אודי סגל וענת דוידוב

"לא יודע אם בני לא חוזר בעסקה, עדיין אין רשימה"

שי ונקרט, אביו של עומר בן ה־22 המצוי בשבי חמאס, על עסקת החטופים • קרא: "אני לא רוצה שהבן שלי יחזור גופה, הוא חייב לקבל תרופות"


עומר ונקרט, בן 22 מגדרה, מצוי בשבי חמאס מזה 47 יום, לאחר שבילה במסיבת הטבע בקיבוץ רעים. בתיעוד האחרון שלו, נראה עומר כשהוא אזוק בידיו כשהוא יושב בטנדר של חמאס. שי ונקרט, אביו של עומר, הגיב על עסקת השבויים המתגבשת, שתביא לשחרורם של 50 נשים וילדים משבי חמאס.

"דבר ראשון אני מברך על כל עסקה וכל יציאה של ילד, אישה, גבר, חייל, בן, זה לא משנה", טען, והוסיף: "בסופו של דבר כולנו בני אדם. נכון שהרגישות היא לילדים ואימהות כי להוציא ילד בן 10 חודשים לאימא שלו זה יותר מסובך. אני באמת מחכה לטלפון ממשפחות וחברים שאני מכיר כבר מ־7 באוקטובר, משפחה חדשה שנולדה לי, ולשמוח בשמחתם".

לדבריו, "אני אופטימי, ככה נולדתי ומ־7 באוקטובר אני יותר אופטימי וחדור אמונה. אני קודם כל לא יודע אם הבן שלי לא חוזר בעסקה הזאת כי עדיין אין רשימה ולא הודיעו משהו רשמי, על אף ולמרות הפרסומים. יכול להיות שיגידו שאולי אני נאיבי, אבל לא, זו האמונה שלי. אני מכיר את תנאי העסקה על פי מה שפורסם, לא מכיר את הרשימה הסופית, וכמובן שאני מברך. ייתכן שעל פי פרסום ממדי העסקה ותנאיה, הבן שלי לא ישוחרר מחר, יש לזה תהליך".

קריאה לשחרור החטופים // צילום: אבשלום ששוני/פלאש90

קריאה לשחרור החטופים // צילום: אבשלום ששוני/פלאש90

עוד אמר: "יש פה תקדים גדול מאוד, במדינת ישראל אף פעם לא היה שחרור של חטופים/שבויים, בזמן מלחמה. דבר אחד שאני כן מסתכל וזה חלק ממאבק שאנחנו עושים אותו, עומר הוא חולה קוליטיס ובמצבי לחץ המחלה פשוט מתפרצת עד רמת מסכנת חיים. אותי זה מדאיג שהוא נשאר שם ולא מקבל תרופות. עכשיו, החיזוק האמונתי שלי, שסביר להניח שהוא לא יוצא עכשיו, ייצא אחר כך, ואני אומר - הוא חוזר. אבל כשאתה מקבל ידיעה שהצלב האדום הולך להכניס תרופות וייתכן ונקבל גם מידע על מצבו, אז אני אצטרך להמתין".

הצלחתם להגיע למישהו בצלב האדום?
"אני הייתי בפגישה בשבוע שעבר באיחוד האירופי בבריסל, אחת הפגישות הייתה במשרד של הצלב האדום. להגיד לך שמהם אני מצפה או להעביר להם את המידע? לא. אני עובד במדינת ישראל והעברתי את כל הפרטים וכל הנתונים למי שצריך פה, הגורמים הרפואיים".

כשרה"מ אמר אתמול שאחת הדרישות היא לקבל מידע ולהעביר תרופות למי שנשאר שם, האם אתה מאמין לרה"מ שכך יהיה?
"אני מאמין לרה"מ שכך יהיה. מלבד רה"מ היו עוד שרים שכן דרשו את הדבר הזה שיהיה בהסכם. המינימום שאנחנו רוצים, בלשון המעטה, שיכניסו תרופות לרצועה. אני לא יודע אם הבן שלי מקבל תרופות במשך 45 ימים. במצב של לחץ, הקוליטיס מגיע למצב של סכנת חיים. לפני שבוע הגיעו שתי גופות חזרה ואני לא רוצה שהבן שלי יחזור גופה. הבן שלי נכנס חי לרצועה, יש סרטון מאוד ברור. מעבר לזה יש לנו גם תמונה שהוא כפות, אנחנו יודעים שהוא חי, אנחנו מרגישים שהוא חי. אז רק לדאוג לטיפול הרפואי, אנחנו נחכה. אם זה לא עכשיו, אני יודע שזה יבוא אחר כך".

עריכה: אמיתי דואק

22/11/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


עומר ונקרט
עומר ונקרט
Paris