אודי סגל וענת דוידוב

"אם לא נגבה מחיר כבד, זו שאלה של זמן מתי זה יחזור"

ח"כ זאב אלקין על המלחמה מול חמאס: "המסר צריך להיות ברור - מי שמבצע טבח בישראלים לא קיים" • על ניסיון הלינץ' ברוסיה: "הכתובת הייתה על הקיר"


הבוקר (ב') נחשף ב'ידיעות אחרונות' מסמך של שר הביטחון לשעבר אביגדור ליברמן מ־2016, שבו התריעה ממתקפת חמאס, הדומה לזו שהתרחשה ב־7 באוקטובר. יו"ר סיעת המחנה הממלכתי וחבר בוועדת החוץ והביטחון חבר הכנסת זאב אלקין שוחח עם אודי סגל וענת דוידוב ב־103fm.

"על המסמך הספציפי הזה לא ידעתי, אבל היו דיונים בקבינט באותן שנים בנושא עזה. בבוא היום יהיה דיון רציני, אני מניח, בכל מה שקרה וכל מה שהיה", אמר אלקין, והוסיף לגבי המתיחות הפוליטית, על רקע הציוץ שהעלה ומחק ראש הממשלה נתניהו, ובו תקף את ראשי זרועות הביטחון: "אני לא חיכיתי לציוץ שהופיע אחרי מסיבת העיתונאים, הגבתי קשה מאוד כשהייתה כבר הדלפה מסיבית ביום חמישי בערב בשבוע שעבר, כשהיו ציטוטים מתוך ישיבות הקבינט במשך שנה".

לדבריו, "הרי מישהו אסף אותם ומישהו הדליף אותם, אין גישה חופשית למסמכים האלה. אני מאוד שמח שנתניהו הבין בעקבות הביקורת שזה לא נכון ומחק את הציוץ והתנצל, ואני מאוד מקווה שמקרים כאלה לא יחזרו מאף צד. אנחנו, אסור לנו כרגע להתעסק בזה, בטח כשמדובר באנשים שברמה היומיומית, אחד ליד השני, צריכים לנהל את המלחמה הזאת".

לגבי השאלה, האם זו הייתה טעות להצטרף לממשלה, אלקין הבהיר: "חד משמעית לא. זה היה נכון. זה היה נכון מבחינת האמון הציבורי. דבר שני, יש פה מסר לאויבים שלנו, שאנחנו יודעים שהם בנו על החולשה שלנו, על הפירוד שלנו, היה פה מסר שבתקופה הזאת נדע להתאחד כולנו כדי להנחית עליהם מכה, דבר שלישי, זו תרומה וניסיון. נכנסו לקבינט, גם המצומצם וגם הרחב, אנשים עם הרבה מאוד ניסיון, שמשפיעים ברמה משמעותית גם על ניהול המלחמה".

"אסור לעצור באמצע, אסור לעשות בכאילו"

בהמשך, הגדיר אלקין את מטרת המלחמה: "אני חושב שכל מי שינסה לברוח ממה שהוגדר מלכתחילה, קרי שחמאס לא ישלוט בעזה, אני חושב שיחטיא את המטרה וזה יהיה לדראון עולם ומסר רע מאוד לכל מי שסביבנו. המסר צריך להיות מאוד ברור אם אנחנו רוצים להחזיר את ההרתעה הישראלית - מי שמבצע טבח כל כך נוראי בישראלים, מחירו מאוד מאוד פשוט - הוא לא קיים יותר, הוא לא שולט יותר, הוא יאבד את השלטון על רצועת עזה. זאת צריכה להיות המשימה. אסור לעצור באמצע, אסור לעשות בכאילו, לחמאס אסור להישאר בשלטון ברצועת עזה".

האם המשמעות של המהלך גם מבחינת משפחות החטופים זה להגיד להם 'זה אירוע קשה, אבל זה לא חלק ממטרות הניצחון, להחזיר אותם הביתה'?
"לא, אחת מהמטרות העיקריות של המלחמה הזאת זה להחזיר את החטופים הביתה, אבל צריך להבין יש לך פה עסק עם ארגון שמשקר לך ויש לו מטרות משל עצמו כי הוא מפחד שכן נמוטט אותו והוא מנסה למרוח אותנו, והניסיון במזרח התיכון מוכיח שבטוב אתה אף פעם לא משיג שום דבר, רק בלחץ. כמה שיותר נלחץ על חמאס מבחינה צבאית, שהוא מרגיש שתכף למעשה הוא מאבד את השלטון, כך יהיה גם הרבה יותר קל לטפל גם בנושא של החטופים".

"זו מלחמה שלנו, אבל יש השפעה לעימות בין המעצמות"

לקראת סיום השיחה, הביע את דעתו גם על מה שאירע אמש ברוסיה, וזה ניסיון הלינץ' בנוסעים יהודים וישראלים שנחתו באזור, וגם ביחסים עם הנשיא פוטין: "אני חושב שאנחנו שגינו. כמו שהיו קונספציות צבאיות, גם שגינו בקונספציה בנושא הזה".

"אני כבר שנה מתריעה שיש שינוי אסטרטגי ברוסיה, היא נכנסה לעימות חזיתי עם ארה"ב ועם כל מדינות המערב, לכן היא מתקרבת לאיראן, לכן היא משנה גם את היחס למה שקורה פה בישראל ובמזרח התיכון. החיבוק הרוסי לחמאס הוא מאוד מסוכן. עם דאע"ש אף אחד לא היה מדבר ולא היה מזמין אותם, ולכן כשזה מה שקורה, כשהתמונות בטלוויזיה הרוסית שמופעלת תמיד מלמעלה, משדרות תמונה מאוד חד צדדית ומאשימה את ישראל על מה שקורה בעזה, יש חוגים שהם רדיקליים אסלאמיים שמבינים את זה כקריצה שהשלטון לא יתערב", אמר. 

"אגב, הכתובת הייתה על הקיר. יום קודם הייתה התקפה על מלון בניסיון לחפש שם יהודים וישראלים, ולכן ישראל צריכה להתעורר", הדגיש.

זו מלחמה שלנו או שזה כבר בין מעצמות?
"זו מלחמה שלנו, אבל יש השפעה לעימות בין המעצמות לדבר הזה, כמו שתמיד היה במלחמות במזרח התיכון ואנחנו יודעים איפה אנחנו נמצאים, אנחנו חלק ממשפחת מדינות המערב, אנחנו שותף אסטרטגי של ארה"ב. אולי לרגע מישהו התבלבל וחשב שאנחנו כמו מדינת עולם שלישי יכולים לתמרן בין הרוסים לאמריקנים. בסוף מגיע הרגע שאתה מבין מי חבר שלך ומי לא, ואני חושב שבאירועים האלה אנחנו רואים את זה היטב ואנחנו צריכים להתעורר ולהבין שגם פה שגינו בקונספציה".

עריכה: אמיתי דואק

30/10/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


זאב אלקין
זאב אלקין  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90
Paris