורכת התוכנית שחשפה את הסיפור, עם הפרטים


20 ימים אחרי הלחימה, לרבש"צים אין עדיין ציוד לחימה בסיסי, כך על פי בדיקה של יעל אילון, עורכת התוכנית ’שבע תשע' ב־103fm. היא ציינה כי "נוצרו חוסרים בקסדות, אפודים, נעליים צבאיות וכלי נשק". 

ע', הוא רק אחד מתוך רבש"צים רבים שמתארים מצב דומה, ואמר: "במקום שאני נמצא בו, הייתה לנו כיתת כוננות, כאשר לפני מספר שנים במשרד הביטחון ובצה"ל רצו לצמצם לנו משמעותית את כמות הנשקים. היו כמה חברים נהדרים שהצליחו להגיע עד לוועדת חוץ וביטחון והצליחו בעצם להפיל את המהלך הזה, כי צה"ל בא ואמר, 'חבר'ה, יש מולכם את המכשול. אתם לא צריכים כבר את כמות הנשקים הזאת, את הציוד'".

לדבריו, "הוסיפו לנו חבר'ה במילואים שהם בני המקום, ועדיין, אני כמפקד שגם אחראי עליהם, אין לי את כל האמצעים לתת להם. זה הגיע למצב שאפילו קיבלנו אתמול תרומה של נעליים".

לך יש נשק?
"כן".

ולחברים שלך מהיישובים השונים שחוילו למילואים, יש נשקים?
"נשקים תמיד היו. בשבועיים האחרונים גם המשטרה וגם צה"ל העבירו המון נשקים ליישובים, אבל בעצם יש מצב נוראי שמסתובבים חבר'ה לא מספיק מיומנים, גם חוסר בתחמושת בהרבה מקומות. זה בדיוק גם מה שאנחנו עושים עכשיו, תוך כדי שגרת מלחמה, אנחנו מנסים לאמן את אותם מצטרפים חדשים. אלה דברים שצה"ל יכול היה לבצע בעבר".

"עוד לפני שראיתי בכלל את כוחות המילואים, היינו כבר נוכחים בשערים"

בהמשך חזר לרגעים שבהם התחילה המלחמה, ואמר: "ב־6:30 בבוקר, 6:40, כשהתחילו להגיע הדיווחים, גם אני הבנתי שמשהו לא טוב קורה, ועוד לפני שצה"ל העביר לנו את הפקודה להעלות את רמת הכוננות, כבר ב־7:30 או 7:40 עשיתי בדיקה מי מהצוות שלי נמצא, מי נוכח. פתחנו מכשירי קשר, עלינו על ציוד, ועוד לפני שראיתי בכלל את כוחות המילואים שאמורים להגיע ולתגבר אותנו, אנחנו כבר היינו נוכחים בשערים, בגדרות. דרך אגב, זה גם מה שקורה מאז. אנחנו דוגמה ליישוב שבו בני המקום שומרים עליו 24/7. יש לי אפילו חבר'ה שחזרו מחו"ל כדי לשמור על הבית".

מה מצב החדירות באזורים שלכם?
"החדירות נמשכות, דרך קו התפר. עשרות של שב"חים נכנסו רק ביום-יומיים האחרונים. באיו"ש יש סגר, החבר'ה שם לא מצליחים להביא פרנסה הביתה והם עושים הכול עכשיו כדי לחצות את המכשול. יש כאן כוחות מילואים שנמצאים בתפר, אבל הם לא מצליחים להכיל את האירוע הזה. מבחינתנו, כל רגע יכול להיות אירוע שיתנפץ עלינו ואנחנו יודעים שאנחנו המענה הראשוני, הרבש"צים וכיתות הכוננות".

מה חסר לכם?
"חסר לנו ציוד לחימה בסיסי, אם זה קסדות, אם זה וסט קרמי".

קסדות אין לכם?
"אין. אני שולח את הצוות שלי בעצם לעבודה כשאני יודע שאני לא מאפשר לו את המיגון הנדרש".

תגובת דובר צה"ל: כ־4,000 נשקים המיועדים לזכאים ביישובים ברחבי פיקוד המרכז ובמרחב התפר אושרו וחולקו עד כה, יחד עם תחמושת נוספת המחולקת בימים אלה בהתאם לצורך ולהערכת המצב. זאת לצד תגבור מערכי הביטחון היישובים, שינויים תשתיתיים לחיזוק ההגנה ושיח שוטף עם מפקדי הגזרה. בימים הקרובים עתידים להתקבל כאלף נשקים נוספים שינופקו בהקדם. 

מאיגוד הרבש"צים נמסר: הבעיה מטופלת בידי גורמים נוספים במערכת הביטחון. 

26/10/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


למצולמים אין קשר לנאמר
למצולמים אין קשר לנאמר  |  צילום: אבשלום ששוני/פלאש90
Paris