ניסים משעל וטל שלו

"כל הפסקת אש חייבת לכלול את השבת כל החטופים"

ראש מטה החטופים והנעדרים רונן צור על ההצעה להפסקת אש בתמורה להחזרת 15-10 חטופים: "מניח שבמהלך היום יהיו עדכונים יותר משמעותיים"


אתמול (ד') עדכן דובר צה"ל תא"ל דניאל הגרי כי מספרם המעודכן של החטופים המצויים בשבי חמאס מזה 34 יום עומד על 239 בני אדם, צעירים, מבוגרים וקשישים. האם אכן עשויה להיפתח הפסקת אש בתמורה ל־15-10 מהחטופים? רונן צור, ראש מטה החטופים והנעדרים, הגיב לדברים.

"אנחנו מתעדכנים כמוכם על דיווחים על ניסיונות לכונן איזושהי עסקה להשבת החטופים. אנחנו כמובן נשענים גם על עדכונים מאוד דלים כרגע, אני מניח שבמהלך היום יהיו עדכונים יותר משמעותיים", אמר צור בתחילת השיחה, בנוגע לדיווחים השונים. 

לדבריו, "אני חושב שהדברים די ברורים לכולם, יש ניסיונות להגיע לאיזושהי עסקה, אבל צריך לזכור, עמדת מטה משפחות החטופים והנעדרים היא מאוד ברורה - כל הפסקת אש חייבת לכלול את השבת כל החטופים חזרה לביתם. אין בעניין הזה שום פשרה. האחריות שיש על המדינה היא להשיב את כל החטופים הביתה".

עצרת בכותל להחזרת החטופים // צילום: חיים גולדברג פלאש90

עצרת בכותל להחזרת החטופים // צילום: חיים גולדברג פלאש90

עוד טען: "בעניין הזה, שיטת הסלמי היא בעייתית כיוון שהיא הופכת את כולנו לבני ערובה, לא רק לאירועים המזוויעים שקרו ב־7 באוקטובר, אלא גם לתעמולה פסיכולוגית".

"עכשיו כולנו משלמים את המחיר על ההכלה של ארגוני טרור"

בהמשך הבהיר: "תפקידם של ארגוני טרור הוא להתעלל, תפקידן של מדינות הוא לחסל ארגוני טרור. החלוקה הזאת צריכה להיות ברורה, ישראל טעתה בה הרבה מאוד שנים, עכשיו כולנו משלמים את המחיר על ההכלה של ארגוני טרור על הגדר, אבל אני מקווה שביום שאחרי המלחמה כל ההתנהלות תהיה שונה, גם אצל המנהיגים מימין ומשמאל, אבל עכשיו יש משימה".

"המשימה היא להשיב את כולם הביתה ולא לאפשר לארגון הטרור להתעלל פסיכולוגית במשפחות ולהמשיך להתעלל בחטופים שנמצאים בידיהם", הוסיף. 

"דילמה הכי אכזרית שיכולה להיות" // צילום: יונתן זינדל/פלאש90

אתה יכול לדמיין לעצמך מה יקרה בקרב המשפחות אם יחזירו 15-10, חלקם אזרחים אמריקנים, שוב עושים הפרד ומשול וכו'?
"תחושה קשה מאוד. אתמול פגשתי את כל המשפחות במפגש זום בערב וזו תחושה קשה מאוד כיוון שהיא יוצרת איזושהי דילמה אכזרית ומאוד לא הוגנת ששמים את המשפחות לפתחה. מה מצפים שהמשפחות יגידו? אני אפילו לא רוצה לחזור על דברים שנאמרו שם".

"זו דילמה הכי אכזרית שיכולה להיות", ציין, "מישהו הגדיר את זה יפה, שמעולם אפליקציית הזום לא עברה דיון כל כך אכזרי. קברניטי המדינה צריכים לזכור, יש כרגע פוזיציה צבאית מסוימת מול חמאס ויש גם פוזיציה מדינית מול העולם. כמו שחמאס מנצל את מעמדו, את כוחו, את זה שהוא מחזיק חטופים בידיו - ישראל צריכה לנצל את הפוזיציה הצבאית והמדינית כדי לדרוש דרישה אחת בלבד, את כולם הביתה".

כמה הגורמים הממלכתיים שיודעים מה קורה מעדכנים את המשפחות?
"נחלק את זה לשניים. יש עדכונים פרטניים למשפחות, אנשים שהוצמדו על ידי מערכת הביטחון למשפחות והם שומרים איתם על קשר הדוק בעניינים שונים ויש את העדכון היותר מערכתי. העדכון היותר מערכתי הוא עדכון בעייתי ואנחנו מבינים את זה. אין לנו איזושהי ציפייה שמישהו יבוא ויגיד 'לפני שעתיים קיבלנו נייר כזה וכזה ואנחנו הולכים לענות כך וכך', אין ציפייה כזאת כי אף אחד לא רוצה לסכן משא ומתן בשביל לספק סקרנות, אבל כן יש ציפייה לקבל עדכון על כך שדברים מתקדמים".

"התפקיד שלנו זה לוודא שלרגע אחד לא יהיה ספק אצל אף קברניט לשכוח את העניין", סיכם. 

עריכה: אמיתי דואק

09/11/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל במלחמה
ישראל במלחמה  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90
Paris