ניסים משעל וטל שלו

עסקת החטופים? "סבירות גבוהה שהמהלך יתבצע"

ראש האגף המדיני ביטחוני לשעבר אלוף (מיל') עמוס גלעד על העסקה שכרגע נדחתה למחר • על המסע"ת של חברי קבינט המלחמה: "הייתי מופיע אחרי שזה קורה"


אחרי ודאות יחסית בקרב הצמרת הממשלתית כי עסקת החטופים תתרחש היום (ה') בתגובה לנצירת האש מצד ישראל החל מ־10:00 בבוקר, הדברים ככל הנראה יתרחשו רק מחר (ו'), כך על פי הדיווחים. אלוף (מיל') עמוס גלעד, ראש המכון למדיניות ואסטרטגיה באוניברסיטת רייכמן ולשעבר ראש האגף המדיני ביטחוני, התייחס לדברים.

"אנחנו חיים במציאות מוכרת. אני גם לא חושב שכדאי שאנחנו נשקיע אנרגיה לגבי כל הפרטים. חשוב אם זה יהיה או לא יהיה ועד כמה לא נהיה נתונים לסכנות על בסיס לקחי עבר. נניח ננתח עכשיו 1,500 פרטים, מה זה משנה? משנה אם זה יהיה מחר או לא יהיה מחר", אמר, וציין לגבי מסיבת העיתונאים של ראש הממשלה נתניהו עם השרים גנץ וגלנט: "הייתי מופיע אחרי שזה (העסקה) מתבצע, לא לפני".

עוד הוסיף: "אנחנו מתעסקים עם חמאס, ארגון שטני שגם הצליח ב־7 באוקטובר לחולל פה אסון, שאמנם התעשתנו ממנו, אבל הוא אסון בל יימחה. לכן לגבי חמאס, לעולם אל תאמין, לא להם ולא בהם. הדבר היחיד שתמיד הייתי מאמין זה רק אם המודיעין היה מאשר את ההנחות ההכרחיות שהיו חיוניות לכל מהלך, אם זה צבאי, מדיני או אחר. אני הייתי נוקט זהירות, הייתי גם עושה הופעה כזאת אחרי שהם חוזרים, אבל כל אחד והגישה שלו".

עד כמה אפשר לסמוך על הערבות של חמאס כלפי קטאר?
"אפשר. קודם כל ארה"ב יש לה מנופי לחץ מאוד אפקטיביים על קטאר, ואם בסופו של דבר מסכמים משהו, זה שאני לא מאמין להם, זה לא אומר שאני לא אעשה את זה. אני אעשה את מה שחשוב, אני מאוד תומך במהלך הזה. אתה פשוט מוודא מודיעינית כמה שאתה יכול שאכן לא משקרים לך ואתה כל הזמן במגעים עם קטאר, והקישור הזה בין ארה"ב, ה־CIA וה־CIA מול המוסד, אלה גופים רציניים ויש סבירות גבוהה שהמהלך הזה יתבצע ולכן תמיד צריך לחשוש שאולי יהיו תקלות ובסוף לחתור למגע ולסכם את המהלך ולהביא למימושו שזה מאוד חשוב. חוץ מהצד האמוציונלי, זה חשוב אסטרטגית. מדינת ישראל נושאת באחריות מלאה לאסון שנפל על בני הערובה, הם בנשמתנו ובליבנו ולכן זה חייב להיות. זה שאני לא מאמין בהם, זה לא אומר שאני לא אעשה את זה, זה רק אומר שכל הזמן צריך להיות חשדניים ולהיות זהירים בכל מהלך שעושים".

"סינוואר חשב שישראל תתערער עד כדי שקיומה אולי יהיה בסכנה"

בהמשך התייחס לאינטרסים של סינוואר, מנהיג חמאס בעזה, לגבי עסקת החטופים: "הוא יעשה הכול כדי למשוך זמן. הוא, סינוואר, הורה על מעשי זוועה נוראיים, כולל רצח תינוקות, מעשי אונס, עריפת ראשים, הכול כמדיניות, לא כאיזה מעשים של בודדים שאתה יכול להתחשבן איתם. הוא טעה, הוא חשב שישראל תתערער עד כדי שקיומה אולי יהיה בסכנה, כך נראה לי, לפי מה שאנחנו מבינים מכל החומר שמצטבר".

יחיא סינוואר // צילום: עטיה מוחמד/פלאש90

יחיא סינוואר // צילום: עטיה מוחמד/פלאש90

לדבריו, "הוא חשב שאחרי שהוא מבצע את מעשי הזוועה, הוא יספוג מהלומות ולאחר מכן יקים שוב ביתר כוח, עם מוניטין של סלאח א־דין, את המלכות שלו שתטיל את חיתתה על כל המזרח התיכון וברית עם איראן תכשיר את הקרקע לחורבן ישראל. מה שיקרה במקום זה, לישראל אין ברירה על בסיס מעשי הזוועה להביא לנפילת הישות שהיא שילוב של ארגון טרור וישות מדינית. הדבר השני, הוא ציפה למתקפה רחבה על ישראל".

האם לא טעינו בזה שאנחנו הולכים למהלך הזה שבסופו של דבר הוא יכתיב?
"בינתיים לא טעינו. בינתיים מדובר על מהלך שלפי ההודעה הרשמית הביצוע שלו נדחה למחר, יכול להיות שזה יידחה ליום ראשון, אבל זה עדיין בגדר ימים. אם יראו על בסיס המודיעין והניתוח המדיני וההתייעצויות עם בעלי בריתנו שאכן מדובר פה בהטעיה ובמשיכת זמן... יותר מהטעיה זו משיכת זמן כדי לשרוד כי הוא מופתע מעוצמת המהלכים הצבאיים, אז הוא יעשה הכול כדי למשוך זמן. בשביל זה אנחנו צריכים לדעת את התמונה ולהחליט בהתאם. אין דרך אחרת".

"הגישה העקרונית היא לא להאמין להם ולא בהם ולא להפסיק שום מהלך עד אשר הפסקת האש, שהיא חלק מהמהלך, נכנסת לתוקף", הבהיר.

עריכה: אמיתי דואק

23/11/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


עמוס גלעד
עמוס גלעד  |  צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90
Paris