סיון כהן

עסקת חטופים על הפרק? "מצפים לעדכון"

מנהל מטה משפחות החטופים רונן צור על האפשרות לחידוש המו"מ • על הטענות לפוליטיקה במטה: "לאף אדם אין זכות לומר למשפחות איך לנהוג"


בכל יום שעובר מבוקר השבת השחורה של 7 באוקטובר, מצויים 138 חטופים בשבי חמאס, זאת לאחר הפסקת האש שהובילה לשחרור מרבית האימהות, הנשים המבוגרות והילדים. רונן צור, מנהל מטה משפחות החטופים, התייחס לדברים. 

"בימים האחרונים, מאז שהפסקת האש נשברה וחזרנו ללחימה, אנחנו קמים כל בוקר עם תובנה חדשה שעוסקת רק בדבר אחד - איך משיבים את יתרת החטופים הביתה למשפחות ולמדינה כולה", טען. "בזה נתעסק עד שנגיע הביתה, יש מאמץ בינלאומי וישראלי על הניסיון להיכנס חזרה למו"מ. אנחנו מצפים לעדכון במהלך היום, מקווה שהדיווחים יבשילו לפריצת דרך. לי אין ספק שאין אדם בממשלה שלא מעוניין בהשבת החטופים. יש ויכוח על הדרך. כשאנחנו שומעים שהם אומרים שהצד השני לא שם הצעה, אותי זה משגע. קרתה לנו תקלה איומה ב־7 באוקטובר, אבל אי אפשר להמשיך את הדרך הזו של עצימת העיניים. אם צריך לקחת את אסירי חמאס למדינה שלישית ולקבל את החטופים שלנו, זו הצעה שצריך לקבל עם כל הצער והכאב. אל תקריבו את החטופות והחטופים כדי לתקן את שגיאות העבר". 

על נשיא ארה"ב, אמר: "מדובר בדמות היסטורית והרואית עבור עם ישראל, והדרך בה הממשל האמריקני ונציגיו מתייחסים למשפחות החטופים מעוררת השראה במושגים היסטורית. ראינו תקופות אחרות ונשיאים אחרים, וזו באמת דרך יוצאת דופן. אני חושב שהממשל האמריקני משקף את 'לעולם לא עוד' בדרך אולטימטיבית". 

בהמשך, התייחס צור לטענות בדבר מעורבות פוליטית במטה משפחות החטופים, והבהיר: "אני חושב שלאף אדם במדינה אין זכות לומר למשפחות שבני משפחתם נמצאים בעזה איך לנהוג. אין מנדט מוסרי לכך. אם המשפחות, ויש פה 138 משפחות, החליטו שהן נאבקות על כך שישיבו את בני המשפחה שלהם חזרה בחיים, זו זכותן המלאה. אם המתנדבים החליטו שהם מתייצבים לצדם, זו זכותם המלאה. אם יש למישהו עניין להחליף את מי שנמצא בעזה, הוא מוזמן לשים את עצמו במקום. הגבורה של להגיד לבני המשפחה לשבת בבית ולהמתין שמישהו יעשה משהו זו התנהגות גסה, מכוערת, לא ישראלית, לא יהודית ולא פטריוטית. אנו לא מעלים שום מחיר, חמאס יודע מה מחיר החטופים בידיו. האמירה שזה מעלה מחיר מטרתה להוריד את הלחץ של המשפחות ממקבלי ההחלטות". 

"אני חסין למתקפות הללו", הודה. "אנחנו חסינים, עם ראש מורם צועדים קדימה. חשוב לנו שהאחדות תעמוד על הבמה, ותראה לעולם שבעניין הזה אנחנו אגרוף אחד. אנחנו באים מגוונים פוליטיים שונים ועם דעות פוליטיות שונות". 

עריכה: מיכל קדוש 

07/12/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל במלחמה
ישראל במלחמה  |  צילום: אבשלום ששוני/פלאש90
Paris