אודי סגל וענת דוידוב

"התפיסה הביטחונית קרסה מהחלטה מודעת של רה"מ"

ח"כ יואב סגלוביץ תקף את התנהלות נתניהו: "היה נכון שלא היה בתפקידו היום" • הבהיר: "התפקוד הממשלתי גרוע ובמובנים רבים בלתי נסלח"


הבוקר (ג') נפתח יומה ה־32 של המלחמה הקשה מול חמאס, זאת לצד הניסיון להשיב את החטופים המצויים בשבי חמאס לישראל והחשש מפתיחת חזית צפונית. חבר הכנסת ניצב בדימוס יואב סגלוביץ, לשעבר סגן השר לביטחון פנים וראש אגף חקירות של המשטרה התייחס למלחמה הקשה ולטרגדיה שפתחה אותה.

"אני לא חושב שאפשר להכיל את כל הדברים, גם מי שלא חווה את האסונות", טען. "זה חלק מהדברים שצריכים ללוות אותנו, ההבנה שלא הכל ידוע, בחלק מהדברים אנחנו עוד לא יודעים מה יהיה בעתיד. העבר לא יעזור לנו לנתח את העתיד, לפחות במקרה הזה. אירועי השבעה באוקטובר, האסון והנרצחים, זה היה. יש 240 שבויים בעזה, אי אפשר לדבר על ביטחון לאומי ועל ההשלכות העתידיות עליו בלי שזה יהיה הדבר המרכזי דווקא ביום הזה. זה היעד המרכזי לפני הכל, וזה קשור לביטחון לאומי, לא לדברים אחרים. תפיסת הביטחון השתנתה לטעמי, אותה הפקרה שהייתה בשבעה באוקטובר אסור שתחזור פעמיים. מה שקרה פה זה זעזוע עמוק שנוגע בכל אחד מאיתנו. בתקופה הזו, אני חושב שכל אחד מאיתנו צריך לראות איך הוא תורם. הכי קל ללכת לקצה, הבטן של כולנו היא כזו שרוצה ללכת לשם".

"מאוד חשוב שלא ניכנס להכללות", הבהיר ח"כ סגלוביץ. "אסור לחשוב במושגים כלליים, צריך להיות מאוד רגישים לדברים, ולראות ככל שניתן מה קורה עוד שנתיים מהיום, עוד עשר שנים. התפיסה הביטחונית קרסה מהחלטה מודעת של נתניהו ומפלגות שאמרו שהן לא רוצות הסדר מדיני כזה או אחר. אני לא אומר שברשות הפלסטינית ישירו מחר את ההמנון, אבל הרשות היום היא הגורם היחידי והעתידי אולי שיש לו נגישות אולי ליום שאחרי בעזה. גם מחר בבוקר הרשות הפלסטינית לא תיכנס ותיקח את המושכות, אבל צריך לראות תמונת עתיד. יש לחשוב על מי שאפשר להציל, ועל התקווה. אתה חייב לייצר אופק לאנשים". 

בסיום דבריו, התייחס חבר הכנסת יואב סגלוביץ להתנהלותו של נתניהו, ואמר: "ממליץ לרה"מ שיתחיל לדבר בעברית, אלינו. היה נכון שרה"מ לא היה בתפקידו היום, בהחלטה שלו. להכניס את הפוליטיקה זה לא נכון בעת מלחמה. התפקוד הממשלתי הוא תפקוד גרוע ובמובנים רבים בלתי נסלח. אנחנו עדיין מתעסקים עם סיפורים של כספים קואליציוניים. אם רוצים לעשות אפשר, אם נתניהו יחליט שהוא עושה אחרת ומשנים את המבנה הטוטלי של הממשלה, אנחנו נהיה". 

עריכה: מיכל קדוש 

07/11/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


יואב סגלוביץ
יואב סגלוביץ  |  צילום: אורן בן חקון/פלאש90
Paris