אודי סגל וענת דוידוב

"האיום מוכר, מערכות ההגנה התמודדו היטב"

ראש עיריית אילת אלי לנקרי בתגובה לאיומים על העיר מהחות'ים בתימן, לרבות שיגור טיל קרקע-קרקע לשטחה • וגם: על אירוח מפוני עוטף עזה


אתמול (ג'), לראשונה מפרוץ המלחמה מול חמאס, טיל קרקע־קרקע ששוגר לשטח ישראל ממרחב ים סוף יורט בהצלחה על ידי מערכת חץ באזור העיר אילת, זאת על רקע איומים נוספים על העיר המגיעים מכיוון החות'ים מתימן. ראש עיריית אילת אלי לנקרי שוחח עם ענת דוידוב ואודי סגל והתייחס לכך.

"האיום הזה לא חדש לנו. הוא מוכר. אנחנו מכירים אותו יותר מאז תחילת המלחמה, והעיר התמודדה איתו. מערכות ההגנה של העיר התמודדו עם האיום הזה", אמר. 

כמה זמן יש לכם להגיע למרחבים מוגנים?
"התנאים לא השתנו. מדובר על 30 שניות הגעה למרחבים מוגנים. אגב הושמעה אזעקה רק פעם אחת אתמול בבוקר. בשני האירועים הנוספים לא היה צורך להשמיע אזעקה, זה לא היה אמור ליפול בתוך שטחי ישראל".

לדבריו, "לאיום הזה יש זמן. זה ברור. מערכות הזיהוי מזהות את האיום הזה הרבה זמן לפני שהוא מתקרב לאזור, לכן עקרונית יש זמן. אבל מאחר ופיקוד העורף החליט להשאיר את ההנחיות כפי שהן, גם מתוך הבנה שאולי יצטרכו להתמודד אולי עם איום אחר, שכרגע לא עומד על הפרק, אבל עדיין ההחלטה של פיקוד העורף היא להישאר עם ההנחיות של 30 שניות".

"התחלנו לשלב כמובן את הילדים במערכות החינוך שלנו"

בהמשך התייחס לאירוח מפוני העוטף, וסיפר: "התחלנו לשלב כמובן את הילדים במערכות החינוך שלנו, במסגרות החינוך השונות. אנחנו עושים הכול כדי שהם ירגישו ככל האפשר בבית".

"ילדי שדרות למשל לומדים כבר החל מהשבוע שעבר בבתי הספר שלנו במשמרת שנייה עם צוותי החינוך שלהם. חלק מהקיבוצים כבר התחילו ללמד בתוך אוהלים שהוקמו במיוחד בתוך מתחמי בתי המלון וגני הילדים שלהם", הוסיף. 

המשיך ואמר: "במקביל אנחנו בהליכים מתקדמים של הקמת בית ספר מקרוואנים, זה יקרה ממש בימים הקרובים. אנחנו עושים הכול. אנחנו מייצרים להם פעולות הפוגה בתוך בתי המלון, הם משולבים. מאות מהילדים עושים את כל הפעילויות שהם רגילים להן. אנחנו לעולם לא נדע לתת להם תחושה של הבית שלהם, אבל יוצאים מכלינו כדי לעשות הכול כי אנחנו מאמינים שלאנשים האלה צריך לתת הכול. מבחינתי אלה תושבים שלי".

כמה זמן לדעתך זה יימשך?
"אנחנו מבינים שמדובר בשבועות ארוכים ואולי יותר מכך. אני מאמין שחלק מהקהילות ימצאו גם פתרונות אחרים. יש כמה קהילות שנמצאות כאן שאתם מבינים שאין להם לאן לחזור".

האם משרד האוצר הזרים כסף לקופת העירייה?
"התשובה היא כן. אמנם רק בימים האחרונים, אבל כן, על פי אותה נוסחה שנקבעה. אני עדיין אומר שזה רחוק מלהספיק, אבל לשאלתך, כן, הזרים כסף ונצטרך עוד הרבה כסף כאמור".

עריכה: אמיתי דואק

01/11/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אילת
אילת  |  צילום: משה שי/פלאש90
Paris