אודי סגל וענת דוידוב

"סטודנטית התייעצה איתי אם להוריד את המזוזה"

נריה קראוס ('חדשות 13') על הדיון בנוכחות נשיאות אוניברסיטאות בארה"ב, שהוכיח שהאנטישמיות כלפי יהודים קשה מאי מפעם: "יהודים פשוט מפחדים"


השבוע הקרין שגריר ישראל באו"ם גלעד ארדן את סרטון הזוועות מהשבת השחורה של ה־7 באוקטובר באוניברסיטת הרווארד האמריקנית, זאת על רקע תקיפתו את התנהלות האוניברסיטה מפרוץ המלחמה, לדבריו: "אחרי הטבח שביצע חמאס והשתיקה של הנהגת הרווארד - היה ברור שהרף המוסרי של האוניברסיטה נמוך מאוד עד לא קיים".

אתמול (ג'), כחלק מדיון בנוכחות נשיאות אוניברסיטאות בארה"ב, נשאלה נשיאת הרווארד קלודין גיי האם קריאות לרצח עם ביהודים מפרות את כללי ההתנהלות של האוניברסיטה שלה, שהשיבה כי "זה תלוי בהקשר". 

שליחת 'חדשות 13' לארצות הברית נריה קראוס הביאה פרטים נוספים על הידיעה השנויה במחלוקת: "היה שם אפילו קטע אחד חמור יותר בעיניי של נשיאת אוניברסיטת פנסילבניה. שואלת אותה חברת קונגרס 'האם רצח עם של יהודים פוגע בחוקים של האוניברסיטה?' ואז היא נתנה תשובה שכבר ממש נשמטה לי הלסת. התשובה של נשיאת האוניברסיטה היא 'אם הביטוי הופך לפעולה, אז יכול להיות שזה פוגעני'. כלומר, אם יכול להיות שבאמת יהיה פה רצח עם, אז יכול להיות שזה פוגעני".

"אז היא שואלת אותה שוב, 'יכול להיות שאת אומרת שקריאה לרצח עם זה רק אם זה הופך לפעולה?' אז היא אמרה 'זה תלוי בקונטקסט וזה לא בהכרח בריונות או הטרדה', ואז היא אומרת 'הביטוי הוא לא הטרדה, אלא אם זה מתממש'. בעיניי זה שיא השיאים של הטרלול", טענה קראוס. 

את יכולה להבין איך הם מידרדרים למקום הזה? זה פחד? זה עיוורון?
"קודם כל ברור שיש כאן פחד מפני השמאל הפרוגרסיבי, אבל זו גם לקיחת חלק משמעותי בתנועה, וזה קודם כל, כל כך הרבה טמטום. באמת סליחה, זה פשוט נובע מבורות, מחוסר הבנה ברמה המהותית ביותר, גם של ישראל והפלסטינים, אבל גם של מה היא אנטישמיות ויהדות וההיסטוריה של העם היהודי. אבל אני חושבת גם שיש כאן הרבה מאוד חוסר יכולת להכיל שיח מורכב על מה שקורה בישראל ועל מה שקורה בעניין היהודים, וגם באמת, וזה לדעתי המהות של כל האירוע שאנחנו נמצאים בו היום, גם בהקשר של הכחשת מקרי האונס של נשים - יש כאן אירוע אנטישמי, מתגלגל ואיום ונורא שאנשים בארה"ב וברחבי העולם לא מצליחים לזהות את היהודים כקורבנות".

לדבריה, "מבחינתם, הם רואים את היהודים כמקרבנים. הם רואים את היהודים ככאלה שמנהלים את העולם, כי אלה הסטריאוטיפים האנטישמיים ביותר כמובן, מאות שנים אחורה. הם רואים את היהודים כשולטים בעולם, כשולטים בבנקים, כשולטים בתעשיית הבידור. אלה סיסמאות שאני שומעת שחוזרות ברחוב שבו אני גרה, שיש בו הרבה מאוד סטודנטים בניו יורק. מבחינתם יהודים הם לא אופציה להיות קורבנות".

עוד שיתפה בחשש של הסטודנטים היהודים: "נסעתי בין קהילות יהודיות של סטודנטים במהלך החודש האחרון ויהודים פשוט מפחדים. התייעצה איתי סטודנטית, האם נכון לה במעונות להוריד את המזוזה. זו שאלה כל כך קשה וטעונה כי מה עונים על דבר כזה. סטודנטים חווים מתקפות".

עריכה: אמיתי דואק

06/12/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ענת דוידוב ואודי סגל
ענת דוידוב ואודי סגל  |  צילום: 103fm
Paris