אודי סגל וענת דוידוב

"רוסיה בחרה צד - חלק מציר הרשע"

ראש תוכנית רוסיה במכון למחקרי ביטחון לאומי ארקדי מילמן על ניסיון הלינץ' ברוסיה • טען: "משרד החוץ לא הגיב על ההתבטאויות האנטישמיות של פוטין"


ניסיון לינץ' נגד יהודים אירע אתמול (א') בשדה התעופה של מחצ'קלה, בירת רפובליקת דגסטן שבפדרציה הרוסית, זאת כשמאות בני אדם התאספו במקום לקראת נחיתה של טיסה מתל אביב, ודרשו לגרש את היהודים מהאזור.

ארקדי מילמן, ראש תוכנית רוסיה במכון למחקרי ביטחון לאומי, הגיב לדברים: "זו קריסה של עוד קונספציה שכביכול רוסיה ידידה. השתנה המאזן האסטרטגי, רוסיה בחרה צד. זה חלק של ציר הרשע, ואנחנו צריכים להפנים את זה. היה פה בלבול, אנשים חשבו שאנחנו מדינה נטרלית. אני מתריע מזה חודשים - חלה עלייה באנטישמיות ברוסיה. משרד החוץ שלנו עד היום הזה לא הגיב על ההתבטאויות האנטישמיות של פוטין. הוא ניסה לשנות את הנרטיב של השואה, חיבר את האוקראינים ופטר את הגרמנים מהאשמה לשואה".

"היו צריכים להגיב מיד, פה הייתה אוזלת יד, פחד כביכול, למה מפחדים להגיד לרוסים את האמת?", טען. "נתניהו ידע להתקשר לפוטין כשהוא היה צריך, עכשיו הוא לא צריך? זו גם מלחמה נגד יהודים במקומות אחרים בעולם, יש הפגנות גם בארה"ב. בזמן המלחמה, הרבה יהודים מרוסיה עלו לישראל, קיבלו אזרחות ישראלית וחזרו חזרה לרוסיה. אבל פה היה שקט טוטלי. רוסיה ואיראן היום הן למעשה שתי מדינות שיש ביניהן ברית אסטרטגית, שיתוף הפעולה הצבאי הוא איום על מדינת ישראל, ואנחנו שוכחים, גם פה לא נעשה שום דבר". 

בסיום דבריו, הבהיר מילמן: "כל הזמן פוטין הזיז את הקווים האדומים. אין לו אסטרטגיית יציאה, הוא עשה טעות קשה כשפלש לאוקראינה, ועכשיו בכל דבר שקורה הוא מנסה להיתלות. זו הסטת תשומת לב מהמלחמה באוקראינה. מה אתם חושבים, שהמלחמה שם לא נמשכת? זה בדיוק מה שהוא רצה".

עריכה: מיכל קדוש 

30/10/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


פוטין
פוטין  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris