אודי סגל וענת דוידוב

"לא צריכים לחכות לאדון סינוואר שישים הצעה"

ראש מטה החטופים והנעדרים רונן צור התייחס לציפיות • על הפגישה עם קבינט, אמר: "לצערי, המפגש לא אורגן טוב, זה צריך להתנהל בצורה יותר אינטימית"


אתמול (ג') נועדו נציגי משפחות החטופים והנעדרים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ושרי קבינט המלחמה, בה, בין היתר, נחשפו עדויות קשות מתוך השבי ברצועה, ואף התלהטו הרוחות על רקע התנהלות הממשלה עם יתר החטופים המצויים בשבי חמאס. 

רונן צור, ראש מטה החטופים והנעדרים, התייחס לדברים: "אני יוצא משם בתקווה שחברי הקבינט הבינו את סערת הרגשות העצומה בקרב המשפחות, ואת הציפייה שלהם לראות יוזמה מצד ממשלת ישראל. לא צריכים לחכות לאדון סינוואר שישים הצעה, כל יום שעובר בציפייה הזו מחליש את המשפחות ואת הסיכויים של החטופים לחזור אלינו בחיים. לשים את ההצעה לא אומר שמחר חמאס יגיד 'זרקתם רעיון, בואו נתקדם'. אבל מבחינת המשפחות יש חשיבות מאוד גדולה לראות את המהלך הזה יוצא לדרך וממצה את הסיכוי להחזיר את החטופים. יכול להיות שדברים יתקדמו". 

"אני חושב שצריך לתת לקבינט לעבד את הדברים ביממה הקרובה", הודה. "אני חייב להישאר אופטימי, ולראות ביממה הקרובה איך הדברים מתפתחים. אין לנו זמן לחכות לעיבוד יותר מזה. אמרנו שאנחנו מכבדים את חברי הקבינט, אנו רוצים שהם יהיו אלה שמובילים את השחרור ואת היוזמה, זה תפקידם. האנשים הללו הם לא בעלי תפקידים, הם מנהיגים. אין לי מידע שאני יכול לבוא ולומר שלא סיפרו לנו אותו או שמשתמשים בו נגדנו. אני גם לא חושב שחברי הקבינט מעוניינים להשאיר את החטופים בעזה, אבל כן צריך לדחוף הרבה יותר, ואת זה אנחנו לא רואים מספיק. אתמול, לצערי, המפגש לא אורגן טוב, מפגש כזה צריך להתנהל בצורה יותר אינטימית. לא נבדקו תעודות, לא נלקחו טלפונים. כשיש טלפונים, אנשים מבינים שכל דבר שיגידו מצטלם, וזה יוצר התלהטות יצרים". 

"אנו רוצים שהם יהיו אלה שמובילים את השחרור" // חברי קבינט המלחמה. צילום: ראובן קסטרו/וואלה

"אנו רוצים שהם יהיו אלה שמובילים את השחרור" // חברי הקבינט. צילום: ראובן קסטרו/וואלה

בסיום, הבהיר צור: "יש מהלכים מרחיקי לכת, הם אושרו על ידי צוות המשפחות, ואני חושב שנאפשר לחברי הקבינט כן להוביל ולא נגיע למקום הזה. לישראל יש אסירים ביטחוניים שנהנים מחיים די טובים בכלא הישראלי. כששומעים את המשוחררים ואת סיפורי הזוועה שלהם, האם לא היה נכון להעביר את האסירים לגור באוטובוס עם חצי פיתה ביום, כדי להראות שהמדינה מסוגלת לתת את אותו יחס בלי העינויים למי שהיא מחזיקה כאן? אני בטוח שכל חמשת חברי הקבינט, דרעי שהיה משקיף, וראש המל"ל, כל אחד מהם הלך הביתה מזועזע אחרי הישיבה. הבוקר, אני בטוח שכל אחד מהם שואל את עצמו מה אני עושה היום כדי לשחרר את החטופים באופן אקטיבי. אם זה לא יקרה, נצטרך לפעול". 

עריכה: מיכל קדוש 

06/12/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל במלחמה
ישראל במלחמה  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90
Paris