אודי סגל וענת דוידוב

"לאחר עזה, ישראל חייבת ליזום מלחמה מוגבלת בצפון"

אל"מ (מיל') קובי מרום, מומחה לביטחון לאומי ולזירה הצפונית, על ההתחממות בזירה הצפונית • טען: "אנו מגיבים כמו לפני המלחמה"


אתמול (ב') לאורך היום, המשיך להסלים המצב הביטחוני בצפון הארץ, זאת בדמות נפילת כטב"מים סמוך למוצב צה"ל, ואף חדירת כלי טיס לשטחי הצפון הבוקר (ג'). אל"מ (מיל') קובי מרום, מומחה לביטחון לאומי ולזירה הצפונית, התייחס להלך הרוח בזירה הצפונית. 

"אני חושב שאנחנו רואים ללא ספק הסלמה ביומיים האחרונים", הבהיר. "חיזבאללה פותח בלחימה כנגד ישראל, ואנחנו לטעמי עדיין ב־7 באוקטובר. אנחנו מגיבים כמו לפני המלחמה. זה נכון שהקבינט החליט על עדיפות לעזה, אבל רואים לאורך כל החודש וחצי שחיזבאללה יוזם וצה"ל מגיב ונגרר במקום שזה יהיה הפוך. היוזמה צריכה להיות אצלנו, וזה קשור לשלב הבא של מה עושים. אם חיזבאללה פתחו במלחמה כנגד ישראל, הוא צריך לשלם מחירים כבדים והוא לא משלם מספיק מחירים. אני חושב שהתגובה הישראלית צריכה להיות הרבה יותר נחושה".

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה במהלך נאומו בתחילת החודש // צילום:  Dan Kitwood/Getty Images

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה // צילום: Dan Kitwood/Getty Images

עוד הוסיף, כי "לדעתי ישראל חייבת לאחר סיום המאמץ המרכזי בעזה ליזום מלחמה מוגבלת בצפון, כי שום הסדר או מאמץ דיפלומטי לא יזיז לדעתי את רדואן ואנשי חיזבאללה מעבר לליטני. אני חושב שצריך להעצים כרגע את התגובות של ישראל, ולדבר לציבור בצורה ברורה - אנחנו צפויים לחודשים ארוכים. תוך כמה שבועות, ישראל צריכה להעביר את המאמץ צפונה ולדרוש מהקהילה הבינלאומית ומממשלת לבנון פירוז של כל השטח מדרום לליטני. אני מעריך שהמאמץ הזה לא יצלח, ולאחריו ישראל צריכה לפתוח במלחמה מוגבלת. היא יכולה להידרדר למלחמה כוללת, אבל זו המחויבות שלנו לאנשי הצפון  אחרי ה־7 באוקטובר. יש לנו הזדמנות אסטרטגית שאסור לנו לפספס אותה. אסור לנו לאבד את ההזדמנות הזו כדי שתהיה מציאות אחרת בצפון".  

בסיום דבריו, התייחס אל"מ (מיל') מרום למלחמה בעזה, והבהיר: "צה"ל מתמודד עם מלחמת גרילה מאוד מורכבת, צלפים, יציאה ממנהרות רבות. העובדה שלא לוחצים את חמאס במקביל גם במאמץ הדרומי משפיעה על המשא ומתן". 

עריכה: מיכל קדוש 

21/11/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל במלחמה
ישראל במלחמה  |  צילום: אייל מרגולין/פלאש90
Paris