אודי סגל וענת דוידוב

"בצפון אנו עלולים ליפול לתוך אותה מלכודת של הדרום"

מפקד אוגדת עזה ומפקד פיקוד מרכז לשעבר אלוף (מיל') גדי שמני על התקדמות הלחימה • על חוק הלאום: "צריך לבטל את הטמטום הזה"


מזה כמה שבועות, פועלים כוחות צה"ל כחלק מהתמרון הקרקע בשטחי רצועת עזה, זאת במסגרת יומה ה־44 של המלחמה מול חמאס. אלוף (מיל') גדי שמני, לשעבר מפקד אוגדת עזה ומפקד פיקוד מרכז, התייחס לדברים. 

"צה"ל נמצא עדיין בעיר עזה", תיאר. "מדובר על בניינים רבי קומות ומקומות מאוד צפופים. יש עוד המון עבודה בתוך העיר. בסוף זאת לחימה קשה, זו תהיה לחימה של חודשים אם רוצים לממש את המטרות שהוגדרו לצה"ל. אין פה כוונה לרדוף כל מחבל עד אחרון המחבלים, אבל כן יש צורך להגיע לשליטה טובה על פני השטח. אם נטפל רק במה שנמצא למעלה, לא נצליח לשבש את היכולת הצבאית של חמאס. אני חושב שלמדינה אין גישה מובנית ליום שאחרי". 

עוד הוסיף, כי: "אין ספק שהיום שאחרי צריך לכלול שליטה טובה של צה"ל בכל עזה, זה חייב לכלול פירוז של עזה, זה אומר שיושבים על ציר פילדלפי ועוצרים את כל זרימת הנשק והמחבלים. הרשות במתכונתה הנוכחית, אין ספק שהיא בעייתית. בצה"ל יש כ־30 אחוזים של תומכי פת"ח. זה ייקח הרבה זמן. שיקום עזה לא יכול להתחיל לפני מימוש התנאים הללו. זה אומר שיכול להיות שבמשך שנתיים או שלוש תושבי עזה גרים באוהלים". 

על חוק הלאום, אמר אלוף (מיל') שמני: "צריך לבטל את החוק האווילי, הפוגעני והמיותר הזה. צריך פשוט לבטל את החוק הזה. צריך לבטל אותו כי עכשיו אי אפשר לעסוק בתיקונים, אנחנו בתקופת מלחמה. הייתי בבתי הקצינים הדרוזים, אתה הולך ומסתכל לאנשים האלה בעיניים - מה, הם אזרחים סוג ב'? צריך לבטל את הטמטום הזה". 

"זה בטל בשישים לעומת מה שצריך להיות, החרדים צריכים להתגייס לצה"ל נקודה", התייחס בדבריו לעלייה בשיעור הגיוס של הציבור החרדי מפרוץ המלחמה. "אני מכבד את מי שעשה את זה עכשיו ואת רוח ההתנדבות, זה לא קל, אני יודע, אבל זה בטל בשישים". 

בסיום דבריו, התייחס מפקד אוגדת עזה ומפקד פיקוד מרכז לשעבר לסוגיית הזירה הצפונית, ואמר: "בצפון אנחנו עלולים ליפול לתוך אותה מלכודת שנפלנו אליה בדרום. נסראללה מתכנן לשנות את המציאות בצפון למלחמת התשה שתימשך לדעתי גם אחרי סיום הלחימה בעזה. אין ספק שמבחינה תודעתית, נצטרך להיערך לכך שנגיע לשם. אחרת, תושבי הצפון לא יוכלו לשוב לבתים שלהם". 

עריכה: מיכל קדוש 

19/11/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


גדי שמני
גדי שמני  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90
Paris