אודי סגל וענת דוידוב

"חמאס שולט ברוב החטופים, אולי בכולם"

שלום בן חנן, בכיר בשב"כ לשעבר, על עסקת החטופים לצד נצירת האש • טען: "הקלפים כרגע בידי חמאס למרות הישגי צה"ל - מקווה שזה זמני"


באופן שנוי במחלוקת, אתמול (א') פורסם כי על פי דיווחים בתקשורת הפלסטינית, מספר פלגים בדרום רצועת עזה מסרבים לשתתף פעולה עם חמאס במסגרת עסקת החטופים, וממשיכים להחזיק בשבויים הישראלים כבני ערובה. מה יעלה בגורלה של המשך העסקה?

שלום בן חנן, בכיר בשב"כ לשעבר (המכון למדיניות נגד טרור באוניברסיטת רייכמן), התייחס לידיעה. "אני מבין את הוויכוח, אני מבין את הדילמה, העסקאות מציבות אותנו בתנאים פחות טובים, גם מבחינת המשך הלחימה", טען. "יחד עם זאת, אני תומך בכל אפשרות להוציא מקסימום חטופים ובשאיפה את כולם. אני חושב שאנחנו אומרים את הדבר הזה לא כמס שפתיים, צריך לשחרר את החטופים גם אם נשלם על זה מחירים. אנחנו משלמים על זה מחירים, אנחנו חייבים לקחת את הסיכון הזה וכל עוד אפשר לשחרר חטופים אנחנו צריכים לשחרר אותם". 

"אני חושב שחמאס שולט בקרוב המכריע של החטופים ואולי בכולם, גם אם פיזית יש חטופים שנמצאים בידי הג'יהאד או אנשים פרטיים", הוסיף. "חמאס הוא בעל הבית ברצועה, אנחנו אומרים את זה כל הזמן, וגם אם יש שם חילוקי דעות הוא שולט בעניינים בסופו של דבר. ההערכה שלי היא שחמאס יכול להשתלט על העניין. הקלפים כרגע הם בידיים של חמאס, היתרונות בידיים שלהם, למרות ההישגים הלא רעים בכלל והתקדמות הצבא. אני מקווה שזה זמני". 

בסיום דבריו, הדגיש בן חנן: "הלחימה היא ארוכה ומאוד מורכבת, המראות מעידים על כך שעדיין לא הגענו לנקודה בה חמאס חש במצוקה אמיתית. אנחנו צריכים להשלים את העבודה. דיברו במונחים של שנה ואפילו מעל, זה אומר שגם מבחינת ההצהרות מתחילת הלחימה אנחנו עוד לא שם. אבל אנחנו בדרך לשם ואפשר לעשות את זה. יש פה סתירה לכאורה בין שתי מטרות העל של המלחמה, אך מטרת המלחמה של ריסוק חמאס תשרת את המטרה של שחרור החטופים. העסקה הזאת היא סוג של מתאבן עבור חמאס. אנחנו צריכים להגיע למצב בו חמאס נמצא במצוקה הישרדותית, אם הוא יהיה במקומות הללו נוכל לתבוע דברים הרבה יותר משמעותיים". 

עריכה: מיכל קדוש 

27/11/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל במלחמה
ישראל במלחמה  |  צילום: חיים גולדברג/פלאש90
Paris