רון קופמן ואריה אלדד

"הסיכוי שמשהו ישתבש מאוד גבוה"

ד"ר מיכאל מילשטיין על הלך הרוח בחמאס בעקבות העסקה המסתמנת והפסקת האש: "לא אתפלא אם יהיו גורמי חמאס שיגידו שיש הזדמנות לחטוף חיילים"


הבוקר (ד') אישרו חברי הממשלה את מתווה עסקת החטופים, לפיה ישוחחו 50 חטופים, ביניהם ילדים, אימהות ונשים מבוגרות, זאת בתמורה להפסקות זמניות של אש צה"ל בשטחי הרצועה.

ד"ר מיכאל מילשטיין, ראש הפורום ללימודים פלסטיניים במרכז דיין באוניברסיטת תל אביב וחוקר בכיר למדיניות ואסטרטגיה באוניברסיטת רייכמן, התייחס לדברים: "אני נוטה הרבה יותר לכיוון של עסקה כאן ועכשיו, מתוך הבנה שהסיפור של המערכה עלול להסתבך באופן שיציב יותר ויותר מגבלות על מהלכים עתידיים בתחום השבויים. סינוואר, בבוקר הזה, לא מרגיש שהוא צריך להתחרט על משהו. יש להם סולם ערכים שונה לגמרי". 

"כל הסיפור של בורסת השמות, ומי נמצא בהרכב המשוחררים שלהם, כמעט לא מעסיק אותם בחמאס", הוסיף. "מה שמאוד חשוב בראייתם היא ההפוגה עצמה. הסיפור של 6 שעות ההפוגה מפעילות כטב"מים בעזה זה הדבר הכי חשוב בראייתם. הם רוצים להיערך בשלב השני. אלה בדיוק השעות בהן חמאס עושה בדיקת נזקים, הם רוצים לחמש מחדש את המערכים שנפגעו, להעביר אנשים ממקום למקום ולחדש את מלאי הרקטות. זו היערכות ליום שאחרי ההפוגה. כוחות צה"ל וחמאס הולכים להימצא במרחקים של מטרים אחד מהשני בתוך העיר עזה. לא אתפלא אם יהיו גורמי חמאס בשטח שיגידו 'יש לי הזדמנות לפגוע או חלילה לחטוף חיילי צה"ל'". 

בסיום דבריו, הבהיר ד"ר מילשטיין: "כרגע עזה היא לא רק מקום שחמאס נמצאת בו, יש שם אלפים של כל מיני אוחזי נשקים. הסיכוי שמשהו ישתבש הוא מאוד גבוה. הם מכירים אותנו הרבה יותר טוב ממה שאנחנו מכירים אותם". על סוגיית חוק עונש מוות למחבלים, אמר: "אני לא מוצא טעם להתחיל להתעסק כרגע בנושא הזה. אני מקווה מאוד שזה ירד מהפרק". 

עריכה: מיכל קדוש 

22/11/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל במלחמה
ישראל במלחמה  |  צילום: עבד רחים חטיב/פלאש90
Paris