ניסים משעל וטל שלו

"מה שהגענו אליו - משהו כמו 30-25 אחוזים מהעסק"

ראש אגף מבצעים לשעבר אלוף (מיל') ישראל זיו על התקדמות הלחימה • טען: "אני חושב שבעזה עצמה, זה עניין של מספר שבועות לפחות"


היום (ה'), היום ה־34 למלחמה הקשה מול חמאס בעזה, הוא גם סיום השבוע השני לתחילת התמרון הקרקעי של כוחות צה"ל בשטחי רצועת עזה. מה תביא עמה המשך הלחימה? אלוף (מיל') ישראל זיו, לשעבר ראש אגף מבצעים במטכ"ל, הגיב לדברים. 

"אני חושב שאנחנו נמצאים במצב של תפיסה טובה של האזור הצפוני של הרצועה, אך כל מה שהגענו אליו הוא משהו כמו 30-25 אחוזים מהעסק", טען. "הופתענו מהגודל שחדר לתוך ישראל, הגודל בתוך הרצועה הרבה יותר גדול. יש שם היקף עצום שנבנה ב־15 השנים האחרונות, אני מדבר על עשרות אלפי לוחמי טרור פעילים, מפקדות. הם הניחו שצה"ל ייכנס לרצועה, לא בהיקף כזה ואגרסיביות כזו, ובנו תשתית שקשה להגיע אליה". 

עוד הוסיף, כי: "הביטחון מהצד שלנו שאנחנו מסוגלים להגן על עצמנו מספיק טוב הביא לכך שאמרנו לעצמנו 'שיבנו'. לחלק אנחנו מוכנים, ובאשר לחלק אחר אנחנו צריכים לעשות השלמות. אני חושב שבעזה עצמה, זה עניין של מספר שבועות לפחות. יכול להיות שיהיו דברים שיביאו לשבירה יותר מוקדמת אצלם, ואז זה מקצר זמנים. זו מלחמה שנכפתה עלינו. כשכופים עליך מלחמה, קודם כל אתה נלחם חזרה. להתנער ולנקות את המתקפה האיומה מבחינת מחבלים, ואחרי זה החשש להיכנס פנימה. בסוף כולם פה בני אדם ורוצים לראות שהצעד הבא שאתה עושה אחרי שאתה נופל הוא כשאתה עדיין עומד".

בסיום דבריו, הדגיש אלוף (מיל') זיו: "אני חושב שהמשימה הלאומית הכי חשובה היא להחזיר את היישובים כמה שיותר מהר ליישובים שלהם, ולא להקים מחנות פליטים זמניים כי זה ינציח את הדבר הזה. אתה לא יכול לשקם את עצמך אם אתה לא מתחיל אותו במקום בו התחלת. אני לא יודע מי בממשלה יכול להסתכל קדימה. ישראל צריכה להקים רצועת ביטחון בתוך עזה". 

עריכה: מיכל קדוש 

09/11/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל זיו
ישראל זיו  |  צילום: גיא חמוי
Paris