אודי סגל וענת דוידוב

נשים בעד נשים, עד שזה מגיע לישראל

הילה ירושלמי על הסרטון שיזמה נוכח שתיקתן הרועמת של ארגוני הנשים בעולם, לאחר המעשים המזוויעים של מחבלי חמאס נגד נשים ישראליות מפרוץ המלחמה


הילה ירושלמי, מנהלת שיווק ופיתוח עסקי ב'תירוש מכירות פומביות', החליטה, לצד משרד החוץ, להדהד את שתיקתן של ארגוני הנשים ברחבי העולם, המתעלמים כבר 44 יום מזעקתן של נשים בישראל נוכח הפעולות האיומות של מחבלי חמאס שחדרו לשטח ישראל נגד כל מי שניקרו בדרכן. 

ירושלמי שוחחה עם ענת דוידוב, אודי סגל וטל לב רם, וסיפרה על ההחלטה להצטרף למאמצי ההסברה. "התפיסה שלי, שחמאס טרגטו את כולנו באותו יום, וכל מי שנפגעה, באותה מידה זו הייתה יכולה להיות כל אחת מאיתנו והן אחיות שלי ושל כולנו", הבהירה, והוסיפה: "ב־8 באוקטובר הייתי בטוחה שהעולם הולך לחבק אותנו אחרי מה שעברנו ואז גיליתי שזה לא מדויק ומאוד רחוק מהאמת, וראיתי גם כל מיני קולות שאומרים שמעשי האלימות הנוראיים שהיו ב־7 באוקטובר הם 'התנגדות לגיטימית לכובש הישראלי'".

לדבריו, "את רואה ילדים בני 20 אומרים את זה בטיקטוק בשיא הרצינות, ואלה אנשים ליברליים, אנשים שהולכים ומפגינים. בכל מה שקשור למעשי התקיפה המינית, אז בעצם אומרים שלא מאמינים לנו. בסרט, מי שראה אותו, אז יש שלב שהיא מספרת שהיא נאנסה וישר מגיעות פעילות זכויות נשים ונותנות לה נייר שכתוב עליו 'אנחנו מאמינות לך'. זו אמירה מאוד חשובה".  

"אונס זה פשע שמאוד קשה להוכיח אותו, ובין שני שליש לשלושת רבעי ממקרי האונס לא מדווחים בכלל, הסבירה, "אחת מהסיבות שהם לא מדווחים זה כי המתלוננות פוחדות שלא יאמינו להן. אז ארגוני הנשים אמרו 'תקשיבו, מערכת המשפט תעשה את שלה. אנחנו מאמינות לכל קורבן. אנחנו קודם כל מאמינות לך'".

עוד אמרה בכאב: "מחקרים מראים ששורדות אונס מספרות קודם כל למישהו קרוב, ואם הוא לא מאמין להן, הן לא יילכו למשטרה. אז ארגוני הנשים אמרו 'אנחנו מאמינות לך', כל מתלוננת, לא משנה מי התוקף שלך, גם אם הוא מפורסם. עכשיו פתאום, אותן נשים שאני יודעת שהן פעילות פמיניסטיות ביומיום, פתאום אומרות 'אין הוכחות, אז זה לא קרה'".

"זו פשוט בגידה בעיניי. ההבטחה הפמיניסטית הייתה 'העולם נגדנו, אנחנו נתמוך אחת בשנייה' ומסתבר שיש כוכבית לעניין הזה, 'אנחנו נתמוך אחת בשנייה, אבל אם את ישראל, אז sorry'", הבהירה. 

לגבי יצירת הסרטון, סיפרה: "את התסריט הזה אני כתבתי ב־10 דקות מתוך זעם אדיר ואז ניסיתי לראות מי יכול לעזור לי איתו. שלחתי אותו למלא מלא מקומות ובסוף הגעתי לגלית מחברת ההפקה 'רום סטודיו', והיא אמרה לי 'הילה, אני אוהבת את התסריט, אני מאמינה בו'. היא ציוותה לי מפיקה שהביאה במאי וצלם ותאורנים, והכול מאפס. כולם בהתנדבות. הלוקיישן היה בהתנדבות. הם הביאו הפקה מטורפת". 

עריכה: אמיתי דואק

19/11/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ענת דוידוב ואודי סגל
ענת דוידוב ואודי סגל  |  צילום: 103fm
Paris