ינון מגל ובן כספית

"כשנכנס כסף קטארי, הטיפול בכספי טרור יורד בתעדוף"

ראש האגף ללוחמה כלכלית במוסד לשעבר ד"ר אודי לוי על תחקיר 'הניו יורק טיימס' בדבר נכסי ענק שהוסתרו בידי חמאס: "יש קשר למדיניות שהחלה ב־2001"


אתמול (א') פורסם בתחקיר של עיתון 'הניו יורק טיימס' האמריקני כי המוסד אסף מידע על נכסי ענק שהוסתרו בידי חמאס, מידע שלא הוביל לנקיטת סנקציות על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו, זאת חרף הנתונים שהגיעו אליו בנדון. ד"ר אודי לוי, לשעבר ראש האגף ללוחמה כלכלית במוסד, התייחס לפרסומים.

"אני חייב להגיד שאנחנו ידענו היטב על המערך הכלכלי של חמאס הרבה מאוד שנים ופעלנו רבות לצמצם את היכולות הפיננסיות שלו. היו בהחלט הישגים. ב־2016 צלצל (היחידה) נסגרה", סיפר, וציין: "בהחלטה, שלי היא לא ברורה, החליט למיטב ידיעתי יוסי כהן לפרק את היחידה, לפצל אותה למעשה. הוא העביר חלקים ממנה למשרד הביטחון, עליו הוקם בעצם המט"ל - המטה הלאומי למלחמה בכספי טרור. את היחידה שהייתה כפופה ישירות לראש המוסד הוא עשה לה שינוי מבני והפך אותה ליחידה מודיעינית בלבד, לא יחידה אופרטיבית, לדעתי שינוי דרמטי בכל מה שקשור למלחמה במימון טרור".

מה הייתה הסיבה?
"מלחמה כלכלית היא לא בדיוק נישה שיושבת במשבצת של גורמי ביטחון. יש בה שעטנז ושילוב יוצא דופן בין אנשי מודיעין ואנשי כלכלה ופיננסים, ולא כל אחד מתחבר לזה".

לגבי הביקורת על נתניהו בהקשר הזה, טען: "אין קשר ביבי או לא ביבי, יש פה קשר לדבר אחד, יש פה קשר למדיניות שמתחילה ב־2001 שבעצם מציבה את הנושא של מלחמה במימון טרור כאחת הרגליים המרכזיות של מדינת ישראל במלחמה מול הטרור. בהמשך זה גם היה במערכה מול האיראנים. תפיסה מאוד נכונה. לא צריך להיות ד"ר או פרופ' כדי להבין שגם היום האמריקנים שמו את הרגל הכלכלית כיעד מספר אחד בפעילות שלהם".

"ייאמר לזכותם של ראשי הממשלה, וזה לא קשור למה אני חושב או לא חושב, גם אריאל שרון ובדגש על אהוד אולמרט, על מעורבות אישית שלהם. ראש ממשלה שרואה בזה כלי מרכזי, מוכן אפילו מזמנו, ויעידו על זה המזכירים הצבאיים, אני לא צריך להעיד על זה", ציין.

"הכסף זה כמו מים, אני לא יכול לסגור את זה"

לדבריו, "לבנות מערכה כלכלית מחייבת מערכה בינלאומית. הכסף זה כמו מים, אני לא יכול לסגור את זה. אלה מדינות העולם מול הכספים. ברגע שמחליט מי שמחליט שהוא מכניס כסף לחמאס בעזה, הלגיטימציה שלי כמי שמנהל את צלצל או של ראש המוסד דאז תמיר פרדו להפעיל לחצים כבדים על מדינות העולם לסייע לנו בסיכול כלכלי - יורדת דרמטית".

בהמשך הסביר: "אנחנו מאפשרים לקטאר להכניס כסף, והיא במקביל מעבירה כסף במזוודות למנהיגי חמאס בחו"ל שהולך לפיגועים צבאיים, מעבירה כסף לעמותות שמממנות את חמאס, ובמקביל, היא בשיתוף פעולה מלא עם מדינת ישראל - האם נראה למישהו שיש לי בכלל יכולת להניע איזשהו מבצע מול הקטארים? לא. אין חיה כזאת בעולם. מצד אחד, היא עוזרת למדינת ישראל, ולמדינת ישראל יש אינטרס שהקטארים יממנו ומצד שני, אי אפשר לבקש ממני שאני אבוא ואפגע לקטארים, שהם אחד המממנים הכי גדולים, בערוצים האחרים. זה לא הולך יחד".

"ברגע שנכנס כסף קטארי, כל הסיפור של טיפול בכספי טרור יורד בתעדוף בקהיליית המודיעין, זאת אומרת יורד בתעדוף של טיפול. אתה לא יכול גם להכניס כסף וגם להתחיל להילחם בו. זה לא עובד", סיכם.

עריכה: אמיתי דואק

18/12/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


למצולם אין קשר לנאמר
למצולם אין קשר לנאמר  |  צילום: עבד רחים חטיב/פלאש90
Paris