ינון מגל ובן כספית

הליכים פוליטיים להחלפת רה"מ בעת מלחמה? "כרגע לא"

ח"כ יואב סגלוביץ תקף את התנהלות הממשלה בזמן הלחימה: "חלק מהשרים מתנהגים כאילו לא קרה דבר" • הבהיר: "אם מבנה הממשלה היה משתנה, היינו בפנים"


הבוקר (ד') נפתח היום ה־40 של הלחימה מול חמאס בעזה, זאת לצד החשש מפתיחת חזית בגבול הצפוני והניסיונות להשיב את החטופים משבי חמאס. חבר הכנסת ניצב בדימוס יואב סגלוביץ, לשעבר סגן השר לביטחון פנים וראש אגף חקירות במשטרת ישראל, הביע את דעתו על המתרחש ותקף את התנהלות הממשלה. 

"אני מסכים עם האמירה הברורה שטוענת שהחזרת החטופים היא המשימה העליונה", פתח. "ומה שמביא להשגת המשימה העליונה הזאת, זה מה שצריך לעשות. אני אומר את זה מהיום הראשון - זה שהממשלה לא שינתה את פניה, לא ביטלה משרדים, לא שינתה אחריות של אנשים ולא קיבלה כמה החלטות קרדינליות, שהראשונה שבהם היא ההבנה העמוקה שאנחנו נמצאים במלחמה, היום היה צריך להיות מוגש תקציב מלחמה. כל המדינה תשנה פניה. כל המדינה תשנה את פניה, חלק מהשרים מתנהגים כאילו לא קרה דבר והם ממשיכים להתנהל רגיל". 

עוד הוסיף, כי: "אתה שומע דיונים על כספים קואליציוניים ורואה שרים שלא עושים דבר לטובת המאבק. מתחילים לשמוע אותם מדברים בתקשורת אחרי שהם ברחו מתקשורת כבר תקופה. ולכן אין תחושה שמעבר למשרד הביטחון ומספר משרדים מצומצם וקבינט המלחמה, אתה לא מרגיש שהממשלה נמצאת במלחמה, היא פשוט לא שם. אני חושב שאנחנו נמצאים במצב רע מאוד גם עכשיו, למרות שעבר חודש וחצי מאז פתיחת המלחמה הזו". 

"היה נכון לשנות את מבנה הממשלה, אם הוא היה משתנה היינו בפנים והיינו גם לוקחים אחריות על דברים", הדגיש ח"כ סגלוביץ. "מרגע שאנחנו לא שם אנחנו לא אופוזיציה למדינה, אנחנו כן נמצאים בכל מקום. אחד מהדברים שחובתי לעשות הוא לעמוד, גם אם לא שומעים את קולי עד הסוף, לדוגמה מול מה שקורה בכיתות הכוננות ורשיונות הנשק. מה שקורה בהקשרים האלה, שמתגאים בזה שמחלקים נשק לאזרחים והסלוגן המטורף 'ישראל מתחמשת', זה מעיד יותר מכל על אוזלת ידה של הממשלה. אתה רואה שר לביטחון לאומי שמחלק נשק לאזרחים, זה מסע בחירות מופרע לחלוטין. רה"מ ושרי הממשלה לא עוצרים את העניין". 

"האם נתניהו צריך להיות רה"מ ביום שאחרי האירוע? חד משמעית לא"

בסיום דבריו, התייחס חבר הכנסת לאפשרות של הצבעת אי אמון קונסטרוקטיבית ונקיטת הליכים פוליטיים שיובילו להחלפת ראש הממשלה בתקופת המלחמה, ואמר: "הצבעת אי אמון קונסטרוקטיבית היא דרך לעשות שינוי. האם נתניהו צריך להיות ראש ממשלה ביום שאחרי האירוע הזה? התשובה שלי היא חד משמעית לא. האם צריך לנקוט בהליכים פוליטיים כדי שזה יקרה? התשובה שלי היא כרגע לא. אנחנו נמצאים בעיצומה של מלחמה, תפקידנו לפקח, לשים עין פקוחה כל הזמן על הממשלה כי היא כשלה בצורה קטסטרופלית, אבל כרגע אנחנו נמצאים בלחימה ותפקידנו הוא לפקח שהממשלה עושה את חובתה גם אם אנחנו חושבים שהיא כשלה בכל מה שקרה לפני ה־7 באוקטובר, וזה נעשה בינתיים. לגבי ההמשך, ימים יגידו מתישהו, אם נתניהו יחשוב שהוא ימשיך להישאר לנצח, זו טעות גדולה". 

עריכה: מיכל קדוש 

15/11/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


יואב סגלוביץ
יואב סגלוביץ  |  צילום: אורן בן חקון/פלאש90
Paris