אראל סג"ל

"הצבעתי בעד עונש מוות - אפשר להגיע לשם"

ח"כ אריאל קלנר על דיון ועדת המשנה באשר לסוגיית העמדתם לדין של המחבלים שהשתתפו בטבח ה־7 באוקטובר


אתמול (ג') התכנסה לראשונה ועדת המשנה של ועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת לדיון חסוי, זאת באשר לבחירת פעולות הממשלה בנושא העמדתם לדין של מחבלי חמאס שהשתתפו במסע הטבח של 7 באוקטובר.

חבר הכנסת אריאל קלנר, חבר ועדת המשנה, סיפר על המתרחש בוועדה. "הדיון היה בדלתיים סגורות, דיברנו עם גורמי אכיפה וגורמים ביטחוניים. אני יצאתי משם הרבה יותר רגוע", טען. "המערכת עובדת, היא תפעל, כולנו מבינים שקרה פה אירוע מפלצתי בעל ממדים היסטוריים, כמו המלחמה שאנחנו מנהלים, כך גם מערכת הצדק תצטרך להיעשות זאת בממדים היסטוריים, זה דבר שיהדהד לדורות".

"אם אתה מתחיל לשפוט אותם על פי כל כללי הדין הפלילי לכאן או לכאן ולקשור כל רוצח - זה טירוף מוחלט, וזה לא ימצה את הדין", הדגיש. "טרם התקבלה החלטה באיזו צורה לשפוט אותם, כולם מבינים את האתגר. זה לא שאתמול נחשפנו לתשובה מוחלטת, אבל כל האופציות על השולחן ויהיו כאלה שימצו איתם את הדין. אני הצבעתי בעד עונש מוות. עונש מוות הוא גם בדין האזרחי הרגיל, אפשר להגיע לשם". 

בסיום דבריו, הדגיש ח"כ קלנר: "המטרה הכי חשובה היא לראות שאנשים מורשעים ובהמשך להחליט לגבי כל אחד מהם. המערכת התאפסה על עצמה מהר מאוד ויצרה דרך נוחה לפעול מול אותן מפלצות אדם. המערכת לא מורחת שום דבר, היא רתומה מקיר לקיר, וגם אנחנו כחברי כנסת מלווים את העניין הזה. מאוד מקווה ששופטי העליון מבינים גם הם את גודל השעה. יש הגדרה בחוק הבינלאומי ללוחמים בלתי חוקיים, זו לא המצאה שלנו, של אנשים שהפרו כל נורמה אפשרית. יש דרכים להתמודד עם הדברים הללו". 

על הצעת החוק שהעלה בנושא הדרוזים והצ'רקסים בישראל, אמר חבר הכנסת קלנר: "צריך לתת מעמד מיוחד לעדות שכרכו את גורלם בגורלנו, ברית הדמים צריכה להפוך לברית חיים".

20/12/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אריאל קלנר
אריאל קלנר  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris