ינון מגל ובן כספית

"לא הייתי מהסס לשנייה, נותן הכול"

אלוף (מיל') עמוס ירון, לשעבר קצין צנחנים ראשי, על המו"מ להשבת החטופים: "הסיכון בפגיעתם של החטופים זה דבר שמדינת ישראל לא תוכל לשאת אותו"


הלילה (ג') נכנסו כוחות צה"ל לשטחי בית החולים שיפא בשטחי רצועת עזה, זאת במטרה להמשיך ולהתקדם בתמרון הקרקעי ולנסות ולהתחקות אחר 239 החטופים המצויים בשבי חמאס מזה 40 יום. אלוף (מיל') עמוס ירון, לשעבר קצין צנחנים ראשי, התייחס למאמץ להשבת החטופים

"אין דבר יותר חשוב מאשר שחרור החטופים, אין. אני נותן דוגמה חיה, אם היינו צריכים לעצור לפני שיפא ולשחרר את החטופים - זה מה שהייתי עושה", הבהיר ירון.

לדבריו, "כל דבר הוא הפיך. עזה תישאר, הסיכון שלנו בפגיעתם של החטופים זה דבר שמדינת ישראל לא תוכל לשאת אותו דורות רבים קדימה, זאת העדיפות. כשאני שומע שיש מתנגדים להפסקת אש בגלל החטופים, אני פשוט לא מבין איפה שאני חי".

"צה"ל עושה עבודה נפלאה, הוא מתקדם, הוא יודע לעבוד, קרה מה שקרה, אין לנו אנשים אחרים יותר טובים מהרצי הלוי וירון פינקלמן, הם יודעים את העבודה והם עושים, אבל עכשיו את החטופים צריך לשחרר. אין צורך לשאול אף אחד. זאת החלטה של ראש ממשלה", הוסיף.

הוא ציין כי "אני זוכר את ההתלבטות של אריק שרון בשחרור של אלחנן טננבאום. אז הרקע של טננבאום היה כזה שהוא עורר סלידה, אבל אני זוכר את אריק שרון אומר, 'אתם אל תגידו לי מה לעשות. אני לא אשאיר יהודי בידי המרצחים האלה, אחר כך נתחשבן'. אין דבר יותר חשוב, הכול צריך להתגמד ותחזירו את החטופים. אני מקווה שזה מה שעושים. תשחררו את עם ישראל מהמשא הזה, אין דבר יותר חשוב ממנו. אין".

אם יגידו לך זה או להשמיד את חמאס או להחזיר את החטופים?
"הכול מתגמד, הכול מתגמד. תביא לי חזרה את החטופים, אחר כך נתמודד עם הבעיות. הבעיות שהחטופים האלה יעמידו בפני מדינת ישראל בעתיד, אם הם לא יחזרו, אין להם בכלל דוגמה ולא הייתה להם ואני מקווה שלא תהיה להם. כל הדברים האחרים, כולל החמאס ומה יקרה איתו, כולל ההתארגנות מחדש - הכול מתגמד. זאת דעתי ויפה שעה אחת קודם".

לקראת סיום השיחה, הדגיש: "אם יבואו ויאמרו לי 'הדרך היחידה לשחרר את החטופים זה להמשיך בלחימה', בוודאי שתמשיכו בלחימה, אם זאת הדרך היחידה, אבל בזה אני לא בטוח".

"כשאני שומע על התנגדויות להפסקת אש, אז אני מתחלחל. המנהיגות לא צריכה לשאול אף אחד, היא צריכה לקבל החלטה מנהיגותית. החמאס היה, עכשיו נתנו לו מכה ניצחת, אני לא בטוח שהוא לא יגדל בצורה כזו או אחרת בעתיד ונצטרך לתת עוד מכה, אבל כרגע זאת הבעיה, אין בלתה", אמר.

"מבחינתי, לדעתי, אני לא הייתי מהסס לשנייה, נותן הכול בתחום הזה, העיקר תביאו לי קודם את החטופים", סיכם.

עריכה: אמיתי דואק

15/11/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל במלחמה
ישראל במלחמה  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90
Paris