אראל סג"ל

"האירוע הזה הציל אותנו מלטבוח אחד בשני"

הבמאי שחר סגל על הלך הרוח הפוליטי ביום שאחרי המלחמה: "תחושתי מהשטח היא שמה שהיה לא מה שיהיה - מקווה לחשבון נפש נוקב בשמאל הישראלי"


על רקע המלחמה הקשה והזוועות שביצעו מחבלי חמאס מהרגע בו חדרו לשטח ישראל, עולה השאלה כיצד תיראה הזירה הפוליטית ביום שאחרי, לרבות המאבקים בין שני צדי המתרס ערב השבת השחורה. 

שחר סגל, מסעדן, איש עסקים ובמאי, התייחס לסוגיה הנפיצה. "אני חושב שעוד לא התחלנו לעכל את האירוע ברמה הפוליטית", טען בפתח דבריו. "אנחנו מעכלים את הטראומה, חלקנו בפוסט טראומה וחלקנו בלחימה. אני מאוד מקווה שכולנו נתעורר ביום שאחרי ונעשה חשבון נפש, כל אחד עם עצמו ואחד עם השני, לגבי העמדות הפוליטיות שלנו ואיך הן פוגשות את המציאות, ובעיקר לגבי מה הלאה. אני חווה את המלחמה מתוך המערכת, אתה מגלה את הפער העצום שמתקיים בין הקצונה הזוטרה, שהם האנשים הטובים והמסורים בעולם, לבין הסתאבות המערכת". 

בהמשך, תיאר: "המערכת הפוליטית שלנו מסואבת, זה לא חדש, אין לי שום ציפיות ממנה, מקווה שהציבוריות הישראלית תתעורר ותגיד שאי אפשר להמשיך כך. מקווה שיהיה חשבון נפש נוקב בשמאל הישראלי. תחושתי מהשטח היא שמה שהיה לא מה שיהיה. אני לא דן כרגע ב'כן ביבי לא ביבי'. אנחנו מתעוררים למציאות חדשה. זה שינוי טקטוני של המציאות, זו לא עוד מלחמה ולא עוד מבצע. הכוח הסימבולי של האירוע כל כך חזק ועצום, כך שהוא משנה את המציאות. במציאות החדשה לא תהיה ברירה אלא למצוא מכניזם שאתה יכול להתקיים בתוכו, שעושה שכל ושאנחנו יכולים לחיות איתו. אלה לא יכולים להיות הפתרונות שהשתמשנו בהם בעבר, גם בצד הימני וגם בצד השמאלי".

"אני כרגע בטראומה של האירוע, לגמרי, ובתגובה לאירוע", הבהיר סגל. "התגובה היא 'בואו נהרוג אותם', מדינת ישראל לא יודעת להתעורר מחר בבוקר עם חמאס בגבול. זה השלב בו אנחנו מצויים. החיילים שלנו נופלים בלי קשר לזהותם הפוליטית. יהיו יותר שיתופי פעולה, לא תהיה ברירה אבל תהיה פה מעורבות אמריקנית יותר אגרסיבית. זה דבר נורא להגיד, אבל האירוע הזה הציל אותנו מעצמנו, הוא הציל אותנו מלטבוח אחד בשני, הוא הזכיר לנו שאנחנו חיים בשכונה בעייתית מאוד ושאין לנו את הפריבילגיה לא לסמוך האחד על השני". 

עריכה: מיכל קדוש 

05/12/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל במלחמה
ישראל במלחמה  |  צילום: עבד רחים חטיב/פלאש90
Paris