ניסים משעל וטל שלו

"המלחמה חייבת להסתיים בכך שמפעל חמאס יסתיים"

ראש האגף המדיני ביטחוני לשעבר אלוף (מיל') עמוס גלעד על ההחלטה להמשיך את הפוגת האש על רקע עסקת החטופים: "חייבים להציל את האנשים הללו"


אתמול (ד') התייחס שר הביטחון יואב גלנט להמשך הלחימה ביום בו תסתיים הלכה למעשה עסקת החטופים, והבהיר: "אם יש למישהו ספק, בקרוב מאוד אנחנו נמשיך, נתמרן ונגיע עד להכרעת האויב ולהחזרת החטופים לביתם". אלוף (מיל') עמוס גלעד, ראש המכון למדיניות ואסטרטגיה באוניברסיטת רייכמן ולשעבר ראש האגף המדיני ביטחוני, הביע את דעתו על המתרחש.

"כל אחד שהחזירו אותו, זה יותר טוב מאשר שלא היו מחזירים אותו. ככה צריך לראות את זה. אלה החלטות קשות שהמבחן שלהן הוא מבחן התוצאה ולא מבחן הייסורים עד שמגיעים לתוצאה", אמר בקשר להתלבטות האם לחזור לתמרון הקרקעי. 

לדבריו, "כל אחת שחוזרת זה הישג שלנו מול הערכים הבסיסיים שלנו ומול המחויבות שלנו אחרי הכישלון הנורא שאנחנו אחראים לו שהם נחטפו, ציבור כזה גדול, מגוון, של נשים וילדים. הם (חמאס) איבדו חלק גדול מהשלטון. הם היו בטוחים שאחרי המתקפה הקשה הזאת, כל המערכת של ציר הרשע בהנהגת איראן יתקפו אותנו ואולי ישראל תתערער".

"הלחימה היא האמצעי לממש את האסטרטגיה שיש לה שני יעדי על, זה לסלק את חמאס בציר זמן ארוך יותר או קצר יותר, ולשחרר את בני הערובה. חייבים להציל את האנשים האלה. זו מחויבות. יש כאלה שאומרים, אתה שומע גם בצד הפוליטי המסוים - 'יש לנו מטרה אחת, נעזוב את האחרים'. זה יהיה לדיראון עולם אם הם לא יחזרו לפה. דיראון עולם שיחליש אותנו מוסרית, פנימית, אסטרטגית, חיצונית ותדמיתית", הדגיש. 

עצרת לשחרור החטופים // צילום מרים אלסטר פלאש90

עצרת לשחרור החטופים // צילום מרים אלסטר פלאש90

"אני חושב שסינוואר לא ציפה שאחרי שהוא יתקוף ויבצע מעשי תועבה, אז בסופו של דבר השלטון שלו בעזה יהיה בסימן שאלה. זה ייקח זמן, אבל בסופו של דבר זה חייב להסתיים בכך שהמפעל הזה של חמאסטן יסתיים. חייב להסתיים. מתי זה יקרה? זה עניין של ציר הזמן, כך אני מציע להסתכל על הדברים", טען גלעד. 

"שר החוץ האמריקני רוצה לראות מה האסטרטגיה"

בהמשך התייחס לאסטרטגיה האמריקנית כלפי המלחמה ולביקורו של שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן היום בישראל. "הנשיא אמר 'חמאס חייב להיעלם. הוא לא גורם יותר'", סיפר גלעד, אך ציין: "מצד שני, ארה"ב שואלת אותנו - 'מה אסטרטגיית היציאה?' נניח שניצחנו את חמאס, אמר ראש הממשלה, בניגוד למה שאומר הנשיא ביידן 'אנחנו נקיים אחיזה צבאית, אבל מערכת הניהול האזרחית, זה לא ענייננו'. אין דבר כזה. הניהול האזרחי הוא חלק מהניהול הצבאי".

לטענתו, "הם (האמריקנים) רוצים סדר חדש שקשור לציר האסטרטגי של מדינות ערב בהנהגת ארה"ב. הם רוצים פתרון קבע של שלום, בין אם הוא מקובל פוליטית פה או לא. כחלק מהתמונה האסטרטגית שהם מסתכלים עליה הם לא רוצים שנעשה מהלכים שבסופו של דבר יגרמו פה לאסון והם מבקשים אסטרטגיה ברורה. זכותם לדעתי לבקש את זה, לאור הסיוע המדהים שארה"ב הגישה לישראל. שר החוץ בא בשביל הנשיא האמריקני ורוצה לראות מה האסטרטגיה, אני חושב שזה דווקא דבר חיובי".

עריכה: אמיתי דואק

30/11/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


עמוס גלעד
עמוס גלעד  |  צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90
Paris