אודי סגל וענת דוידוב

"לחץ צבאי גם מסכן את החטופים"

מתאם השבויים והנעדרים לשעבר דוד מידן על הניסיון להשיב חטופים על רקע חידוש הלחימה: "הסבב האחרון מוצה" • טען: "הקשב יותר במתקפה הקרקעית"


אתמול (א') טען ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו בריאיון שהעניק כי יש להשיב את כל החטופים המצויים בשבי חמאס, זהו היום ה־59, תמורת עצירת המלחמה והוצאת כוחות צה"ל מתוך עזה. מתאם השבויים והנעדרים לשעבר דוד מידן התייחס למאמצים להשיב את החטופים. 

"לדעתי, הסבב האחרון מוצה, אי אפשר לדעת אם אפשר היה לעשות עוד פעימה או לא", טען. "חשוב כדי שלא נאמר שבזה סגרנו, אלא לשמר את המשא ומתן רציף, זה תנאי לשמר מומנטום כדי להמשיך פעימות במעלה הדרך. האמירות לפיהן הלחץ הצבאי הביא אותנו למו"מ הן אמירות והנחות, לא ניתן להפריך ולא להוכיח את זה. לחץ צבאי גם מסכן את החטופים. קיבלנו עדויות מפורשות מהחטופים שחזרו על כך שהלחץ הצבאי סיכן אותם. יש פה יצירת לחץ על הצד השני אבל הוא מאיים על החטופים שלנו ויש פה מרכיב גדול של הימור". 

עוד הוסיף, כי "אני בהחלט חושב שיש עוד מה לעשות. כולנו מבינים שהחלק ההומניטרי הוא החלק הקל יותר, כשמדובר על חיילים וגברים זה מתחיל להיות הרבה יותר קשה. בסופו של דבר העסקה תהיה כזו שיהיה בה שחרור די מסיבי כדי שזה יאפשר להביא את כולם הביתה. המטרה העליונה של המלחמה היא להביא את החטופים הביתה ואחר כך לחסל את הכוח הצבאי של חמאס. העדויות שקיבלנו מהחטופים לא מותירות ספק לגבי מה שקורה בזמן עד שמשחררים אותם. הם נמצאים בתנאים לא טובים, זו חובה עליונה שלנו. אני מרגיש שהסנטימנט הוא מלחמתי קצת יותר, לדעתי הקשב נמצא יותר במתקפה הקרקעית. זה לא אומר שלא מנסים בצד השני. אני יודע שמנסים להביא פתרונות כדי לקדם את העסקאות. האמריקנים עובדים חזק מאוד בעניין, הם עושים כל מאמץ אפשרי כדי להביא פתרון". 

"הגישה צריכה להיות שכל מה שאפשר לשחרר - לעשות זאת", הדגיש מידן בסיום. "אני חושב שהקו הישראלי צריך להיות להוציא כמה שיותר מהר כל אחד שניתן, ללא שום הבחנה". 

עריכה: מיכל קדוש 

04/12/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


דוד מידן
דוד מידן  |  צילום: יניב מורוזובסקי/103fm
Paris