אודי סגל וענת דוידוב

"ה'לעולם לא עוד' סיימה את דרכה בהיסטוריה של כולנו"

ראש מטה החטופים והנעדרים רונן צור התייחס לתחושות הקשות של המשפחות על רקע העסקה • הבהיר: "זה לא ויתור על אנשים חיים ועל חטופים שנמצאים בשבי"


חברי הממשלה אישרו בשעות הבוקר המוקדמות היום (ד') את מתווה עסקת החטופים המסתמנת, שתוביל לשחרור 50 שבויים במהלך הראשון, ביניהם ילדים, אימהות, ונשים מבוגרות. ראש מטה החטופים והנעדרים רונן צור התייחס לפרטי העסקה.

"אנחנו בוודאות לא נאפשר לאף מנהיג, לא בארץ ולא בעולם, ולאף כלי תקשורת, לשקוט ולנוח עד שיגיע האחרון הביתה. אני לא מכיר במושג הזה ויתור. זה לא ויתור על אנשים חיים ועל חטופים שנמצאים בשבי של המפלצות בעזה. זה בוודאות לא יקרה", הבהיר. 

לדבריו, "אין דרך לתאר את התחושה הבלתי אנושית של משפחות שבאמת מחכות לשובם של יקיריהן וייתכן מאוד שעל פי העסקה הזאת רק חלק ישוב, בשלב הזה. אנחנו, כחברה, כמדינה, עומדים בפני מציאות שאסור היה לנו להגיע אליה, אסור היה לנו אפילו לדמיין להגיע אליה, אבל אנחנו עכשיו מתמודדים איתה, ובהתמודדות הזאת אנחנו עומדים כולנו במבחנים בלתי אנושיים, בראש ובראשונה המשפחות שאי אפשר לתאר את הסבל ואת הסיוט שהן עוברות, אפילו המשפחות שיודעות שיקיריהן אמורים לחזור בימים הקרובים וביום השלישי משהו עלול להשתבש. העמדנו לכל המשפחות סיוע של מערך חוסן פסיכולוגי ועובדים סוציאליים שעומדים לרשותם 24 שעות ביממה".

לגבי ההמתנה שתהיה למשפחות לקראת רשימות המשוחררים שיפורסמו 4 פעמים, 24 שעות לפני כל פעימה, אמר: "זה באמת סוג של אירוע שיפרנס את ההיסטוריונים במשך עשרות שנים קדימה, האכזריות, ההתעללות. הרבה מאוד פעמים דיברנו על ה'לעולם לא עוד' ואני חושב שהסיסמה הזו סיימה את דרכה בהיסטוריה של כולנו. אנחנו יודעים שה'לעולם לא עוד' היא קלישאה, היא נשברה, ואנחנו עוברים יחד עם המשפחות עכשיו את השבר הזה של ה'לעולם לא עוד'".

"אנחנו עושים את המקסימום כדי להקל עליהם. כרגע יש צוות עצום גם של מתנדבות ומתנדבים שנמצאים במטה יום ולילה, הוא כולל אנשי מקצוע כמובן, אבל לא רק, אלא גם אזרחים ישראלים טובים, במאות, שעוטפים את המשפחות ונמצאים איתן. במטה יש להם את היכולת להיות ביחד ולתמוך אחד בשני וגם לפרוק כעסים או תסכולים או עצב - מעמדות של אוכל ושתייה ועד עמדות של טיפולים רפואיים ועיסוי וכל מה שנדרש בימים הקשים והכואבים האלה כדי להקל במעט את הסבל", סיכם. 

עריכה: אמיתי דואק

22/11/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל במלחמה
ישראל במלחמה  |  צילום: אבשלום ששוני/פלאש90
Paris