ניסים משעל וטל שלו

קפיצה באנטישמיות מתחילת המלחמה

עלייה מטרידה נרשמה בהיקף האירועים האנטישמיים בעולם • מנכ"ל משרד התפוצות והמאבק באנטישמיות אבי כהן סקלי עם הפרטים


מדו"ח מדאיג למדי של משרד התפוצות עולה כי ישנה עלייה של כ־500 אחוזים בהיקף של כלל האירועים האנטישמיים ברחבי העולם בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, זאת על רקע פתיחת המלחמה מול חמאס, זהו יומה ה־27. 

אבי כהן סקלי, מנכ"ל משרד התפוצות והמאבק באנטישמיות, הביא פרטים נוספים על ממצאי הדו"ח: "החל מתחילת המלחמה, 7 באוקטובר, אנחנו רואים מגמה ברורה כל יום של עלייה. אנחנו מדברים על עלייה של כ־500 אחוזים בהיקף האירועים האנטישמיים. הדבר היותר מדאיג זו עלייה של 330 אחוזים באירועים האנטישמיים האלימים, הפיזיים".

לדבריו, "אנחנו מדברים על עלייה בעיקר באירופה. בגרמניה לדוגמה 240 אחוז, באוסטריה כ־300 אחוזים".

כשאתה מדבר על עלייה, זה פיזי?
"זה בעיקר שיח הרבה הרבה יותר אלים ומיליטנטי בכל סוגי הרשתות החברתיות. דרך אגב, 71 אחוזים מהשיח הזה הוא בשפה הערבית. זה אומר שהם תושבים ערבים במדינות אירופה וארה"ב בקמפוסים, אבל לצד זה, עלייה מדאיגה לא פחות באירועים הפיזיים ובאיומים על קהילות יהודיות. הדבר הזה מגיע במיוחד תוך כדי הפגנות פרו פלסטיניות ופרו חמאס שמתקיימות ברחבי אירופה".

עוד אמר כי הקהילה היהודית הצליחה בעזרתם להוריד 30 אחוז מההפגנות האנטי ישראליות. "אנחנו פונים לקהילה היהודית, הם פונים לשיטור המקומי ולהנהגה המקומית שם, מצליחים להוריד הפגנות", סיפר. 

"זה לא קורה יותר מדי, אבל זה קורה. אז זה כלי אחד שמסייע להם. כלי שני שמסייע להם, אנחנו עובדים ביחד עם כוחות הביטחון המקומיים, שבשנה וחצי-שנתיים האחרונות עברו פה הכשרות בישראל", הוסיף. 

"סתם לדוגמה, משטרת סאו פאולו, לונדון, ברלין, שבלי קשר למלחמה עברו כאן הכשרה בשנה וחצי האחרונות, ואנחנו עובדים איתם בקשר צמוד כדי לתת מענה. דבר אחרון, אנחנו עובדים מול הרשתות החברתיות באמצעות משרד המשפטים להסרת תכנים", סיכם. 

02/11/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


הפגנה נגד ישראל בלונדון
הפגנה נגד ישראל בלונדון  |  צילום: HENRY NICHOLLS/AFP via Getty Images
Paris