ינון מגל ובן כספית

"בעד סיכון חיים של חיילים כדי לשחרר חטופים"

ראש המל"ל לשעבר תא"ל (מיל') פרופ' יעקב נגל על המלחמה מול חמאס: "הלוואי שיבריחו חטופים למצרים - כשיהיו שם יהיה יותר קל לטפל בחמאס"


על רקע פיצוץ המשא ומתן באשר להחזרת חטופים נוספים, אתמול (ש') שבו כוחות צה"ל לתקוף ברצועת עזה, אל מול ירי רקטות מרצועת עזה ליישובי העוטף, דרום הארץ, השפלה וגוש דן. תא"ל (מיל') פרופ' יעקב נגל, ראש המל"ל לשעבר ועמית בכיר ב־FDD, שוחח עם ינון מגל וברק סרי ב־103fm והגיב על התנהלות המערכת הצבאית במהלך הלחימה. 

"כולם עובדים", תיאר, "הרבה מאוד דברים שקורים בשטח. כשרואים סרטונים, צריך לראות האם רואים סרטון מעכשיו או מלפני שש שנים. צה"ל לא עושה את מה שחמאס מצפה ממנו ולא נכנס לדרום ולצפון בצירים שחשב. המנהרות יהפכו למלכודות מוות עבור חמאס. או שייצאו החוצה, או שימותו בפנים בחנק או בטביעה. חייבים לעשות את המלחמה כאילו אין חטופים, וחייבים לנסות להציל את החטופים כאילו אין מלחמה. צריך לעשות דברים קצת אחרת. המקום היחידי בו אני רואה את צה"ל נכנס למנהרה זה אם יהיה לו מודיעין מדויק ויהיה ברור שיש חטופים. אז כדאי ונכון לסכן חיי אדם כדי להוציא חטופים מהמנהרות. עד אז צריך להוציא את האנשים החוצה מהמנהרות". 

"90 אחוז מהאמל"ח עבר ממצרים"

בהמשך, ביקש להדגיש: "יש עדיין הרבה מאוד אזורים בצפון הרצועה שאנחנו לא שולטים עליהם, ויש לנו הרבה מאוד עבודה לעשות שם. אחרי שננקה את הלמעלה, יהיה לנו זמן לנקות את הלמטה. שיפא הוא מקום חשוב, הוא סמל, אך הוא לא המרכז המרכזי. יש למטה בשיפא מפקדות והיו מחסני אמל"ח, חמאס באופן אבסורדי וציני השתמש בחולים ואנשים חסרי מגן כדי שהם ישמשו מגן עבורו, אבל זו לא המפקדה המרכזית של חמאס. 90 אחוז מהאמל"ח עבר ממצרים. כדי לשלוט בעתיד על הרצועה הביטחונית, נצטרך לשלוט גם על הציר ועל הדרכים המובילות בין עזה למצרים, אחרת לא נעשה כלום". 

"מי שחושב שצה"ל שינה את תפיסתו בלחימה - ממש לא", אמר פרופ' נגל בסיום דבריו. "אבל מכיוון ששמונה ימים היינו בהפוגה, חמאס שינה עמדות וגם אנחנו, ולכן פועלים באותה צורה שבה היינו. לצערי יהיו כאלה שייפגעו, זו מלחמה. עושים ריכוך מסיבי, ואז ניכנס. התמרון הקרקעי לדעתי יהיה קצת שונה כי הקרקע שונה, המנהרות בצפון ובדרום מאוד דומות. הטיפול במנהרות עצמן מאוד דומה. הלוואי שיבריחו חטופים למצרים, כשהם יהיו במצרים יהיה יותר קל לטפל בחמאס. אני בעד סיכון חיים של חיילים כדי לשחרר חטופים. ככל שנעמיק את הלחץ על חמאס בתקיפות מסיביות, גם מעל הקרקע וגם מתחת לקרקע, הסיכוי לקבל את החטופים חזרה חיים ושלמים הולך וגדל. אני בכוונה לא נכנס לפוליטיקה כי כולם אשמים, כולנו טעינו, עשינו דברים שכנראה לא נעשה בעתיד, נתנו לגופים הללו להתחמש ולא פגענו בהם. כולם טעו, גם בצפון, גם בדרום, אסור לחזור על הטעות הזו שוב". 

עריכה: מיכל קדוש 

03/12/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


יעקב נגל
יעקב נגל  |  צילום: פלאש90
Paris