אודי סגל וענת דוידוב

צמרת המדינה? "הם צריכים ללכת לכלא"

דרור, אביה של שי אשרם ז"ל, תצפיתנית שנפלה בעת חדירת המחבלים: "הבנות דיווחו ולא התייחסו אליהן" • טען: "נגיע לאנשים שכשלו, הם יצטרכו לשלם"


סמלת שי אשרם ז"ל, בקרית איסוף יבשתי בגדוד 414 באוגדת עזה, נפלה בבוקר השבת השחורה ב־7 באוקטובר כשמחבלים חדרו לבסיסה. באותו בוקר, צלצלה אשרם ז"ל, בת 19 בלבד, לאמה, אביה ודודתה, ובשעה 08:30 הייתה השיחה האחרונה. דרור, אביה של שי, סיפר על היום הקשה ועל האובדן הכבד.

"ימים קשים מאוד. אני לא צופה בשום חדשות, בשום דבר בטלוויזיה. מאז מוצ"ש אני לא צופה בטלוויזיה. אני לא אגיד שאני לא רואה, אבל לא כהרגלי שהייתי צופה, ועכשיו אני ממש נמנע. בשביל לברוח מהמציאות, לברוח מכל הדברים האלה, אני פשוט הולך לחדר שלי, סוגר את האור ונכנס למיטה. זה הכול", אמר, והוסיף: "זה מחדל מאוד מאוד גדול. הבנות האלה דיווחו ואמרו וסיפרו ואף אחד לא התייחס אליהן. אף אחד לא התייחס לילדות האלה".

"כששי באה בימי שישי כשהיינו יושבים בשולחן האוכל ואוכלים, היא הייתה מספרת לנו 'אתם לא מבינים, הם מגיעים לגדר, הם שמים דברים בגדר'. אני אמרתי לה 'אבל למה אתם לא יורים עליהם למשל?' 'אסור לנו לירות', 'אז למה אתם לא מדווחים?' 'אבא אנחנו מדווחים לכל העולם ואשתו. אף אחד לא עושה כלום. אומרים, עזבו אלה חקלאים'", סיפר. 

"איפה היה ראש השב"כ? איפה היה ראש אמ"ן? איפה היה מפקד האוגדה? איפה היה הרמטכ"ל? איפה אלוף הפיקוד? איפה היה שר הביטחון? איפה היה ראש ממשלת ישראל? כל האנשים האלה צריכים ללכת לכלא, ואני מתחיל בכל האנשים, שלא יחפשו למטה את הש"ג", טען, והוסיף: "האנשים האלה הפקירו את הילדות שלנו. האנשים האלה ידעו".

"בחדשות אילנה דיין הראתה איך הנגדת הראתה מסמך, מישהו התייחס אליה? נפנפו אותה. ידעו אנשים, ראש השב"כ הקפיץ כוחות לעצור. אם ב־6:30 הבת שלי מתקשרת אליי ואומרת לי 'אבא, מחבלים בכל הבסיס. אבא אני אוהבת אתכם, אבא תשמרו על עצמכם, אתם ההורים הכי טובים'... 5 שעות אחר כך אנחנו מתקשרים לחמ"ל, אומרים 'אנחנו באירוע, לא יכולים לדבר'. 5 שעות, לא יכול היה שום קצין, ראש אמ"ן, אלוף הפיקוד, מפקד האוגדה, אין לנו מסוקים באוויר? כמה זה מפלמחים לרצועת עזה? כמה זמן זה? שתי דקות", זעק. 

"אם כלי טיס עכשיו נכנס מהים לכיוון ישראל, והוא לא מזוהה, כמה זמן עולים עליו שני F15? דקה וחצי. 5 שעות לא הגיעו. הבת שלי נהרגה מוקדם, הבנות בחמ"ל היו 5 שעות, דיווחו ודיווחו ודיווחו, מישהו הגיע אליהן? מישהו טיפל בהן? 5 שעות, איפה הצבא? הם צריכים ללכת לכלא, האדונים האלה. אדון חליוה אמר שהוא הולך הביתה, אתה יודע מה הוא יעשה בבית? הוא יישב ליד אשתו, ליד הילדה שלו. הוא ילווה את הבת שלו מחר לחופה, אני את הבת שלי לא אראה יותר. הוא יישב ליד הבת שלו, אני לא. זה לא רק הוא, אני אומר את השם שלו, אבל כולם ומניתי לך אותם. אני הולך מלמעלה עד למטה. הילדות האלה התריעו ואמרו וסיפרו ולא התייחסו אליהן", הוסיף.

המשיך, ושיתף: "סמכתי על הצבא בוודאי, אבל לא האמנתי שנגיע לרמה כזאת. לא שיערתי. אלה דברים שהם לא הגיוניים אפילו. הילדות האלה דיווחו, ולא רק הן, והן אמרו להם כל הזמן וזה לא אתמול ולא משלשום, אבל אף אחד לא התייחס לזה, אבל אנחנו לא נשתוק לזה. אנחנו קבוצה של כל התצפיתניות והסמב"ציות בחמ"ל ואנחנו לא נשתוק לזה. אנחנו נגיע לאן שנגיע, לכל האנשים שכשלו בדרך והם יצטרכו לשלם. הבת שלי שילמה מחיר, וזו לא רק הבת שלי, יש עוד בנות ששילמו את המחיר, ולמה?"

לדבריו, "אם היו שואלים אותי, אני לא הייתי עושה הפסקת אש". עם זאת הדגיש: "החטופים צריכים לבוא הביתה, אין לי ספק בזה. הם לא אשמים בשום דבר. הבת שלי שנהרגה, שום דבר לא יחזיר לי אותה. 54 חיילים שנהרגו עכשיו שם, יהיו עוד ויהיו לזה השלכות אחר כך. יהיו עוד חיילים שייהרגו, אני מקווה שלא, אבל אנחנו נצטרך באיזשהו שלב להמשיך את המלחמה הזאת. שלא יהיה לחינם כל החיילים האלה שנהרגו לנו. חייבים להמשיך ולחסל כי אם לא נמשיך הבת שלי הלכה לחינם".

עריכה: אמיתי דואק

29/11/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


שי אשרם ז"ל
שי אשרם ז"ל  |  צילום: דובר צה"ל
Paris