ינון מגל ובן כספית

"אם רוצים עתיד אחר, אולי שווה להקשיב לדעות אחרות"

ראש עיריית שדרות אלון דוידי על אישור תוכנית השיקום ליישובי העוטף • וקרא לשקול את הרחבת הקבינט: "אני חושב על אחד כמו ליברמן או סמוטריץ'"


אתמול (א') אישרה הממשלה את מתווה התוכנית הרב שנתית של מנהלת תקומה לשיקום יישובי עוטף עזה, מהלך שהתקבל בטונים צורמים בקרב ראשי רשויות בעוטף, שהבהירו כי אין סיבה לדבר על חזרת התושבים לביתם עד שלא יוסר האיום הביטחוני החריף עליהם. ראש עיריית שדרות אלון דוידי התייחס לדברים בשיחה עם ינון מגל ובן כספית ב־103fm. 

"אמרתי בצורה ברורה לרה"מ שימשיך עם הקו שהוא מדבר עליו ושהוא מתחייב אליו שזה אומר להשמיד את חמאס וכמובן לשליטה ביטחונית בעזה ואני מקווה שלא יחשבו בעתיד להכניס את הרשות הפלסטינית. היה את הנושא של ההחלטה האסטרטגית לחבל התקומה, לעוטף, 5 שנים. כרגע מדובר בתוכנית, אני חושב שהבסיס שלה הוא טוב. היא מדברת על הרבה מאוד מרכיבים. עכשיו צריך רק למצוא את הכסף וזה הוטל על שר האוצר אני חושב, שתוך 30 יום ימצאו באמת את ה־18 מיליארד על מנת שבאמת יהיה את הכסף לכל התוכניות ולכל הדברים", אמר דוידי, והוסיף: "אני מעריך ומאמין שכולם ימצאו את הדרך על מנת לדאוג לכך שהכספים האלה יהיו. בסוף, התמונה שרצינו ורוצים כולנו לראות זה שהחבל הזה מתפתח, ששדרות ממשיכה להתפתח ואף אחד אני לא חושב שהיה רוצה להגיע למצב שלא יהיה כסף להחלטה החשובה הזו".

לגבי תזמון החזרה לשדרות, טען: "בשביל זה יש ראש ממשלה בישראל, שר ביטחון בישראל ורמטכ"ל בישראל ואני יודע שיש להם מסיבות עיתונאים 3 פעמים בשבוע. ראש הממשלה אמר בשבוע שעבר אמירה מאוד נכונה שתושבים צריכים לחיות בתחושת ביטחון, ותחושת ביטחון באה עם ביטחון. התפקיד שלו הוא להביא את הביטחון ואנחנו נמתין לשמוע ממנו מה הוא אומר מתי הזמן הנכון ואז נדע איך להתקדם הלאה".

"התפקיד שלו הוא להביא את הביטחון" // נתניהו. צילום: עמוס בן גרשום/לע"מ

"התפקיד שלו הוא להביא את הביטחון" // נתניהו. צילום: עמוס בן גרשום/לע"מ

"בסוף אנחנו מבינים שיהיו פה כמה שלבים. בבוקר הזה גם נורו אלינו 9 רקטות לשדרות, 7 יורטו ו־2 נחתו לא בתוך העיר. זו מציאות מורכבת, אנחנו עדיין נלחמים. צפון הרצועה עדיין לא נכבש. אנחנו נצטרך לראות באמת איך צה"ל ייערך לתקופה ארוכה מאוד, ואולי לתמיד, באזורים שנמצאים בתוך עזה ולהביא את תחושת הביטחון הזאת", הבהיר.

"היה פה כשלון מוחלט"

בהמשך טען לגבי היום שאחרי ברצועת עזה כי "אנחנו נצטרך לחשוב ביחד עם מיטב המוחות, ואני גם מקווה שבחשיבה לעתיד לא יהיו את אותם אנשים שהביאו עלינו את האסון הזה. צריך קצת להביא דעות אחרות, מחשבות אחרות, אולי צריך לבתר את הרצועה לכמה חלקים, צריך לחשוב על כוחות בינלאומיים, צריך לחשוב על מי שרוצה באמת עתיד אחר לאזור הזה, לאו דווקא מהצד שלנו, גם מהצד שלהם כי אם לא נעשה את זה, לא יבוא שום עתיד חדש ושום טוב לא ייצא מזה".

לדבריו, "גם בהתנתקות כשאמרנו דברים ברורים, צחקו עלינו. גם ב־10 שנים האחרונות, הרבה אנשים, גם רמטכ"ל וגם אחרים אמרו לי דברים מאוד קשים על מה שאמרתי ואמרו 'אתה לא מבין בשום דבר'. אני לא מזלזל בהם ועדיין אני מכבד את הרמטכ"ל ומכבד את כולם. היה פה כשלון מוחלט. מה שאני בסך הכול אומר זה שאם אנחנו רוצים להביא עתיד אחר, אולי שווה להקשיב לדעות אחרות שלא נשמעו ב־10 שנים האחרונות וצריך להקשיב להם ולהכניס לתוך מקבלי ההחלטות גם אנשים שדחפו אותם הצידה, ואני אומר את זה גם בתוך הצבא וגם בחוץ כי בסוף היה לנו אותו דבר, יותר מדי, מאותם אנשים שאמרו רק דבר אחד".

את מי צריך להכניס לקבינט המלחמה?
"אחד כמו ליברמן, כמו בצלאל סמוטריץ', גם יועצים אחרים".

עריכה: אמיתי דואק

11/12/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אלון דוידי
אלון דוידי  |  צילום: יוסי זליגר/פלאש90
Paris