ינון מגל ובן כספית

"סינוואר חשב שלא נהפוך שולחן"

ראש דסק הערבים צבי יחזקאלי ('חדשות 13') על הלך הרוח בחמאס נוכח התמרון הקרקעי ברצועה • טען: "כל עוד משאירים ברצועה ישות מדינית, נקבל חמאס"


על רקע המלחמה מול חמאס, זהו יומה ה־46, עולה השאלה כיצד מתייחסים בארגון הטרור לתמרון הקרקעי רחב ההיקף של כוחות צה"ל בשטחי רצועת עזה. 

ראש דסק הערבים צבי יחזקאלי ('חדשות 13') התייחס להלך הרוח בחמאס מפרוץ הלחימה: "יחיא סינוואר לא חשב שאתה תעשה את זה", אמר יחזקאלי לגבי התגובה של צה"ל. "הוא חשב שאתה תבליג, הוא באמת חשב שאתה חלש, הוא באמת חשב שאתה לא תהפוך שולחן כי יהודים לא הופכים שולחן כבר הרבה שנים. הוא ציפה שתעשה איזה מבצע מוגבל והוא יישאר וחמאס יישאר. אגב, יכול להיות שהוא עדיין צודק. אני לא יודע איך זה ייגמר". הוא הדגיש כי "להרוג יהודים זה יותר חזק מכל יצר שלו. איך ערפאת אמר לי במוקטעה? 'רציונל זו המצאה שלכם, סוף הסכסוך זו המצאה שלכם'".

עוד טען: "כל עוד תשאיר ברצועת עזה ישות מדינית, בסופו של דבר אתה תקבל חמאס. אי אפשר לעקור את חמאס, זה הפלסטינים. זה יותר זהות שלהם מפת"ח, מכל דבר אחר. אם תגיע למצב שצפון רצועת עזה, כמו שנראה היום, יעתיק את עצמו לדרום רצועת עזה - דהיינו פליטים, למצוא להם הגנה בחוץ, למצוא להם מקומות שייארחו אותם - לא תוכל להשאיר את רצועת עזה בלי חמאס עם הרבה אנשים. זה או חמאס או אנשים. אתה תראה שבסופו של דבר אתה תגיע למצב שמי שינהל את רצועת עזה, בסופו של דבר, תמיד לא ישלים עם הקיום שלך. לא יהיו פלסטינים שישלימו עם הקיום שלך, בשום פורמט, לא רשות פלסטינית, לא רשות מחודשת".

לדבריו, "מה שהיה בעזה גם יכול לקרות ביו"ש. יש לנו משחק סכום אפס עם הפלסטינים. לא נתעורר לזה? אנחנו נאכל אותה. גם ביהודה ושומרון, חבר'ה זה נקסט, זה ברור. תראו אנשים שגרים ביישובים, יודעים שזה עומד לקרות להם. פלסטינים עוברים ליד הגדר, אומרים לך 'אנחנו נעשה לכם את מה שעשו לכם בעזה'. מתקשרים אליי חבר'ה חרדים מביתר עילית, אומרים לי 'הערבים מגיעים ואומרים, עזה בדרך אליכם'. תבינו, קרה פה דבר מבחינת ההוויה הפלסטינית".

יחיא סינוואר // צילום: עטיה מוחמד/פלאש90

יחיא סינוואר // צילום: עטיה מוחמד/פלאש90

"הם פעם ראשונה עשו את מה שלדעתם נסראללה עשה בשנת 2000, הם הצליחו להביס אותנו בזה שהם נכנסו ורצחו וטבחו ולא עשינו כלום", ציין את נקודת מבטם, והוסיף: "מה, ג'נין זה כבר לא כמו עזה? שכם זה כבר לא כמו עזה? זה כבר עזה קטנה. אלה מקומות קטנים שלקחו את הג'יהאד. הג'יהאד שווה להם יותר מהכול, גם אם זה מוריד אותם ומחזיר אותם. עזה, ערב מעשה הטבח הייתה במצב... אתם רואים את הבניינים, את הפיתוח, הם עשו משהו. את כל זה הם מוכנים להרוס, לחזור עד לאבק דק כדי להילחם בך, כי הם יודעים שבסופו של דבר אתה תרחם עליהם ותשאיר אותם".

עוד אמר: "יש פתגם בערבית שאומר 'רוצה שמניותיך יעלו? תתעסק עם יהודי. הוא תמיד ישמור עליך'. רחמי היהודים זה דבר שהערבים אומרים אותו בשבח, רחמים של יהודים. הם יודעים שאנחנו לא נהפוך שולחן, הם יודעים שאנחנו רחמניים. אמר לי איזה חייל כשנכנסתי אתמול, 'היהודים הורגים כדי לחיות וערבים חיים כדי להרוג', זה ההבדל".

"אלה שמגינים על הפלסטינים כל הזמן, מה הבעיה שייקחו קצת?"

בהמשך התייחס לתגובה בעזה שתגרום להרתעה בחזיתות נוספות, כמו חיזבאללה. לטענתו, זה יקרה רק "אם תגמור את עזה באופן שכולם יזוזו אחורה ויגידו 'תשמע, היהודים עשו משהו שהוא מעבר לטבע שלהם, וסיימו את העניין'".

מה זה מעבר לטבע?
"מה זה מעבר לטבע? שלא יישארו ברצועת עזה פליטים פלסטינים".

מה? שני מיליון לאיפה הולכים?
"200 אלף ל־10 מדינות, מה הבעיה? גרמניה קלטה 4 מיליון פליטים סורים, אירופה קלטה עוד שני מיליון, לבנון קלטה 2 מאסד, ירדן קלטו, מצרים. אלה שמגינים על הפלסטינים כל הזמן, מה הבעיה שייקחו קצת פלסטינים? מה הבעיה? למה הם לא יכולים? אתה לא תוכל לבסס את השליטה שלך ושמדינת ישראל תהיה בטוחה, כל עוד תהיה לך שם ישות שתמיד תאיים עליך, או שתבנה עוד פעם מיגונים וחדרים מוגנים וכו'".

עריכה: אמיתי דואק

21/11/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל במלחמה
ישראל במלחמה  |  צילום: עבד רחים חטיב/פלאש90
Paris