ינון מגל ובן כספית

"כל מי שאחז בהגה צריך לשלם את המחיר"

ראש עיריית שדרות אלון דוידי על המראות הקשים בעיר מפרוץ המלחמה: "הכול קרס לנו מול העיניים" • הבהיר: "כל תושב בעזה הוא דאעש מבחינתי"


בעקבות המלחמה הקשה ומסע הטבח הנורא של מחבלי חמאס ביישובי עוטף עזה ודרום הארץ, זהו יומה ה־24, 17 אלף איש פונו משדרות והועברו למלונות ולבתי הארחה ברחבי הארץ. אלון דוידי, ראש עירית שדרות, סיפר כיצד מנסים התושבים לשוב לשגרה מחוץ לביתם, ותיאר את תחושותיו בעקבות המתרחש.

"אנחנו בהרבה מקומות בארץ. יש לנו 10,000 באילת, 5,000 בירושלים, 5,000 בתל אביב, 5,000 בים המלח, עוד 3,000 באזור השרון. יש כמה אלפים בתוך העיר"', סיפר דוידי, והוסיף: "הופקדנו לעשות את הפינוי הגדול ביותר שהיה במדינת ישראל, למעלה מ-30 אלף תושבים, אנחנו נמצאים ב-105 מלונות, גם דואגים להם מבחינת כל הנושא הזה של המלונות, של ההסעדה, גם דואגים עכשיו לבתי ספר וגנים, לתרבות, לכמה שאפשר לחיות בצורה טובה".

המשיך ואמר: "אני גם אומר לתושבים, כל מי שיכול לייצר לעצמו סדר יום, אנחנו לא הולכים להיות שם יומיים או שלושה. הנחת היסוד שלי כרגע שאני מתארגן לרמה של חודש ובוא נראה מה יוליד יום".

"אנחנו כל הזמן אמרנו שאנחנו ניתן לצבא ולמדינה ולממשלה את כל מה שצריך על מנת שיבצעו את מה שצריך בעזה, חיסול הג'יהאד והחמאס ואנחנו מתכוונים לזה ורוצים בזה", הדגיש, והוסיף: "זה לא הכי כיף. לאנשים יש איפה לישון, באמת עושים הרבה דברים, מתעסקים אפילו בכביסות, אבל בסוף אנחנו צריכים לזכור תמיד שהמהלך הזה הוא בשביל שבאמת יהיה שקט לאורך שנים, לא רק לשדרות ולעוטף, גם למדינת ישראל".

"כל הזמן דחו ודחו ודחו, הדבר הזה התפוצץ לנו"

בהמשך ציין דוידי כי "ברמה האישית, כלפי עזה וכלפי מה צריך לעשות בעזה, אני חושב שאני בין היחידים שבמשך שנים אמר את הדברים בצורה ברורה לכל ראש ממשלה, לכל פרשן, ודרך אגב גם הותקפתי. הרבה פעמים אמרו לי 'מחרחר מלחמה', אמרו לי 'הדם של החיילים שייפגעו יהיה על הידיים שלך' וכל מיני מושגים כאלו".

"הכול קרס לנו מול העיניים", אמר, והוסיף: "הגדר קרסה, זה שלא היה צבא קרס, אנחנו בשדרות ספגנו פה 45 הרוגים בתוך העיר, יש לי 250 פגיעות ישירות בבתים, כמאה בתים יצאו משימוש בכלל, הנזקים פה והמציאות היא מאוד קשה, ובכלל, היום הראשון היה אחד הימים הכי קשים שלי ברמה האישית, בתור אדם שמאמין במדינה, מאמין בצבא, וגם כמובן בהנהגה, אם זה ראש הממשלה ושרי ביטחון ואחרים. התחושות הן מאוד קשות".

לדבריו, "אני ראיתי את הדברים נכוחה, אני חושב שגם הרבה מאוד אנשים ראו את הדברים, אני חושב שהמנהיגות של מדינת ישראל, כולל הצבא, נשבה באיזה רצון טוב, במובן הזה של להיות מדינת הייטק ולהיות מדינה ככל העמים, וכל הזמן דחו ודחו ודחו, הדבר הזה התפוצץ לנו. מי שצריך לשלם את המחיר, שישלם את המחיר".

"אבל אני אומר לך גם ברמה האישית של הצבא יש לי המון המון כעס, הבטן שלי מתפוצצת - אבל מצד שני, כשאני יודע שמפקד בכיר מרים לי טלפון לפני יומיים ואומר לי 'אנחנו נכנסים', אני מברך אותו, אני מחזק אותו, אני מתפלל להצלחתו, אני מתפלל להצלחת חיילי צה"ל. אני אומר גם היום, כל מי שאחז בהגה, ודאי שצריך לשלם את המחיר, ודאי שצריכה להיות ועדת חקירה, כל הדברים האלה, אבל בואו נמתין לזה עוד טיפה", אמר.

"מספיק שבמשך שנים היינו מוחלשים, מספיק במשך שנים, אנשים שהיו צריכים לקבל הכרעות קשות, העדיפו לא, העדיפו ליפול לקונספציה הזאת של חמאס מורתע ו'בואו ננהל איתו איזשהו משא ומתן דרך המצרים, ובואו נתנהל איתו ונהפוך אותם למה שהם לא' - הם חיות אדם", הבהיר. 

עוד הוסיף: "וגם אני אומר, חמאס זה עזה, עזה זה חמאס. כל תושב בעזה הוא חמאס וכל תושב בעזה הוא דאעש מבחינתי. זו המציאות, לכן אני אומר, יש לי חשבון פתוח איתם מרמת ראש הממשלה, לשרי ביטחון שהיו פה, וגם אחרים, ולכל מי".

לטענתו, "אין ספק שליברמן במובן הזה גם ידע לעשות צעד מנהיגותי בזמנו, ואמר 'אתה לא הולך למה שאני אומר, אני לא בתוך הסיפור הזה'. אבל עכשיו אני משתדל לייצר חוסן גם כלפי התושבים שלנו שהם עוברים תקופה מאוד מאוד קשה. מבחינתי, אני רוצה שראש ממשלת ישראל יעשה דבר אחד, לא בגלל שאני תומך בו או במישהו אחר, אני רוצה שראש הממשלה וגנץ ואחרים ינצחו את המלחמה הזו בשבילנו".

"אחרי זה, בשוך הקרבות, כשנוכל סוף סוף לבוא ולהגיד לילדים שלנו שהחיים שלנו יהיו שונים, נוכל לעשות את כל החשבון הזה ואת כל החקירות ואת כל הדברים, ומי שיצטרך לשלם את המחיר גם בצבא וגם בממשלת ישראל וגם באחרים, שישלמו", סיכם. 

30/10/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אלון דוידי
אלון דוידי  |  צילום: יוסי זליגר/פלאש90
Paris